Belarus’da Çalışmak

Ülkemize olan yakın konumu itibari ile de çalışmak için tercih edilen ülkeler arasında yer alan Belarus’da çalışmak ister misiniz? O zaman bu yazımıza bir göz gezdirin.

YURT DIŞI 09.02.2020, 14:59
71
Belarus’da Çalışmak

Belarus’da Yaşam

Belarus, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin ayrılması ile beraber Beyaz Rusya devleti olarak kurulmuş. Belarus’un toplam nüfusu 10 milyon, başkent Minsk ise yaklaşık 2 milyondur. Karasal bir iklime sahip olduğundan oldukça soğuktur.

Belarus’da Çalışma Alanları

Belarus’ta çalışmak istiyorsanız her ülkede olduğu gibi özellikle inşaat işleri ön plana çıkıyor. Genellikle gelişmekte olan ülkelerde inşaat sektörü oldukça popülerdir. Türk firmaları da Belarus’ta yerini almış bile. Yalnız inşaat sektörü değil tekstil sektörü de iyi bir alternatif olabilir.

Belarus aslında Rusya’ya ulaşmak için bir anahtar olarak da düşünülebilir. Tekstil ve inşaat işinin yanı sıra gıda sektörü de Belarus’da çalışmak isteyenler için bir sektör. Belarus’da fırıncılık da oldukça açık bulunan bir iş. Eğer ki yatırım yapmak istiyorsanız bu işi bir araştırın deriz.

Belarus gece hayatı ile de çok popüler bir ülkedir. Burada fazlasıyla para kazanabileceğiniz bir alan oluştururken devletin bu konuda şartları ve yaptırımlarını da iyi araştırın.

Belarus’da Maaşlar

Belarus’da asgari ücret 135 Euro’dur. Yani Türk Lirası ile 900 liradır. Ücret az gibi gelse de size hayatta bir o kadar ucuzdur.

Belarus Çalışma Vizesi

Belarus Çalışma vizesi, Belarus Cumhuriyeti 'nde işçi olarak gidip çalışmak isteyen kişi sahiplerine verilmektedir. Genellikle 90 günlük tek girişli olarak düzenlenen vize duruma göre çalışma iznini düzenleyen firma tarafından, çalışacak kişi tarafından belirlenen çalışma süresi boyunca oturuma çevirilebilmektedir.

Belarus Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Vize bitim tarihinden itibaren en az geçerliliği olan pasaport aslı.
  • Normal Biometrik arka fon yüzü beyaz iki adet fotoğraf.
  • Pasaport fotokopisi
  • Çalışma izin belgesi
  • Vize harcının ödendiğine dair dekont

Belarus İş İlanları

Belarus’da ki iş ilanları için tıklayınız.

Yorumlar (0)