Azerbaycan’da Çalışmak

Azerbaycan ve Türkiye iki kardeş ülke olmasından dolayı hem dilleri hem kültürlerimiz aynıdır diyebiliriz. Bu sebeple çalışma ve iş imkanları konusunda oldukça tercih edilen bir ülke. Peki çalışma şartları nasıl?

YURT DIŞI 07.02.2020, 14:56
44
Azerbaycan’da Çalışmak

Azerbaycan, Kafkas devletleri içerisinde en büyük ve en gelişmiş olan ülkesidir. Nüfusu yaklaşık 10 milyondur. 1990 yılında Azerbaycan Sovyetler birliğinden bağımsızlığını ilan ederek kendini sürekli olarak birçok alanda geliştirmeye başlamıştır.

Azerbaycan ‘ın ülke ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu Hazar denizinden çıkartmakta olduğu petrol sağlamaktadır. Bu sebeple artan kalifiye eleman ihtiyacını Türkiye’de ki işçi alımlarıyla karşılamaktadır.

Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan da inşaat sektöründe gelişmekte olan bir ülke. Bu anlamda iş fırsatları oldukça fazladır. İnşaat sektöründe en çok tercih işçi grupları ise demir bağlama ustası, kalıpçı, sıvacı, fayans ustası, elektrik ustası ve daha birçok inşaat işçisidir.

Azerbaycan ve Türkiye iki kardeş ülke olmasından dolayı hem dilleri hem kültürlerimiz aynıdır diyebiliriz. Türkiye ‘den birçok girişimci Azerbaycan’da hizmet sektörüne girmekten çekinmemişlerdir. Adım başı bir Türk restoranıyla karşılaşırsanız şaşırmayın. Bu Türk restoranlarında çalışacak döner ustası, fırın ustası, kebapçı gibi alanlarda çalışacak tecrübeli ustaların eksikliği göze çarpıyor.

Azerbaycan’da Maaşlar Ne Kadar?

Azerbaycan da asgari ücret brüt olarak 540 Manattır. Yani Türk Lirası ile hesaplayacak olursak yaklaşık 1902 TL dir. Çalıştığınız firmanın kurumsal ve özel firma olması sizin maaşınızda değişiklik gösterecektir. Azeri bir inşaat işçisi 540 Manat alırken kurumsal bir inşaat firmasında çalışan deneyimli bir inşaat işçisi 1000 Manata kadar alması mümkündür.

Bir restoranda döner ustası iseniz de bu rakam 1000 Manatı bulabiliyor. Yani 3500 TL.

Azerbaycan’da ki Türk Firmalar

  • Akgün Bilgisayar Prog. Hiz. Tic. LTD. Şirketi
  • Aksesuar İnşaat
  • AKAT İnşaat MMC
  • Aselsan Bakı
  • Dimes Qafqaz MMC
  • Duru Ltd.MC
  • Hanedan Mobilya-Linens
  • Kelebek Mobilya
  • TAM Gida sanayi Ltd
  • Uğur İnşaat San.Tic. MMC vb. birçok firma vardır.

Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur?

Azerbaycan’a işçi götüren şirketlerle kontak kurarak iş bulma şansınız var.

Ülkemizde iş bulma kurumu olan İŞKUR’a başvurarak da Azerbaycan’da iş bulabilirsiniz. Hem bu yol oldukça güvenilir bir yoldur.

İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz birçok kariyer siteleri mevcut. Burada sisteme kayıt olup bir profil oluşturmanız halinde Azerbaycan’da bulunan tüm iş ilanlarını görebilirsiniz.

Azerbaycan’da ki iş ilanları için tıklayınız.

Yorumlar (0)