Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Youtube, Dünya’nın her yanından içerik oluşturuculara fikirlerini ve eserlerini insanlarla paylaşma şansı veriyor ve bunun yanında ürettiği içeriklerden para kazanmaya imkân sağlıyor. Siz de kendi kanalınızı açmak ister misiniz?

PARA KAZANMA 29.12.2019, 21:46 04.01.2020, 12:54
51
Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Günümüzde internetten para kazanma yöntemleri arasında son yıllarda en çok tercih edilen sosyal medya platformu olan Youtube, para kazanma konusunda harika fırsatlar sağlıyor.

Youtube ,Dünya’nın her yanından içerik oluşturuculara fikirlerini ve eserlerini insanlarla paylaşma şansı veriyor ve bunun yanında ürettiği içeriklerden para kazanmaya imkân sağlıyor. Siz de kendi kanalınızı açmak ister misiniz?

Youtube,Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç tarafından Şubat 2005 yılında kuruldu. Youtube çok kısa bir sürede ki bu süre yaklaşık 1.5 yıl, milyar dolarlık bir şirket oldu. YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google şirketi tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biridir. Çalışma prensibi Google şirketi tarafından tekrardan revize edilerek daha güncel bir site haline getirilen Youtube, daha çok kişiye hitap edebilecek arayüze kavuştu.

Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip ekleniyor ve 100 milyona yakın video klip izleniyor.

YouTube, kurulduktan sonra çok sayıda farklı video paylaşım sitesi çıksa da kullanıcılarına para kazanma fırsatı vermesi televizyondan daha çok vakit geçirdiğimiz bu kanalı kullanıcıların en çok tercih ettiği sosyal mecra olmasının en büyük sebebi olarak görünüyor.

Gelin adım adım Youtube’dan nasıl para kazanırsınız öğrenelim.

 • Öncelikle işe bir mail hesabı açmakla başlayabilirsiniz.
 • Ardından youtube.com web sitesine giriş yaparak kanal oluştur bağlantısına tıklayıp kanalınızı oluşturabilirsiniz.
 • Kanalı açtıktan sonra kanalınız için bir Profil Resmi ve Kanal Resmi oluşturun.
 • Aslında en önemli adım kanal içeriğinizi belirlemek. Diğer birçok kanaldan sizi ayıracak, izlenmenizi sağlayarak yüksek kaliteli görsel ve konu ile takipçi sayısını arttırmalyı hedeflemelisiniz.
 • Kamera, ekipman çok profesyonel bir makineniz olmasa da ses ve görüntü kalitesine dikkat etmelisiniz. Net, pürüzsüz bir ses, titrek olmayan optik görüntü dengesi bu konuda önem arz ediyor.

Zamanla para kazanarak ekipmanlarınızı daha kalite hale getirebilirsiniz.

 • Videonuzu oluştururken araştırma yapmaya, senaryo oluşturmaya, videoyu çekmeye ve düzenlemesini yapmaya, tüm bunları en uygun hale getirmeye ve paylaşmaya ne kadar zaman harcıyorsunuz bunların planını iyi yapmalısınız. Zaman planlamanız bu konuda önemli.
 • Tanıtımınızı kanal içeriğinizi belki kendinizi tanıtmak da izleyiciler için merak konusu uyandırabilir. Bununla ilgili bir video içerikleri oluşturarak tanıtımınızı yapabilirsiniz.
 • Video başlangıçları için bir intro hazırlayarak kanalınızı kişiselleştirmek de sizi farklı kılacaktır.
 • Youtube kanal istatistikleri verilerinizi güncel takip ederek hitap ettiğiniz kitlenizin yaş, cinsiyet, konum gibi bir çok veriyi analiz edebilirsiniz.
 • Video içeriklerinizin altına yorum yapan takipçilerinizle etkileşimde olmanız da samimi ve etkili bir iletişim açısından kanalınızın izlenirliğini arttıracaktır.
 • Sistematik ve düzenli video yüklemelisiniz. En az haftada bir video yükleyerek 6-8 ay gibi rakamda izlenirliğinize bağlı olarak para kazanmaya başlayabileceğinizi unutmayın.
 • Diğer sosyal medya hesaplarınızı kullanıyorsanız bu mecralardan da kanalınızın reklamını yapabilirsiniz.
 • YouTube kanalınızı AdWords sayfanıza bağlayarak, reklam hazırlayıp, bütçenizi oluşturmak ve hedef kitlenizi belirleyerek pasif gelir hanenize hatırı sayılır rakamlar yazdırabilirsiniz.. Videonuzun içine de reklamlar koyabileceğinizi ve videoda ya da arama yapılan sayfadan çıkan reklamların da gelir oluşturabileceğini uunutmayın.

Bu önerileri takip ederek bir kanal sahibi olabilirsiniz. Fakat bu aşamadan sonra her şey sizde bitiyor. Harcadığınız zamana ve emeğinize karşılık olarak da kanalınız büyüterek para kazanabilirsiniz.

Yorumlar (0)