Pasif Gelir Nedir? Nasıl Para Kazandırır?

Son zamanlarda her yerde duyduğumuz Pasif gelir nedir? Pasif gelir ile ekonomik özgürlük kazanmak mümkün mü? Yöntemleri nelerdir? Hadi bir bakalım.

PARA KAZANMA 28.12.2019, 21:39 03.01.2020, 23:55
74
Pasif Gelir Nedir? Nasıl Para Kazandırır?

Son zamanlarda her yerde duyduğumuz Pasif gelir nedir? Pasif gelir ile ekonomik özgürlük kazanmak mümkün mü? Ülkemizde para kazanmak için çalışmak şart. Her çalışan çalışmaya başladığı ilk günden emeklilik hayaliyle yaşar. Peki çalışmadan para kazanmak desek, şimdiden gözleriniz ışıldadı biliyoruz. Bu yazımızda tüm sorularınızı cevaplandıracağız.

Pasif Gelir Nedir?

Belirli bir emek harcayıp belli bir sisteme oturtulabilen,düzenli ve sürekli gelen gelire pasif gelir denir.  Pasif gelir kurduğunuz düzene bağlı olarak size gelir getirir. Her pasif gelir aynı miktarda gelir getirmez. Farklılıklar gösterebilir.

Bu gelirde amaç sizin az çalışarak para kazanmanızdır. Tüm gününüzü maximum çaba harcayarak yaptığınız işinizden kazandığınız para pasif gelir değildir. Bir çok zengin bu yöntemle her dakika servetlerini katlıyor.

Dünya’nın en zengin ikinci adamı diye anılan Warren Buffet ‘’Eğer uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsan ölene kadar çalışmak zorunda kalırsın’’ demiştir.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Fiziki Kaynaklar

  • Gayrimenkul kira gelirleri
  • Şirket ortaklık ve yatırımlar

Menkul Kaynaklar

  • Hisse senetleri

Sanal Kaynaklar

  • İnternetten sağlanan gelir

Fiziki Kaynaklar

Pasif gelir kaynaklarında en çok tercih edilenidir. Belirli bir miktar paranız varsa alacağınız ev veya işyerinin kira getirisi oldukça yüksek olacaktır.

Menkul Kaynaklar

Hisse senetleri, borsa gibi kaynaklarla paranızı katlayabilirsin. Düzenli bir geliriniz olabilir. Dikkatli olmakta ve mutlaka bir eğitim almakta fayda var bizden uyarı.

Sanal Kaynaklar

Web sitesi, youtube, instagram, facebook üzerinden e-ticaret yaparak internetten gelir elde edebilirsiniz. Etkileşimlerle, tıklanarak oturduğunuz yerden kazanç sağlayabilirsiniz.

Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri

Yatırım İçin Ev Almak

Pasif gelir olarak ilk örnek kira getirileri. Yıllar boyunca çalıştınız belki emekli ikramiyenizle bir ev aldınız ve kiraya verdiniz bu pasif gelir oluyor.

Araba Kiralamak

Biriktirdiğiniz paralarla belki yıllardır hayalini kurduğunuz arabanızı aldınız. Ama bu araç size para getirmez aksine götürür. Bunun yerinde iş makinesi yada çekici gibi bir araç alıp kiraya vererek pasif gelir elde edebilirsiniz.

Borsadan Kazanmak

Eğer belli miktarda birikmiş paranız varsa, bunu borsada kullanıp katlayabilirsiniz. Tabi oldukça dikkatli ve tecrübe sahibi birilerinden yardım alın deriz.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Siz de fotoğraf çekinmek yerine çekmekten hoşlananlardan mısınız? Ünlü ve popüler fotoğraf sitelerine etiketler oluşturarak çektiğiniz fotoğrafları yükleyerek kullanıcılara sunabilirsiniz. Fotoğraflarınız her kaydedildiğinde pasif gelir elde etmiş olacaksınız. Bu da size ek bir gelir olacaktır.

Pasif gelir elde etmek hem anlattığımız kadar kolay hem de bir o kadar zor diyebiliriz. Çünkü pasif gelir elde etmek uzun vadeli bir durum. Bu gelirinize güvenerek stabil işinizi hemen bırakmamanız gerekir. Her iki gelirinizi aynı anda yürütme şansını sizde kullanın ve daha yüksek gelirle sahip olun.

Yorumlar (0)