Kredi Notu Nedir?

Banka ve finansal kurumlar müşterilerinin ödeme düzenine bağlı olarak bir kredi notu belirler. Peki, bu kredi notu nedir? Nasıl Belirlenir? Kredi notum düşükse neler yapmalıyım? Gibi birçok sorunuza cevap bulabileceğiniz yazımızla kafanızdaki tüm soru işaretlerine biraz ışık tutalım istedik.

PARA KAZANMA 20.12.2019, 20:51 05.01.2020, 14:42
66
Kredi Notu Nedir?

Banka ve finansal kurumlar müşterilerinin ödeme düzenine bağlı olarak bir kredi notu belirler. Bu standartları sağlayan müşterilerine bu kuruluşlar tarafından müşterinin tutumuna göre kredi notlarını belirlemektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan tüm bu kayıtlar müşterilerin sözleşmelerine ne derecede sadık kaldığının göstergesi niteliğindedir. Sözleşme şartlarına ve ödeme planına göre ilerlemeyen müşterilerin kredi notlarında düşüş yaşanmaktadır. Düşük kredi notu ile de banka hizmetlerinden yararlanmak oldukça zor hale gelmektedir. Kredi notu 0 olan müşteriler banka hizmetlerinden yararlanamazlar. Kara listeye düşen müşteriler hiçbir banka ve finans kuruluşundan yararlanamaz.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan kredi notu 1 ile 1900 arasında değer alır ve kredi notunun yüksek olması kredi alma ihtimali de o kadar yükseltir. Bu notun 5 risk grup değerleri;

 • 1-699: En Riskli
 • 700-1099: Orta Riskli
 • 1100-1499: Az Riskli
 • 1500-1699: İyi
 • 1700-1900: Çok İyi    

Bu notunun yüksekliği durumu da kredi başvurunuzu, faiz oranlarını ve vadeyi olumlu olarak etkileyen en önemli sebeplerdendir. Ayrıca yüksek kredi notu daha uygun şartlarla, yani daha düşük faizle ve daha uzun vadelerle kredi kullanma şansını artırır.

Kredi notunuzun belirlenirken etkileyen unsurları da şöyle sıralayabiliriz;

- Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
- Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25
- Yeni Kredi Açılışları %20
- Kredi Kullanım Yoğunluğu %15
- Diğer unsurlar Kredi Notu %10

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından Findeks resmi internet sayfasından Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve cep telefonu bilgileri ile yaklaşık 5.5TL+KDV karşılığında öğrenebilirsiniz.

Peki, Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • Düşük kredi notunu yükseltmek için ilk önce kendi risk raporunuzu oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Öncelik vermeniz gereken borçlarını belirleyip notunuzu yükseltecek adımlar atabilirsiniz.
 • Eğer bir kredi kartı sahibi iseniz borç ödemenizi düzenli yapmanızı hatta dönem asgari tutarı ödemek yerine borcun tamamını ödeyebilirsiniz.
 • Kredi kartım yok ama kredi notumu yükseltmek istiyorum diyorsanız da onunda bir yolu var elbette. Herhangi bir bankadan vadesiz banka hesabı oluşturun. Üç ay boyunca paranızı yatırın çekin ki hesabınız aktif olarak görünsün. Kredi kartı almadan en son ki ayda hesabınızda yüksek bir miktar para olsun. Bu işlemlerden sonra kredi kartı başvurusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızla birlikte kredi notunuzu da yükseltmeye başlayacaksınız.
 • Doğalgaz, elektrik, su, telefon borcu gibi ödemelerinizi düzenli yapmanız da bu kredi notunuzu direk olmasa bile dolaylı yoldan da etkilediği söylenebilir.
 • Kısa ödeme dönemli az miktarda kredi çekebilirsiniz. Düşük faiz oranlarından da yararlanarak ödediğiniz bu kredinin de notunuza artısı olacaktır.
 • Yastık altı para ve altınlarınızı bir banka hesabında tutmanızda hesabınızı hareketlendirecektir.
 • Alışverişlerinizde nakit harcamalar yerine banka kartınızı kullanarak ödemelerinizi bankaya yapabilirsiniz. Unutmayın bunların hepsi banka notunuzu yükseltecektir.

     Bu süreçte bu yönergelere uyduğunuz takdirde kredi notunuz oldukça yükselecektir.

Yorumlar (0)