İnstagramdan Para Nasıl Kazanılır?

Sosyal medyadan para kazanmak artık çok popüler. Yeni bir gelir kapısı olan instagramda siz de kazanç sağlamak istemez misiniz? Hadi instagram hesabınızla nasıl para kazanabilirsiniz bir bakalım.

PARA KAZANMA 25.12.2019, 21:07 06.01.2020, 21:58
52
İnstagramdan Para Nasıl Kazanılır?

Gelişen teknoloji ile hayatımıza bir anda giren sosyal medya, diğer haberleşme medyalarının pabucunu çoktan dama attı bile. Sosyal medya ağı hedef kitleye oldukça hızlı ve doğrudan iletişim kurmayı sağlıyor. Kullanıcılarına da herhangi bir sınırlama getirmediğinden özgürce düşüncelerimize paylaşabildiğimiz bir yayın organı da diyebiliriz. İşte tam da bizim konumuz olan instagrama bir göz gezdirelim.

İnstagram, 5 Ekim 2010 tarihinden itibaren Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından hayatımıza girdi. Oldukça hızlı ve popüler bir hale dönüşerek şu an da yaklaşık 1 milyar üyeye sahip olduğu söylenmektedir. Anında oldukça geniş bir kitleye ulaşmak bu anlamda instagramı bir e-ticaret platformu haline de getirdi. Kullanıcılar stratejik hamleler yaparak Instagram’ı gelir kapısına dönüştürmeye başlamıştır.

Sponsorlu reklamlar, ürün etiketleme özelliği, şirket sayfası oluşturma, istatistikler gibi instagramın sunduğu birçok özellik bu platformdan satış yapan markaların işini kolaylaştırmıştır.

İnstagram ile birlikte hayatımıza yeni giren bir meslek grubu da influencer ‘lar.Çeşitli markalarla olan işbirlikleri sayesinde ürünleri hikaye kısmında paylaşarak tanıtımına yardımcı oluyor. Bu şekilde gönderi başına bir ücret alıyor. Tabi bunda en önemli kısım takipçi sayınız ve etkileşim oranınız. Takipçi sayınıza bağlı olarak gönderi başına 25 dolardan başlayıp 1000 dolarlara kadar ücret alabilirsiniz.

Hatta örnek vermemiz gerekirse yaklaşık 3 milyon takipçiye sahip Şeyma Subaşı’ da hikâye başına 120 bin TL istediği de söylentiler arasında.

Ayrıca instagram e-ticaret firmaları için “Instagram Stories”i ürün etiketleme anlamında kullanıma açtı. İnstagram hikayelere getirilen bu özellikle  “See! Tap! Shop!” (“Görün! Dokunun! Alışveriş Yapın!”) a kullanıcılara sunuldu. Hedef kitleye tek tıkla alışveriş yapma imkânı sunan bu özelliğin yürürlüğe girmesi ile %25’lik bir trafik artışı ve %8’lik bir gelir artışı yaşanmıştır.

E-ticarette bir başka yöntem de ister kendi el emeğiniz olan ürününüzü ister başka markaların ürünlerini profiliniz de paylaşarak satış yapabilmeniz.Gelin bunlar için bir kaç ipucuna göz atalım.

  • Size ait bir E-ticaret siteniz veya herhangi bir işletmeniz yoksa instagramda ürün satmak için kişisel hesabınızdan gibi bir hesap açmanız yeterli olacak.
  • İkinci aşama ise ürünlerinizin kaliteli ve profesyonel fotoğraflarını çekerek hesabına yüklemeniz gerekmektedir. Bu fotoğraflar sizin satış arttırma tekniğinizdir unutmayın.
  • Yeteri kadar takipçi sayınız olmayabilir. Hashtagleri kullanarak keşfete düşmenize ve milyonlarca kullanıcıya ulaşmanız kolaylaşır.
  • See! Tap! Shop! mottolarını resimlere ekleyerek kullanıcıları fotoğrafı kaydırarak kolay yolla alışveriş yapmalarını sağlayın.
  • İnstagramda reklam vererek ürünlerinizi öne çıkartabilirsiniz. Daha çok kitleye ulaşabilmek adına ürünlerinizin görsellerini hikayelerin arasında reklam olarak karşılarına çıkarabilirsiniz.
  • Öncelikle satışlarınızda müşterilerinize havale ve kapıda ödeme seçeneğini sunabilirsiniz. Bütçeniz arttıkça internet sitesi kurarak satışı oradan da devam ettirebilirsiniz. Satışlarınız arttıkça takipçi sayısında buna bağlı olarak artış gösterecek ve marka tanınırlığınızda artacaktır.

Bu tavsiyelere kulak verirseniz siz de instagram üzerinden para kazanabilirsiniz, denemekten ne çıkar...

Yorumlar (0)