Hükümetten Çalışanlara 5 Müjdeli Haber!

Hükümetten çalışanları mutlu edecek düzenleme! Hükümet kamuda, belediyede, taşeronda çalışanlara 5 müjde verdi. Çalışanların mutlu edecek yeni düzenlemelerle ilgili çalışma tamamlandı. Hükümetin 2013 planları çerçevesinde gündeminde olduğunu açıkladığı konular ile ilgili çalışmaları tamamlandı. Çalışanlara 5 müjde veren hükümet yeni düzenlemenin satırbaşlarını açıkladı.

MOTİVASYON 08.03.2020, 23:29
62
Hükümetten Çalışanlara 5 Müjdeli Haber!

Hükümetten çalışanları mutlu edecek düzenleme!

Hükümet kamuda, belediyede, taşeronda çalışanlara 5 müjde verdi. Çalışanların mutlu edecek yeni düzenlemelerle ilgili çalışma tamamlandı. Hükümetin 2013 planları çerçevesinde gündeminde olduğunu açıkladığı konular ile ilgili çalışmaları tamamlandı. Çalışanlara 5 müjde veren hükümet yeni düzenlemenin satırbaşlarını açıkladı.

Hazırlanan tasarı ile getirilen düzenlemeler arasında ilk sırayı yılbaşından beri dile getirilen sözleşmelilerin kadroya alınması alıyor. İkinci olarak memurlara bir derece ve disiplin affı getiriliyor. Yeni düzenlemeyle uzman olma süresi kısalacak. Yeni tasarı taşeron firmaların çalışanların haklarını da gözetiyor.

  • Tüm Sözleşmeliler Kadroya

Hali hazırda görevi tüm sözleşmeliler kadroya geçirilecek. Bu kararla Başbakanlık ve TRT gibi teşkilat kanununa dayalı sözleşmeli çalıştıran kurumlarda sözleşmeliler kadroya alınacak. Sözleşmeli personel uygulaması kaldırılıyor. Belediyelerde görev yapan tüm sözleşmeliler de kadroya geçirilecek. Ayrıca belediyelerde çalışan geçici işçilerin de kadroya geçirilmesi gündemde. KİT'lerde çalışan üniversite mezunu işçilerden isteyenler memur kadrosuna geçebilecek. Özelleştirme mağduru olarak bilinen 4/C'liler de kadroya geçirilecek.

  • Memurlara Bir Derece Veriliyor

Yeni düzenlemeyle memurlara bir derece veriliyor. Derece alabilmesi için memurun 15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlaması şartı aranıyor. En son 15 Ocak 2005 tarihinde görevde bulunan memurlara bir derece verilmişti. 15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlar ile bu tarihten önce görevde bulunan memurlar arasında ortaya çıkan derece haksızlığı gideriliyor. Getirilen düzenleme ile Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan memurların göreve başlangıç derece ve kademelerine birer derece ilave edilecek. Görevde bulunup da bir derece ilavesi almayan memurlara bir derece verilmesi yıllardır büyüyen sorunu çözüme kavuşturacak.

  • Disiplin Cezaları Affediliyor

Yeni getirilecek düzenleme ile memurlara disiplin affı geliyor. 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilen disiplin cezaları affedilecek.

  • İki Yılda Uzmanlık

Halen, Hazine, planlama ve Başbakanlık gibi kurumlara, uzman yardımcısı olarak atandıktan sonra 3 yıl sonunda hazırladığı tezlerde başarılan olanlar, yeterlik sınavına girerek uzman kadrolarına atanabiliyor. Bu süre yeni düzenlemeyle 2 yıla indiriliyor.

  • Taşeron İşçilere Tazminat Ve Yıllık İzin

Yeni düzenleme mağdur olan taşeron işçilerini de güldürecek. Taşeron firmalarda çalışan işçiler kıdem haklarına kavuşacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izin hakkı elde edecek.

Yorumlar (0)