Borçlu İnsanların Yapmaması Gerekenler

Sizinde borcunuz varsa bu tavsiyelere göz atın deriz. İşte borçluların yapmaması gereken hatalar.

MOTİVASYON 17.02.2020, 21:20
23
Borçlu İnsanların Yapmaması Gerekenler

Borçlu Biri Olarak Asla Yapmamanız Gereken Hatalar

Borç, Borçla Kapatılmaz

Borcunuzu kapatmak için, tekrar borç alma yoluna gitmeyin. Ataların bu sözü eminim ki tecrübeden doğmuştur. Bankaların ve telefonunuza gelen borcunuzu biz ödüyoruz diyen şirketlerin bu tuzaklarına düşmeyin.

Yemeğinizi Dışarıda Yemek

Hem sağlık açısından hem de keseniz için önemli bir adım olacaktır zira bu sık yapılan hatalar arasındadır. Her sektörde olduğu gibi yemek sektöründe de en az maliyetle en fazla kâr kuralı geçerlidir. Malzemelerini alıp, evde yapacağınız bir yemeğe, dışarıda 5 kat fazla para ödersiniz. Güzel yemek tariflerinin olduğu birçok internet sitesi de mevcut.

İhtiyacınız Olmadığı Halde AVM’lere Gitmek

Unutmayın ki göz görmeyince gönül katlanır. Alışveriş yapmamak belki sizin için büyük bir eksiklik olabilir. Lakin alışveriş yapma isteği uyandıracak mekanlardan uzak durarak belki de bunu yenebilirsiniz.

Şirketler bunu bildiği için sizi alışveriş yapmaya yönlendirecek her yola başvurma eğilimindedirler. Bir AVM’ye girdiğiniz takdirde şirketlerin bu yönlendirmeleri karşısında ihtiyacınız olmayan birçok şeyi alabilirsiniz. Bu da borçluların yaptığı hatalar arasındadır.

Stresli ve Karnınız Açken Alışverişe Gitmeyin

Bilindiği üzere günlük yaşantımızda stres, insanlara yanlış kararlar aldırabilmektedir. Hayatın her alanında olduğu gibi alışveriş yaparken de eğer stresliyseniz yanlış kararlar alabilirsiniz. Alışveriş yaparken en önemli şey ihtiyacınız olanı, ihtiyacınız olduğu kadar ve en ucuz maliyetle almak. Stresli bir insan bu yeteneklerini kullanamayabilir.

Karnı aç olan insan alışveriş esnasında her şeyi yiyebileceğini düşünür. İhtiyacından fazlasını alma eğilimime sahiptir. Bu nedenle karnınız açken alışverişe gitmeyin. Bu da borçluların yaptığı büyük hatalar arasındadır.

Umutsuzluğa Kapılmak

Umutsuzluğa kapılmayın zira “borç yiğidin kamçısıdır” demiş atalarımız. Çalışarak ve helalinden kazanarak elbette borçlarınız bir gün ödeyeceksiniz. Burada “ne de olsa herkesin borcu var canım, ödenir ya” diye düşünmenizi tabi ki söylemiyoruz. Size düşen umutsuzluğa kapılmadan ve hiç borcunuz yokmuş gibi davranmadan, borcunuzu ödemeye yönelik akıllıca planlar yapmaktır.

Yorumlar (0)