Uzlaştırmacı Kimdir? Nasıl Olunur?

2017 yılıyla beraber Adalet Bakanlığı tarafından hayatımıza yeni giren uzlaştırmacı mesleği yeni popüler meslek grupları arasında yerini aldı. Adalet Bakanlığı verilerine dayanarak şu 600.000 adet dosya uzlaştırmacılarını bekliyor. Bu mesleğin detaylarına bir göz atalım.

MESLEKLER 07.01.2020, 12:07 14.01.2020, 13:00
38
Uzlaştırmacı Kimdir? Nasıl Olunur?

Adalet Bakanlığı tarafından 5 Ağustos 2017 tarihli 30145 sayılı resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe konan Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından da başlatılan 'Uzlaştırmacı' mesleği giderek yaygınlaşıyor. Adalet Bakanlığı tarafından Sakarya Üniversitesi (SAÜ), tüm Türkiye genelinde eğitim vermek üzere yetkilendirildi. Bakanlık tarafından belirlenen kurumlarda uzlaştırıcılar 36 saati teorik, 12 saati uygulama olmak üzere toplam 48 saat örgün eğitim görecekler.

Uzlaştırmacı Nedir?

Uzlaşma kapsamına giren bir suçun soruşturması sırasında şüpheli veya sanık ile mağdur arasında arabuluculuk ve orta yolu bulmaları konusunda yardımcı olan, Cumhuriyet savcısı tarafından görevlendirilen kişiye uzlaştırmacı denir.

Taraflar arası problemlerin adli birimlere yansımadan barış içinde çözümü sağlanarak anlaşmazlığın ortadan kaldırmak amaçlanmıştır.

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur?

Öncelikle üniversitelerin 4 yıllık Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve İktisat fakülte mezunu olma şartı var. Bu fakültelerden mezunlar 48 saatlik bir eğitime tabi tutularak.  36 saati örgün, 12 saati uygulamalı olmak üzere eğitim alınıyor. Verilen bu eğitimleri başarıyla geçen adaylar Adalet Bakanlığı tarafından ÖSYM’nin yaptığı uzlaştırmacı sınavına girecek. Bu sınavı da başarıyla tamamlayan adaylar uzlaştırmacı olarak görev alabilecekler.

Bu eğitimlere www.sausem.sakarya.edu.tr Sakarya Üniversitesi’nin web sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Detaylı bilgilere yakınınızda eğitim alabileceğiniz yerleri görebilirsiniz. 48 saatlik tüm bu eğitimlerin video kayıtları mevcut. 400 sayfalık bir de modül var. Tüm bu materyallere ücretsiz olarak site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Maaşları Ne Kadar?

Uzlaştırmacıya başvurulan davanın sonucuna ne olursa olsun uzlaştırmacı ücretini almakla yükümlüdür. Uzlaştırmacı ücretleri her sene Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Olumlu sonuçlanırsa kişi sayısına bağlı olarak 396 TL ile 925 TL arasında ücret alır.

Olumsuz sonuçlanırsa kişi sayısına bağlı olarak 198 TL ile 462 TL arasında ücret alır.

Teklif aşamasında ret edilirse 132 TL ile 198 TL arasında ücret alır.

Uzlaşma Nerelerde Yapılır?

 • Adliye binasında,
 • Kamu kurumlarında,
 • Uzlaştırmacının ofisinde,
 • Tarafların kabul ettiği ortak bir ortamda yapılabilir.

Hangi Davalarda Uzlaştırma Kapsamına Girer?

 1. Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlar.
 2. Şikâyete bağlı olup olmadığına bakılmaksızın, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan;
 • Kasten yaralama (üçüncü fıkra hariç, madde 86; madde 88),
 • Taksirle yaralama (madde 89),
 • Tehdit
 • Konut dokunulmazlığının ihlali
 • Hırsızlık
 • Dolandırıcılık
 • Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması
 • Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması
 • Mağdurun veya suçtan zarar görenin gerçek veya özel hukuk tüzel kişisi olması koşuluyla, suça sürüklenen çocuklar bakımından ayrıca, üst sınırı üç yılı geçmeyen hapis veya adli para cezasını gerektiren suçlar.
Yorumlar (0)