Reprezant (İlaç Mümessili) Kimdir? Nasıl Olunur?

İlaç sektörü her geçen gün gelişen ve genişleyen bir sektördür. Son yıllarda artan ilaç firmalarıyla ilaç mümessillerinin sayısı da günden güne artmaktadır. Sizde bu sektör de bir iş imkanı bulabilirsiniz. Şartlarına bir göz gezdirin deriz.

MESLEKLER 28.12.2019, 17:57 03.01.2020, 23:35
259
Reprezant (İlaç Mümessili) Kimdir? Nasıl Olunur?

Reprezant (İlaç Mümessili) Kimdir? Nasıl Olunur?

Reprezant kelimesi yabancı dilden Türkçeleştirilerek kullanılmaktadır ve temsilci anlamına gelir. Tıbbi mümessillik yapan bu temsilciler; tıbbi ilaç tanıtımı, pazarlaması yapmaktadırlar.

Reprezant; bir ilaç firması adına, firmaya ait (ruhsatlı) ilaçların tanıtımı ve pazarlamasıyla görevli kişidir.

Reprezant Nasıl Olunur?

Meslek Yüksekokullarında Tıbbi Mümessil ve Pazarlama bölümünden mezun olan adaylar bu alanda iş imkanı bulurlar. Yeterlilik seviyesi eğitim konusunda sadece bu değildir. En az lise mezunu olan bireyler, ilaç firmalarının mülakat aşamalarından başarılı oldukları takdirde bu işe başlayabilirler.

İlaç firmaları öncelikle adayın seviyesini belirleyebilmek adına sayısal ve sözel mantık üzerine bir sınav yaparlar. Genel sınav sonucunda başarılı olan adaylar mülakata çağrılır ve kişisel özellikleri de göz önüne alınarak değerlendirme yapılır. Olumlu sonuçlanan adaylar firma tarafından tekrar çağırılarak eğitimlere katılırlar.

Bu eğitimde reprezantlar ilaç tanıtımı, pazarlaması ve satışı konularında gerekli olan tüm bilgilerin eğitimini alır. Gerekli eğitimin süresi firmadan firmaya değişlik gösterse de genellikle 30-45 günlük bir zaman içinde tamamlanır. Hizmet içi eğitim aşaması oldukça önem arz eder. İşe alınan elemanların % 40 ila % 50’si eğitim aşamasında elenirler. Ancak bu son aşamayı geçebilen reprezant adayları firmanın elemanı olmaya hak kazanır.

Aranan Özellikler Nelerdir?

Bu meslek için bir yaş sınırlaması olmasa da genç, dinamik, hızlı hareket edebilen, herhangi bir sağlık problemi bulunmaması performansını etkileyecek her türlü durumun olmaması göz önüne alınması aranacak özellikler arasında diyebiliriz.

 • En az lise mezunu şartını da tüm firmalar koyuyor diyebiliriz.
 • Reprezant olmak için belki de en önemli özellik dış görünüş diyebiliriz. Firmaları temsil eden kişi olarak oldukça prezantabl görünmelidir.
 • Bu meslekte tutunabilmek adına da ikna gücünüzün çok kuvvetli olması gerekmektedir. Karşı tarafı ürünle ilgili ikna edip satış yapabilmeniz tam donanımlı, iyi hazırlanılmış ve dikkat çekici olmanız tam da bu noktada çok önem arz eder.
 • Etkili ve akıcı bir dile sahip olmanız da aranan şartlar arasında. Hitap ve tanıtım konusu en önemli şart.
 • Aktif seyahatler için bir engeliniz olmamalı ve B sınıf sürücü belgesine de sahip olmanız gerekmektedir.
 • Erkek adaylar için askerliğinizi de yapmış olmanız gerekmektedir.

Maaşları Ne Kadardır?

Ücret sistemleri maaş+prim olarak düzenlenmiştir. Aylık maaşı 800 Dolar ila 2000 dolar arasında arasında diyebiliriz. Net maaşlarının yanında yaptıkları satış oranına göre prim, yılda 1 defaya mahsus 200 dolar kadar giyecek masrafı ve yemek ihtiyaçlarını karşılamak için Sodex ödemeleri yapılmaktadır.

İş İmkânları Nedir?

İlaç sektörü her geçen gün genişleyen bir sektördür. Son yıllarda artan ilaç firmalarıyla ilaç mümessillerinin sayısı da günden güne artmaktadır. Çalışma alanları da buna bağlı olarak artış gösterir. Bunlar;

 • Klinikler,
 • Hastaneler,
 • Sağlık Ocakları,
 • Doktor muayenehaneleri,
 • Ecza depoları,
 • Eczanelerdir.
Yorumlar (0)