Odyometrist Kimdir? Nasıl Olunur?

Kişilerin işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımıyla belirleyen kişiler Odyometrist diye tanımlanır. Peki, Odyometrist nasıl olunur? Maaşları Nedir? İşte detaylar.

MESLEKLER 13.01.2020, 14:29 17.01.2020, 21:36
35
Odyometrist Kimdir? Nasıl Olunur?

Odyometrist Kimdir?

Kişilerin işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımıyla belirleyen ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacına uygun tedaviyi uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir.

Odyometristler Ne İş Yapar?

  • Kulak, burun, boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuvar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular,
  • İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar,
  • Ağır işiten hastalara işitme cihazı takar,
  • Gerektiğinde konuşma tedavisi yapar,
  • Okullarda işitme taramaları yapar.

Odyometrist Nasıl Olunur?

Odyometriristlik için 2 yıllık olarak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında eğitim verilmektedir. Bu bölümden mezun olup insanların işitme durumlarını yaptıkları farklı testler ile belirleyen kişiler aldıkları eğitimlerle birlikte odyometrist unvanını kullanmaya hak kazanır. Odyometrist bölümleri YÖK yerleştirmesi ile TYT puanı olarak 220-270 puan arasındadır.

Çalışma Alanları Nelerdir?

Odyometristler, hastanelerin kulak, burun, boğaz servislerinde ve muayenehanelerde, özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar.

Görev yeri sessiz ve temizdir. Özellikle çocuklar da ve engellilerde işitme bozukluğu testi uygulamakta zorlukla karşılaşılabilir. Çalışmaları sırasında genellik kulak, burun, boğaz hekimleriyle, teknisyenlerle, hasta ve hasta yakınlarıyla, bazen de çocuk gelişim uzmanlarıyla diyalog halindedir.

Odyometri Maaşları Ne Kadardır?

Odyometri bölümünden tekniker olarak mezun kişiler 3600-3900 Türk Lirası arası bir maaş almaktadır. Döner sermaye, mesai ödemeleri buna dahil değildir. Ayrıca  her yıl tecrübeye bağlı olarak maaş ödemeleri artış göstermektedir. 5 yıllık tecrübeye sahip odyometristler 3.650-3900 Türk Lirası arasında maaş almaktadır. 30 yıllık sağlık teknikerleri 4300-4600 Türk Lirası arası maaş almaktadır.

Yorumlar (0)