İç Mimar Nedir? Nasıl Olunur?

Bugünkü yazımızda iç mimar kimdir? Nasıl olunur? Çalışma şartları ve maaşlarını araştırdık. İşte detaylar.

MESLEKLER 16.01.2020, 15:33 27.01.2020, 00:35
41
İç Mimar Nedir? Nasıl Olunur?

Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz evlerimizde ve çalışma alanlarımızda en önemli olan unsurlardan biriside iç mekânın ferah bir görünümde tasarlanmasıdır. Bu sayede bulunduğumuz ortamda huzur dolu zaman geçiririz.“Dekorasyon” olarak hitap ettiğimiz iç mekanlar aslında duvar boyası, zemin kaplaması veya mobilya yerleşiminden ibaret değildir.

İç Mimarlık Nedir?

Kullanım amacına uygun olarak, işlevsel, yapısal, estetik ve teknik ölçütlere uygunluk antropometri ile müşterinin isteklerini ve ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak mekânı tasarlayan disiplindir. Her tasarım bir ihtiyaçtan doğmaktadır.

Yapılan tasarım;

-Amaca uygun olmalıdır. Kullanıcı gereksinimlerini karşılayabilmelidir.

-Estetik olmalıdır.

-Maliyeti düşük olmalıdır.

Tasarım Süreci Nedir?

1)Problemin tanımlanması: İlk aşamadır. Konuyu anlayıp benimsemek gerekir. Burada yaratıcılık ve sınırları zorlamak en önemli koşuldur.

2)Bilgi toplama: Problem hakkında mümkün olduğunca çok veri toplayarak hareket noktasını belirledikten sonra ilerlenebilir.

3)Yaratıcılık ve Buluş: Öncelikle konu hakkındaki bilgiler bir araya getirilerek değerlendirilir. Yaratıcılık en önemli aşamadır. Tasarımcı kâğıda ilk eskizlerini karalar. Eskiz daha ayrıntılı bir hale getirildiğinde ise tasarım oluşmaya başlamaktadır.

4)Çözüm bulma: Araştırmanın sona erdirilmesi için oluşabilecek her olasılığa karşı çözüm bulmak gerekir. Çözüm olarak seçilen olasılıklar, daha sonra ayrıntılı taslaklar halinde düşünülerek çözüm bulunur.

5)Uygulama: Tüm aşamalardan geçmiş olan tasarımın sonuca ulaşmış halidir.

İç Mimar Nasıl Olunur?

Üniversitelerin 4 yıllık İç Mimarlık bölümlerinden lisans derecesi alan kişiler iç mimar unvanını almaya hak kazanır.

İyi Bir İç Mimarda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Özgün, kendinden öncekilere benzemeyen, en önemli kriter olan estetik iç mekanlar tasarlamak için sanatsal hayal gücüne ve yaratıcı vizyona,

Güvenlik koşullarına uygun, ihtiyaca cevap veren, ekonomik iç mekanlar yaratmak için pratik ve teknik bilgiye,

Kullanıcıların isteklerini anlayarak en doğru cevapları verebilecek iç mekanlar oluşturmak için kişiler arasındaki iletişim becerisine ve psikolojik anlayışa sahip olmak gerekir.

İç Mimarların Çalışma Alanları:

İç mimarlar, geniş bir yelpazede tasarım yapmaktadır. Geniş olan bu alanların tasarımı en uygun ve estetik şekilde iç mimarlar tarafından kısa sürede yapılır. Böylelikle mekanlar için hem ihtiyacı karşılayan hem de estetik alanlar yaratılmış olmaktadır. İç mimarların tasarım yaptığı alanlardan bazıları ise şunlardır:

  • Evlerin iç mekân tasarımı
  • Ofisler
  • Şantiyeler
  • Sinema tasarımı
  • Özel yat ve uçak iç tasarımları
  • Sahne vb. mekanların tasarımı
  • Bankalar
  • Otel iç mekanları
  • Fuar tasarımı
  • Stant tasarımı

İç Mimar Maaşı Ne Kadardır?

Kamu Kurumlarında çalışan iç mimarın 2019 yılı için belirlenen aylık kazancı 6.683 TL Özel sektörde çalışan bir iç mimarın aylık geliri ise 2500 TL ile 30000 TL arasında değişebilmektedir. Bu miktar ne kadar tecrübe ve donanımlı olmanıza göre değişlik gösterir.

Yorumlar (0)