Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Nedir? Nasıl Olunur?

Sağlık alanında popüler meslekler olan fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda.

MESLEKLER 20.01.2020, 15:16 27.01.2020, 01:06
24
Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Nedir? Nasıl Olunur?

Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizyoterapistlik, hareket bozukluklarına yol açabilecek her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyonel bozukluklarda uzman bir hekimin tanısı sonrası geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri alan bir meslek grubudur.

4 yıllık bir bölümdür ve bazı üniversitede hazırlık sınıfları da olduğu için bu üniversitelerde bölümünün öğrenim süresi 5 yıla çıkmaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun olan öğrenciler  ”Fizyoterapi  ve Rehabilitasyon  Lisans Diploması” ile birlikte “FİZYOTERAPİST” unvanını almış olurlar.

Meslek eğitimine girebilmek için;

 • Lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • ÖSYS (Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Kılavuzunda belirtilen şartları taşımak.
 • Meslek Yüksekokulları ile Açık öğretim Ön lisans Programlarının; Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Fizyoterapi Öğrencilerinde ve Fizyoterapistlerin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Bu bölümü kazanabilmek için ortalamanın üzerinde genel akademik yeteneğin yanı sıra, fen derslerinde başarılı olmak gerekir. Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında çalışacak kişiler, tam anlamıyla iyileşemeyecek bir hastaya bazı ihtiyaçlarını karşılaması için yeni beceriler kazandırabilmelidirler. Ona güç vermek ve ailesinin anlayışlı olmalarını sağlamak durumunda oldukları için, sabırlı, hoşgörülü, güler yüzlü ve zayıf insanlara yardımdan hoşlanan, sorumluluk sahibi kimseler olmalıdırlar.

 • Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir,
 • İletişim becerileri gelişmiş,
 • Aktif dinleme yeteneği olan,
 • İnsan tepkilerini ve nedenlerini anlayabilen,
 • Zaman yönetiminde başarılı,
 • Koordinasyon becerileri gelişmiş,
 • Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
 • El becerisi gelişmiş olmalıdır.

Fizyoterapistlerin İş Bulma Olanakları Nelerdir?

Fizyoterapistler geniş bir çalışma alanına sahiptir. Hastanelerde, rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinde, tıp merkezlerinde, özel kliniklerde, yaşlı ve engelli bakımevlerinde, spor merkezlerinde, okullarda, spor kulüplerinde, sağlıklı yaşam merkezlerinde çalışabilirler.

 Fizyoterapistler hem devlet hem de özel kuruluşlarda çalışabilmektedir. Kadın doğum alanında görev alarak hem anne hem de bebeğin sağlıklı gelişimi ile ilgilenebildikleri gibi, engelli çocuklarla çalışırken onların maksimum bağımsızlık düzeyine ulaşabilmeleri için tedavi uygulamaktadırlar. Kısacası sağlık sektörünün tüm alanlarında fizyoterapist görev alır. Fizyoterapistler bebek, çocuk, erişkin ve yaşlılık gibi yaşamın tüm evrelerindeki hastalarla ilgilenir.

Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar?

Yeni mezun olan fizyoterapistler özel eğitim merkezinde 2500-3500 lira maaşla işe başlamaktadırlar.

Özel hastanelerde de yeni mezun fizyoterapistler 2000-3000 lira arasında maaşla işe başlamaktadır. Tabi tecrübesi ve hasta potansiyeline göre aldığı maaş 7000-8000 liraya kadar çıkmaktadır. Genelde özel hastanede çalışan ve özel hastaları olan fizyoterapistler ayda 7000 TL ve üzeri kazanmaktadır.

2018 yılı kamuda sözleşmeli fizyoterapist maaşı yaklaşık 3358 TL’dir. Kadrolu çalışan bir fizyoterapist maaşı ise 3.358 TL, 25 yıl ve üzeri çalışmış bir fizyoterapistin maaşı ise yaklaşık 4.831TL yaklaşık ücret almaktadır.

Yorumlar (0)