Bu Meslekleri Seçenler İşsiz Kalmıyor!

Gençlerin iş ve meslek seçiminde dikkat ettikleri konulardan birisi de iş bulabilmektir. Bu nedenle Üniversite, bölüm, meslek seçiminde öncelikle iş güvencesi olup olmadığına dikkat edilmelidir. İş bulmakta zorlanılmayan meslekler neler, hangi meslekler daha kolay iş buluyor. hangi bölümü bitirenler hemen işe yerleşiyor, işte öğrencilerin okul ve meslek seçimini etkileyecek detaylar...

MESLEKLER 12.02.2020, 23:32
27
Bu Meslekleri Seçenler İşsiz Kalmıyor!

Gençlerin iş ve meslek seçiminde dikkat ettikleri konulardan birisi de iş bulabilmektir. İşsizliğin giderek arttığı ülkemizde özellikle üniversite mezunlarının iş bulamaması tercihleri çok etkiliyor. Üniversitelerin bazı bölümlerini bitirenler daha fazla işsizlik sorunu yaşıyor. Ancak buna rağmen o bölümler öğrenci almaya devam ediyor. Bu nedenle Üniversite, bölüm, meslek seçiminde öncelikle iş güvencesi olup olmadığına dikkat edilmelidir. İş bulmakta zorlanılmayan meslekler neler, hangi meslekler daha kolay iş buluyor. hangi bölümü bitirenler hemen işe yerleşiyor, işte öğrencilerin okul ve meslek seçimini etkileyecek detaylar...
Geleceğin aranan is kolları arasında bilişim sektörü hala ilk sırada yer alıyor. Geleceğin yükselen değeri olarak bilinen mesleklerin başında sırasıyla sanal pazarlama, yazılım mühendisliği, web tasarımı, arama motoru optimizasyonu uzmanlığı gib çeşitli dijital işler bulunuyor. Gençlerin odağındaki bu mesleşleri seçenler hiçbir zaman işsi kalmıyor.

Bu meslekler işsiz bırakmıyor

Gençlerin geleceği şekillendirmesinde en önemli adımlardan üniversite tercihleri hala devam ediyor. Gençlerin yıllar boyu hazırlandıkları sınavlar sonrasındaki tercihleri, gelecekteki yaşamlarının standartını da belirliyor. Günümüzde istihdamın büyük bir kısmını bilişim sektörü dolduruyor. Dijitalleşen dünyada geleceğin yükselen değeri olan bilişim dünyasında yazılım uzmanından, web tasarıma, arama motoru optimizasyonu uzmanından, bilgisayar mühendisine kadar çeşitli dijital işler gençlerin gözdesi. Gençlerin üniversite ve bölüm tercih ederken mezun olduktan sonra iş bulma avantajlarını göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Çünkü her aday okul biter bitmez iyi bir maaş ve iunvanla işe yerleşmek istiyor.

En popüler bilişim sektörü

2014 yılında istihdam alanında bilişim sektöründe işsiz kalma oranı çok düşük olduğunu belirten Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özörnek, 'Özellikle bilişim sektörün de web ve mobil yazılım uzmanlarına ihtiyaç var. Gençler de bu sektördeki iş alanlarına ilgi gösteriyor. Sosyal medyaya yönelik iş ilanlarının arttığını belirten Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü ise, 'Özellikle kurumsal şirketler sosyal medya yönetimi için personel oluşturuyor. Bu nedenle iletişim ve İK departmanları bu konu eğitim alan uzman eleman arayışlarını sürdürüyor' dedi.

Yeşil İşlere İlgi Var

Dünya genelinde yenilenebilir enerji alanında çalışan sayısında artış kaydedildi. Bu alanda en fazla eleman alımını Çin yapıyor. Güneş enerjisi üretimi bu işlerin başında geliyor. Ancak ülkemizde yaygınlaşması için küresel iklim değişikliği konusunda bilinçlenmek, çevreye duyarlı olma,, doğal kaynakların kullanmaya başlandığında Türkiye'de de yeşil işlerle alanında isdihdam artacaktır.

Yeni Sektörler

Bugünün üniversite öğrencilerini istihdam edileceği yeni sektörler, yeni iş alanları doğacağını belirten Okan Tütüncü "Ülkemizde otomotiv, gıda, perakende, inşaat, finans ve yazılım sektörleri büyümeye devam ediyor. Bu sektörlerde uzmanlık isteyen pozisyonlara yönelik bölümleri bitirenler daha kolay iş bulacaklar: En kolay iş bulunan sektörler arasında perakende satış temsilcisi, muhasebe sorumlusu, IT sektöründe yazılım mühendisi ve SEO sıralanabilir.

En çok mağazacılar eleman arıyor

İnternetten iş bulmak için aracılık eden sitelerde mağazacılık ilanları birinci sırada yer alıyor. Gıda/ perakendecilik iş ilanları bu platformlarda ilk sırada yer alıyor. Ardından tekstil sektörü, hızlı tüketim malları, sağlık/hastane ve eğitim sektörüne ilişkin ilanlar yer alıyor.

Hangi sektörlerde eleman açığı var?

Mezun olunca hemen işe yerleşmek için eleman ihtiyacı fazla olan sektörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bilişim, perakendecilik-toptancılık, yapı-inşaat ve bankacılık-finans sektörleri en fazla eleman ihtiyacı olan sektörler olarak belirtiliyor. Web ve mobil yazılım olmak üzere bilişim alalnında nitelikli eleman ihtiyacı giderek artıyor. Özel sağlık kuruluşlarının artmasıyla sağlık-tıp sektöründe, hemşirelik ihtiyacı giderek artıyor..

Toplumda her zaman ilk sıralarda tercih edilen bankacılık, mühendislik, doktorluk gibi meslekler yine popülerliğini koruyor. Ancak günümüzün anne-baba olduğunda bu algı değişmeye başlayabilir. Bu durumda başarılı girişimcilik ön plana çıkabilir.

Üniversite adaylarının satış pazarlama işinde uzmanlaşması iş bulmalarında kolaylık sağlayacaktır. Zira büyük şirketler iyi satışçılara her zaman ihtiyaç duyuyorlar. Tüm sektörlerde 'satış elemanları' aranıyor. Özellikle bilişim sektöründe satış pazarlama uzamnı açığı var. Üniversiteye tercihlerini yapacak gençlerin öncelikle ilgii alanlarına göre uygun bölümleri tercih etmesinde yarar var.

Kriterler çok değişti.

Öğrencilerin üniversite ve bölüm seçimleri üniversite sayı ve kontenjanlarının artmasıyla paralel yönde değişti. Üniversite seçiminde ülkemizin siyasi, politik değişimleri eğitim yatırımları, yurt dışına kolay açılım, yeni iş dünyası vs her alandaki değişiklik kriterleri etkili oluyor. Tıp, hukuk, mühendislik gibi belli başlı bölümlere ilgi eskisi kadar yoğun değil. Bugün öğrenciler kendilerini geleceğin mesleklerine yönlendiren bölümlere ilgi gösteriyorlar.

Yorumlar (0)