Anestezi Bölümü Nedir Ve Nasıl Olunur?

Ülkemizde devlet ve özel hastanelerin çok olmasından dolayı artan iş imkanı ve diğer alanlara nazaran daha az keşfedilmiş bir bölüm olmasından dolayı bir hayli avantajlı olan Anestezi bölümünü sizler için araştırdık. İşte detaylar.

MESLEKLER 22.01.2020, 13:33 27.01.2020, 12:53
36
Anestezi Bölümü Nedir Ve Nasıl Olunur?

Anestezi Bölümü Nedir Ve Nasıl Anestezi Uzmanı Olunur?

Anestezi, ameliyat esnasında hastanın vücuduna yapılacak olan tıbbi müdahalelerden acı çekmemesi için gerçekleştirilen ameliyat öncesi uyuşturma ve uyutma operasyonuna verilen isimdir.

Bu işlem anestezi uzmanları tarafından gerçekleştirilse de bu süreçleri hazırlayan, olası koşullarda ise uygulamakla yükümlü olan anestezi teknikerlerinin de bulunması esastır. İşte bu yardımcı elemanların yetişmesini sağlayan eğitim programı da anestezi bölümüdür ve 2 yıllık bir ön lisans eğitimi verilir. İki yıllık eğitim süresince öğrencilere anestezi, yoğun bakım ve ağrı ünitelerindeki uygulamaların teorik ve pratik yapısının oluşturulması, anestezi ve yoğun bakım ünitelerinde kullanılan cihazların kullanımına ilişkin teknik bilgilerin verilmesi amaçlanmıştır. Fizyoloji, anatomi, temel kimya, temel fizik, hastalıklar bilgisi, farmakoloji, enfeksiyon hastalıkları gibi temel tıp bilimlerindeki teorik ve pratik bilgiler öğrenciye kazandırılmaktadır. Öğrenciler programda yer alan mesleki uygulama ve stajlarını tamamlayarak ‘Anestezi Teknikeri’ unvanı ile programdan mezun olmaktadırlar.

Programdan mezun olan öğrenciler “Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans eğitimi yapabilirler.

Anestezi Teknisyeni-Anestezi Teknikeri-Anestezi Uzmanı Arasındaki Fark Nedir?

Anestezi teknisyeni, sağlık meslek lisesinden mezun olan kişilerin alabileceği bir unvandır. Üniversitelerin anestezi teknikerliği bölümünden mezun olanlar ise Anestezi teknikeri unvanına sahip olmaktadır. Anestezi uzman doktorları ise 6 yıl sürecek olan tıp eğitimi tamamlamış kimselerdir. Bunun ardından da anesteziyoloji bölümünde 4 yıllık uzmanlık eğitimi alınmalıdır.

Anestezi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ülkemizde devlet ve özel hastanelerin çok olmasından dolayı artan iş imkanı ve diğer alanlara nazaran daha az keşfedilmiş bir bölüm olması sebebiyle bir hayli avantajlıdır. Anestezi Bölümünden mezun olanlar gerek özel gerekse de devlet hastanelerinde görev yapabilirler.Kamuda çalışmak isteyenlerin ise KPSS puan şartı minimum 80’dir.Özel hastanelerin ise kendilerine has belli özel koşulları olabilmekte.Sağlık sektörünün her daim nitelikli anestezi teknisyenlerine ya da anestezi teknikerlerine ihtiyaçları bulunur.

Anestezi Teknikeri Çalışma Saatleri Nedir?

Anestezi teknikerleri,657 sayılı Devlet Memurları kanuna tabi olarak Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Görev aldığı hastaneye göre nöbet saatleri değişebilir ve 24 saat çalışıp 3 gün istirahat edebilir. Normal çalışma saatleri ise 8 saattir.

Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadardır?

Kamuda anestezi teknikerlerinin alacakları en düşük maaş tutarı 3880 TL, döner sermaye ücreti, nöbet ve çocuk yardımıdır. En yüksek kademedeki bireyler ise 4515 TL maaş almaktadır.

Özel sektördeki anestezi teknikerlerinin alacakları maaşlar hizmet süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda teknikerler ortalama olarak; Yeni başlayanlar 2250-2500 TL ve prim, 1-5 yıl çalışanlar 2500-3000 TL ve prim, 5-10 yıl çalışanlar 3000-3500 TL ve prim, 10 yıldan daha fazla tecrübeli olanlar ise 3500-5000 TL ve prim ödemesi alırlar.

Yorumlar (0)