Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Kimdir? Ne İş Yapar?

Sağlık sektörü tüm gençler için her zaman iş imkânları bakımından revaçta olan meslek gruplarının başında yer alıyor. Gerek kamu için gerekse özel sektör için iş bulma sahası çok geniş bir alan olduğu aşikar. Eğer siz de bu meslek grubunu düşünüyorsanız bir de bizden dinleyin deriz.

MESLEKLER 21.12.2019, 15:36 05.01.2020, 17:10
101
Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Kimdir? Ne İş Yapar?

Sağlık sektörünün en önemli yapı taşlarından biri olan Acil Tıp Teknisyeni halk ağzıyla ATT. Günümüz de oldukça popüler meslekler arasında yeri şimdiden aldı.Sağlık sektörü tüm gençler için her zaman iş imkânları bakımından revaçta olan meslek gruplarının başında yer alıyor. Gerek kamu için gerekse özel sektör için iş bulma sahası çok geniş bir alan olduğu aşikar. Eğer siz de bu meslek grubunu düşünüyorsanız bir de bizden dinleyin deriz.

Acil Tıp Teknisyeni(ATT) Nedir?

Olağan hayatımızda yaşanılan kaza durumunda 112 Acil Servis irtibatı ile ilk müdahaleyi yapan sağlık personelleridir. Ambulans içinde acil müdahaleyi yaparak kazazedenin yaşamsal fonksiyonlarını kontrol ederek sağlık merkezine ulaşmasını sağlarlar.

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

2016 yılından öncesine kadar sağlık meslek liselerinden mezun olmak yeterliyken yeni düzenlemelerle üniversitelerin 2 yıllık Acil ve İlkyardım bölümünden mezuniyet şartı aranıyor. Sağlık meslek lisesi mezuniyet şartı aranmaksızın her liseden mezun aday başvurusu yapabiliyor. Fakat Sağlık meslek lisesi mezunlarının tercih listelerinde şansı daha da artıyor. Acil ve İlkyardım bölümü, lise mezuniyeti sonrası TYT sınavını ile öğrenci alıyor. TYT puan türünde 117-400.000 başarı sıralaması ile devlet üniversiteleri yerleşmek mümkün. Vakıf üniversitelerinde ise bu sıralama yaklaşık 1.500.000 civarında. Eğer tercih listenizde varsa yerleşme şansınız çok yüksek bizden söylemesi.

Çalışma Zamanları Nasıldır?

Acil Tıp Teknisyenlerinden devlet kadrosunda olanların günlük 8 saat mesaisi vardır. 112 Acil Sağlık İstasyonu kapsamında 12 saat mesai saati vardiyasına göre uygulanmaktadır. Eğer 24 saat çalışmak istenirse 48 saat dinlenme zamanı verilir. Böylece 3 günlük çalışma mesaisini doldurmuş olur. Ayda 7-8 nöbet tutmaktadır.

Ne Kadar Maaş Alırlar?

Kamu hastanelerinde görev yapan personel için kadrosu 4/1 Kadro/dereceli acil tıp teknisyeni maaşları 2. 530 TL olarak belirlenmiştir. Mesleğe ilk başlayan için üniversite mezunları  10. Derecenin 2. Kademesinden başlarken, lise mezunları ise 12.derecenin 2. Kademesinden göreve başlarlar.Bu durum maaşlarının belirlenmesinden önemli rol oynar.

Lise mezunu ATT maaşı yaklaşık 3.350 TL olarak belirlenmiştir. Döner sermaye katkısı eklendiğinde bu maaş 4100 TL buluyor.

Üniversite mezunu ATT maaşı da 4100 TL olarak belirlenmiştir. Fakat döner sermaye eklenmesi ile 5200 TL bulmaktadır. Bunun yanı sıra nöbet ücretleri de saatine bağlı olarak almaktadır.

Lise mezunu ATT saatlik nöbet ücreti 12.12 TL iken üniversite mezunu ATT 15.54 TL almaktadır.

KPSS Atanma Puanı Nedir?

Acil Tıp Teknisyenleri, ilgili bölümden mezun olduktan sonrası KPSS sınavına girerek belirli bir puan almalıdır. Merkezi atama sistemi ile yerleşim sağlanmaktadır. 2019 atama puanlarını baz alırsak en düşük 86.962 puan,  en yüksek 97.740 puanla atama yapılmıştır.

ATT Çalışma Sahası Nedir?

Sağlık sektöründe yapılan devrim niteliğindeki yatırımlarla iş imkânı da oldukça genişledi. Acil Tıp Teknisyenleri şehir ve bölge hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, acil serviste, ambulans servislerinde çalışma imkânları bulunur. Bu imkânların tümü hem devlet hem özel hastaneler için geçerlidir.

Yorumlar (0)