Acenta Nedir? Acentacı Ne iş Yapar?

Ülkemizde turizm açısından zengin olması bakımında acenta sektörü de oldukça tercih edilen meslek gruplarındadır. Peki nasıl olunur?

MESLEKLER 06.02.2020, 13:25
93
Acenta Nedir? Acentacı Ne iş Yapar?

Bir seyahat firmasında çalışan kişiye acentacı denir. Acentacılar turizm sektöründe çalışırlar. Yurt içi ve yurt dışına gitmek isteyen kişilere destek veren kuruluşlardır. TÜRSAB’ bağlıdırlar.

Seyahat acentaları, verdikleri hizmet karşılığında kâr amacı güderek turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama barınma imkanları sağlama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence gibi hizmetlerini sağlayan, seyahat acentaları vasıtası ile pazarlayabilen ticarî kuruluşlardır.

Seyahat acentaları üç gruba ayrılıyor:

A Grubu Seyahat Acentaları

Tüm seyahat hizmetlerinden faydalanabileceğiniz acentadır.

B Grubu Seyahat Acentaları

Milletlerarası kara, deniz ve hava ulaşım araçları ile diğer gruptaki biletleri de satın alabileceğiniz acentalardır.

C Grubu Seyahat Acentaları

Sadece Türk vatandaşları için yurt içi tur ve gezilerde kullanacağınız acentalardır.

Adım Adım Seyahat Acentesi Açmak

  • Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen uygunluk belgesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bu iş için başvuru yaparak, ticari levha almak içim resmi bir başvuru süreci içine girmelisiniz.
  • Türkiye’de ikamet etmek
  • Adli sicil kaydı temiz olmalı
  • İflas ve konkordato ilan etmemiş olmak
  • Teminat olarak mal varlıklarının değeri 25 bin liradan az olmaması
  • Şahıs acentesi sahibi olmak için bir şirket sahibi iseniz en az 1 buçuk yıl yeterli iken lise-dengi okul ve ön lisans programlarından mezun olanlar için 6 ay, 4 yıllık üniversite mezunları için ise tecrübe süresi artık aranmıyor.

Acentacı Maaşı Ne Kadardır?

Acentacılar kendi acentalarını da açabilirler ya da bir acenta da çalışabilirler. Acenta şirketinde işe girecekseniz asgari ücret ile işe başlayıp tecrübenize göre artış gösterebilirsiniz.

Acenta şirketiniz olursa eğer o zaman da kazancınız 2500 ile 4000 TL aralığında bir meblağ başlangıç olarak kazanabilirsiniz.

Yorumlar (0)