Unutulmaya Yüz Tutmuş Zanaat: Saat Tamirciliği

Zamanın itibarlı mesleklerinden saat tamirciliği.... Peki devletin sağladığı imkanlarla bu mesleği yapmak istemez misiniz?

İŞ FİKİRLERİ 05.01.2020, 18:12 13.01.2020, 23:34
33
Unutulmaya Yüz Tutmuş Zanaat: Saat Tamirciliği

Yüzyıllardır saat tasarımı ve üretimi sektöründe en büyük yenilikler İsviçre’den çıkmaktadır. İlk saat loncası, ilk otomatik saat, ilk kol saati, ilk su geçirmez saat, ilk kuvars saat vs. hepsi İsviçre’nin eseridir diyebiliriz. Saatin başkenti tanımı tam olarak İsviçre için söylenmiş olmalıdır.

İsviçre’de saat yapımının tarihçesine bakacak olursak, altıncı yüzyıla kadar geriye gitmemiz gerekecek. Fikir zıtlığı ve halka göre farklı yaşam standartlarıyla tanınan dini reformcu John Calvin, halkın mücevher kullanmasını yasaklama kararı aldı. Mücevher üreticileri de alınan bu kararla ekonomik bir çöküş yaşadı. İzin verilen tek aksesuarın saat olduğu gerçeğiyle saate gitgide talep arttı. Artan taleplere bağlı olarak saat üretiminde de artış yaşandı. Bu olay saatin İsviçre’de bir sanata dönüşmesine neden oldu.

Saat tamirciliğinin ülkemizde tarihçesi ise Osmanlı zamanına dayanmaktadır. 1985 yılında Dolmabahçe Sarayı’nın önüne II.Abdülhamit tarafından yaptırılan Saat Kulesi’nin saatleri bozulunca, İstanbul’da tamirci bulunamamıştı. Padişah’ın emriyle Avrupa’dan tamirci getirilmesi, bu zanaata karşı ilgiyi artırdı. Dolmabahçe Saat Kulesi’nin saatçi başısı Johann Meyer tarafından takılan saatler 1979 yılında kısmen elektronik sisteme çevrilmiştir ve günümüzde hala çalışmaktadır.

Osmanlı’dan bu yana en nadide zanaatlar arasında yer alan saat tamirciliği günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yerini aldı. Elektronik saatler çıktıktan sonra kurmalı saatlere ilgi kalmadı. Çin malı saatler piyasaya çıkalı da kurmalı saatler raflara kaldırıldı. Ucuz ve kalitesiz Çin malı ucuz kullan-at saatlerin piyasada kolayca ulaşılabilir olması sebebiyle saat tamirciliği zanaatı da yok olmaya yüz tutmuş.

Devlet bu konuya el atmış durumda. Avrupa’da Almanya, İngiltere ve Belçika gibi ülkelerin destek mekanizmaları da incelenerek, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere kredi desteği ile ustalık belgesi alarak iş yeri açmak ve girişimcilere bu alanda kredi desteği çalışmaları hızlandırıldı.

Bu kapsamda, Halk Bankası aracıyla kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde iş yapanlara kullandırılan kredi miktarı 600 Milyon TL’den 750 Milyon TL seviyesine yükseltildi. Ayrıca 3 yıllık ustalık belgesi olan ve iş yeri açmak isteyen esnafa faizsiz kredi verilmesi planlar arasında yerini aldı.

36 yıldır saat tamirciliği yapan Adnan Tavacı, "Yılardır saat tamir ediyorum. Bu iş ile ilgili usta yetiştirmek istiyorum fakat çırak bulamıyorum. Saat aslında hassas üründür. Eskiden saatler mekanik olarak üretiliyordu. Şimdilerde ise elektronik olarak üretiliyor. Bu elektronik saatlerde pil ile çalışıyor. Kinetik enerjili kendinden kurmalı saatler artık ya çok pahalı ya da tercih edilmiyor. Bu mesleğin herhangi bir okulu yok. Bir usta yanına girersin. O usta sadece sana saatin sökülüp takılmasını öğretir. Diğer arızaları araştıra araştıra kendin bulursun. Ona göre malzemesini alıp takarsın. Malzemesi bulunmayan saatler olduğu zaman kendi elinle yapmak zorunda kalırsın. Bu tür ustalar kalmadı. Bundan 10 sene sonra saat ustası bulamayacaksınız. Bu ciddi bir problem. Değerlendirilmesi gerekiyor. Bu meslek artık kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri oldu" dedi.

Ustaların da dem vurduğu gibi gençlere bu zanaatı öğretecek Millî Eğitim Bakanlığının kursları faaliyet veriyor. Kalfalık Belgesini almaya hak kazandıktan sonra Ustalık eğitim kursuna kayıt yaptırarak 2 yıllık pratik eğitim süresi içinde 256 saatlik teorik eğitim kursunu bitirenler girecekleri sınavdan başarılı olmaları halinde Ustalık Belgesi alırlar.

Kalfalık belgesini almaya hak kazandığı tarihten itibaren en az 5 yıl mesleğinde çalıştığını belgelendirenler girecekleri sınavından başarılı olmaları halinde Ustalık Belgesi alırlar.

Meslek Liselerinin 3 yıllık programlarından mezun olanlar, alanları ile ilgili bir daldan ustalık sınavına girip başarılı olmaları halinde Ustalık Belgesi alırlar.

Ustalık Belgesiyle kendi işletmelerini kurabilirler. Devlet desteğinden de yararlanma imkanları var.  Bu mesleği kurtarmak ve iş sahibi olmak istemez misiniz?

Yorumlar (0)