Ülkemizin Lavanta Üretim Piri: Isparta Kuyucak Köyü

Lavanta, üreticiler için kazançlı bir gelir kapısı olmaya başladı. Kuyucak köyünden ilham alarak siz de bu işten kazanç elde edebilirsiniz.

İŞ FİKİRLERİ 30.12.2019, 15:07 04.01.2020, 13:28
29
Ülkemizin Lavanta Üretim Piri: Isparta Kuyucak Köyü

Lavanta, Latince Lavandula’dan gelen bir bitki olarak bilinmektedir. Banyo sabunlarında kullanılan ve yoğun aromalı bir bitki olarak bilinen lavanta, genellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir.

Lavanta bitkisi, 20 ile 60 santim arasında uzayabilen, yarı çalımsı ve çiçekli bir bitkidir. Dört köşeli sapları ve gri yeşil renkleri bulunan tüylü bir bitki olarak bilinmektedir. Ayrıca bitki olgunlaştıkça alt kısmında bulunan dallar odunsu bir hal almaktadır. Aromatik bir bitki olarak da bilinen lavanta; sabun, şampuan, krem ya da duş jeli gibi pek çok ürünün ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda lavanta yağı da yine kozmetikte sıklıkla tercih ettiği ürünler arasındadır diyebiliriz. Lavanta çok fazla toprak seçmemekte, hemen hemen her toprak türünde yetişmektedir.

Gittikçe genişleyen endüstri nedeniyle ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemize ilk defa 1975 yılında Isparta’nın Kuyucuk köyünde yetiştirilmeye başlanıyor. Köy sakinlerine verilen birkaç kök sonrası üretimi hızla artıyor ve bugün yaklaşık 3 bin dekarlık bir alanda Türkiye’deki lavanta üretiminin yüzde 93’ü bu küçücük köyde yetişir hale geliyor.

Türkiye 2018 yılı verilerine de bakacak olursak 8 bin 700 dönüm alanda lavanta üretimi gerçekleşirken, bu yıl itibarıyla üretim alanı büyüklüğü 10 bin dönümü geçti. Bu alanlardan yaklaşık bin 500 ton lavanta çiçeği, çiçeklerden ise 20-30 ton lavanta yağı elde ediliyor.

Bu köyün adını da Lavanta Kokulu Köy koyuyorlar. Hatta bir proje bile geliştiriliyor. Bu proje kapsamında Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kuruluyor. Köydeki kadınlara farklı alanlarda eğitimler veriliyor. Her alanda olduğu gibi lavanta yetiştiriciliği konusunda da canla başla çalışan Anadolu kadınları burada da görmek mümkün. Başarıları da taktire şayan.

İlaç ve kozmetik sanayisinde oldukça kullanılan lavanta ekonomik değeri yüksek olduğu için elde edilen uçucu yağ, üretici için önemli bir gelir kaynağı olma özelliği de taşıyor.

Lavanta yağının kilosu da 100 Euro olduğunu söylemeliyiz. Bir dönümden bir tonluk çiçek aldığımız varsayarsak bir tonluk çiçekten de ortalama 25 kilogramlık lavanta yağı elde ediliyor. Eğer yağı işleme şansınızda varsa kilosunu 100 Euro yerine 1000 Euro ya satmak da mümkün.

İlk dikim sırasında verilen can suyu haricinde su istemeyen lavanta üreticiye bir zorluğu da yok denecek kadar az. Kıraç verimsiz araziler de bile yetiştirmek de mümkün.

Tarım ve Orman Bakanlığından Lavantaya Destek

Tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri üretimi yapan üreticilere 2018'de dekara 100 TL, büyük üretimlere dekara 80 TL, tıbbi-aromatik bitki yetiştiren küçük aile işletmelerine dekara 100 TL, mazot ve gübre desteği olarak dekara 13 TL, organik tarım yapanlara ise dekara 30-100 TL arasında destekleme ödemeleri yapılacak.

Ziraat Bankası veya tarım kredi kooperatiflerinden yapılan açıklamada 2 milyon liraya kadar işletme kredisi kullananlara yüzde 50 faiz indirimi uygulanırken, Orman Genel Müdürlüğünce Orman ve Köy İlişkileri Müdürlüğü tarafından lavanta ekimi yapan orman köylülerine destek veriliyor.

Ayrıca, hazine arazileri de rayiç bedelinin binde biri olarak belirlenecek kira karşılığında tıbbi ve aromatik bitkiler üreten çiftçilere Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kiraya veriliyor.

Bu bahçeleri görmek için artık Fransa Provence bölgesine gitmeye hiç gerek yok. Kuyucak köyü tam bir cennet.

Eğer sizin de bu köye yolunuz düşürse Haziran-Ağustos ayları arasında mosmor mis kokulu lavantaların hasat edilmeden önce görebilir muhteşem fotoğraf çekebilirsiniz.

Yorumlar (0)