Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk Çiftliği, son zamanlarda yumurtaya ve tavuk etine gelen zamlarla birlikte rağbet edilen bir sektör haline geldi. Tavuk çiftliği kurmak için neler yapmalısınız bunları cevaplandıracağız.

İŞ FİKİRLERİ 26.01.2020, 19:47 27.01.2020, 19:27
28
Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk Çiftliği, son zamanlarda yumurtaya ve tavuk etine gelen zamlarla birlikte rağbet edilen bir sektör haline geldi. Tavuk çiftliği kurmak için neler yapmalısınız bunları cevaplandıracağız.

Tavuk çiftliği işletmek son zamanların en karlı yatırımlarından biri oldu diyebiliriz. Az riskli, geniş pazarı ve kâr marjı yüksek olmasından dolayı tavuk çiftliği kurmayı sizde düşünmelisiniz. Fakat kısa dönemde değil de uzun vadede size geri dönüş sağlayacaktır unutmayın. Tavuk çiftliği kurmak emek isteyen ve sürekli çalışmanızı gerektirecek bir iş koludur. Eğer kolay yoldan para kazanayım düşünceniz varsa bu sektör size göre değil bizden söylemesi.

Öncelikle böyle bir fikriniz varsa tavuk etini mi yoksa yumurtasını mı üreteceğinize karar vermelisiniz. Buna seçiminize göre de tavuk cinsi satın almanız gerekmektedir.

Dip not: Etlik tavuk çiftliği ve yumurta tavuk çiftliklerinin maliyetleri, yumurta yetiştiriciliğinin etlik tavukçuluktan %30 oranında fazladır.

Ayrıca tavuk çiftliği için alacağınız her bir tavuk fiyatı da cinsine göre farklılık göstermekle birlikte bu fiyat 15-20TL bandında değişiklik gösterir.

Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimci adayları tavuğun cinsini belirledikten sonra kaç tavuk kapasiteli bir çiftlik kuracaklarına da karar vermelidirler. 500,1000,2000,5000 adet tavuk kapasiteli prefabrik hazır çadır çiftlikleri mevcut. Bu çadırlardan satın alıp anahtar teslim tavuk çiftliğine sahip olabilirsiniz.

  • 500 tavuk kapasiteli tavuk çiftliği kurulum maliyeti 34.000 TL’dir.
  • 1000 tavuk kapasiteli tavuk çiftliği kurulum maliyeti 68.000 TL’dir.
  • 2000 tavuk kapasiteli tavuk çiftliği kurulum maliyeti 140.000 TL’dir.
  • 5000 tavuk kapasiteli tavuk çiftliği kurulum maliyeti 208.000 TL’dir.

Kurulumdan sonra üretime başlayabilirsiniz. Fakat bunun için gerekli yem maliyetini de hesaplamanız gerekmektedir. Bir tavuk günde yaklaşık 180 gram yem tüketir. Buna göre tavuk sayınıza bağlı olarak yem temin edeceğiniz tedarikçinizi de ayarlamanız gerekiyor.

Sonrasında tavuklarınız sağlıklı olması da üretim kaliteniz için önem arz ediyor. Belli aralıklarla veteriner hekim tarafından kontrolleri yaptırmalısınız.

Üretim sürecinden sonra pazarlama ve satış da mühimdir. İster tavuk eti ister tavuk yumurtası olsun çeşitli satış alanları ile anlaşmalar yaparak üretim bandınıza göre satış gerçekleştirebilirsiniz.

Sektöre de bakacak olursak yaklaşık 1000 adet tavuk kapasiteli bir çiftlik ortalama 5.000 TL gibi bir kazanç bırakır.

Tavuk Çiftliği İçin Nerelerden Destek Alabilirsiniz?

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılında 30 bin lira kümes hayvanı yetiştiriciliğine hibe veriyor. Proje kapsamında başvuru şartlarını taşıyan, kırsal kesimde yaşan gençler, projelerini onaylatarak hibe destek programından yararlanabiliyorlar. Verilen destek 3 sene kontrol ediliyor ve 3 yıl sonra yapılan yatırımın tümü çiftçiye ait oluyor.

Tavuk çiftliği sahibi olmak isteyen girişimciler için KOSGEB canlı kümes hayvanı alımı için kredi desteği vermez. Yalnızca üretilen ürünlerin imalatı konusunda destek sağlar.

Birçok özel banka kredileri yanında Ziraat Bankası da tavuk çiftliği için girişimcilere kredi desteği sağlamaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yorumlar (0)