Online Eğitim Platformu Udemy İle Tanışın

Belirli bir konuda eğitiminiz, tecrübeniz varsa bunları aktararak para kazanmak istemez misiniz?

İŞ FİKİRLERİ 02.01.2020, 14:05 17.01.2020, 01:00
37
Online Eğitim Platformu Udemy İle Tanışın

Udemy bir eğitim platformudur. Bu eğitim platformuna kendi eğitiminizi yükleyip bunu ücret karşılığı satabiliyorsunuz. Bu platformun kurucululardan ikiside Türk. Eren Bali ve Oktay Çağlar.

Eren Bali 1984 yılında Malatya’nın bir dağ köyünde doğmuş. Annesi öğretmen olan Bali ilköğretimi o okulda tamamlamış. Liseyi Malatya Fen lisesinde okuduktan sonra ODTÜ bilgisayar mühendisliğini kazanmış. Bilgisayar ve matematik alanında da çift ana dal yapmış. Başlangıçta akademik bir hedefi olan Bali üniversitede yaptığı bir uygulama ilk adımları olmuş. Taşınabilir bilgisayarların olmadığı dönemde ODTÜ Bilgisayar Topluluğunun sunucu üzerinden müzik dinlemesini sağlayan “MP3 server” adlı bir uygulama yazmış. İnternet üzerinde çalışan uygulama silikon vadisindeki tanımıyla cloud üzerinden çalışılması söz konusuydu. Bu uygulama ODTÜ’de öğrenciler arasında oldukça popüler olmuş. Aslında ürettiği bir ürünün insanların ihtiyacını karşılaması bir problem çözmekten keyif aldığını fark etti. Dışarıdan her insanın bu girişimi para için, ünlü olmak için yapıldığını düşünseler de aslında Bali için bu durum bir şeyler üretmeyi sevmesiydi. Eğer bir işi severek yapmazsanız muhakkak başarısız olacaksınızdır.

Akademisyen olma hayalini bu girişim ruhuyla rafa kaldırmıştı. Bir takım girişimcilik konularına eğildi. Onun da içinde olduğu problemleri yakından bildiği konu eğitim sektörünü hedef aldı. Eğitim fırsat eşitliğini sağlamak oldukça zordu. 17-18 yıldır yakın arkadaşı ve ortağı olan Oktay ile birlikte internetin gücünü, kendi yaşadıkları zorlu eğitim deneyimlerimizle harmanlayarak, dünyadaki herhangi bir insanın herhangi bir uzmandan herhangi bir şeyi öğrenebileceği bir dünyayı hayalleri kurdular. Bu fikrin insanların hayatlarını ne kadar değiştirebileceğini anlatmak da onların düşündüğü kadar uzun sürmedi. Türkiye’ de kurdukları bu şirket gerekli finans desteği bulamayınca bir çok internet devlerinin bulunduğu ABD’nin California eyaletindeki San Francisco kentinde bulunan Silikon Vadisine taşınma kararı aldılar. Artı sırada bu fikir için yatırımcı bulmak vardı. Tam 50 yatırımcı tarafından reddedildi. Yatırımcılar “İnsanlar sertifika alamayacağı bir eğitime niye para ödesin?” diyordu. Bali ise insanların bir kez sertifika aldıktan sonra o siteyle bağının kopacağı noktasında diretti. Onun istediği, süreklilik sağlamaktı. Eğitim, devam etmeliydi.

2009 yılının son aylarında resmi olarak kurulan şirket için yatırımcı Yelp’in CEO’su Jeremy Stoppelman bu fikri inanarak başka yatırımcıları da teşvik ederek 1 milyon dolarlık bir sermaye verdi.

Bundan sonraki yatırımlarda en son 2014’te 32 milyon dolar, 2015’te 65 milyon dolar, 2016 Haziran’da 60 milyon dolar diyelim. Bugün 170 milyon dolarlık hacme ulaşan online eğitim devriminin en önemli 4-5 girişiminden biri oldu.

Dünya Ekonomi Forumuna göre uzaktan eğitim pazarının 2017 yılı için tahmini değeri tam 255 milyon dolar.

Udemy tüm stratejisini “hayat boyu öğrenme” kavramı üzerine kurguluyor. Bu çok önemli bir kavram, çünkü içinde fırsat eşitliğini içermektedir.

Udemy Nedir?

Udemy şu an 12 milyondan fazla kişiye eğitim vermektedir. 40,000’den fazla kurs ve istenilen her cihazdan da ulaşabilirsiniz. Sitede ücretli eğitimlerin yanında ücretsiz eğitimler de mevcut. Ücretsiz eğitim bulmanız biraz zor diyebiliriz ama 19$ gibi düşük fiyatlara birçok farklı alanda eğitim alabilirsiniz ve eğitim aldığınız konuda başarılı olabilirsiniz.

Sizde Udemy ile Para Kazanmak İster Misiniz?

  • Online web site üzerinden Udemy’e kayıt olun.
  • Eğitim vereceğiniz konunuzda belirlenmiş olmalı tabi ki.
  • Bölümler kısmından kursunu oluşturun.
  • Kaliteli ses ve görüntü video çekimleri yaparak kursunuza videonuzu ekleyin.
  • Videonuzun başına bir intro oluşturarak daha profesyonel bir görünüm kazandırabilirsiniz.
  • Tanıtım için ilk dersinizi ücretsiz olarak paylaşın.
  • Tanıtım için reklam stratejilerini de iyi öğrenmelisiniz. Dersiniz ile ilgili arama sonuçlarına bakarak anahtar kelimeleri başlığınızda kullanabilirsiniz.
  • Kursunuzu güncel tutmak da önemli. Haftada en az bir video paylaşımı yapmak gerekiyor.
  • Kursunuzu birçok dil seçeneği ekleyerek dünyada da izlenme oranını artırabilirsiniz.

Udemy Kazanç Oranı Nasıldır?

Kullanıcı siteden sizin dersinizi direk aratarak bulursa %50 siz %50 Udemy kazanır.

Reklam ve promosyon tanıtımları ile bulursa %97 eğitmen kazanır.

Dış ortak yani harici partnerden dolayı dersi alırsa %50 ortak %25 eğitmen %25 Udemy kazanır.

Yorumlar (0)