Mantar Yetiştiriciliği

Birçok bitkinin yetiştirilemeyeceği koşullara dayanım sağlayabilen mantar yetiştiriciliği girişimcilerin gözde iş alanları arasında yerini aldı. Mantar yetiştiriciliği için gerekli şartları ve destekleri sizler için araştırdık.

İŞ FİKİRLERİ 10.01.2020, 13:01 17.01.2020, 20:06
34
Mantar Yetiştiriciliği

Birçok bitkinin yetiştirilemeyeceği koşullarda karanlık, gölge, nemli bir alanda yetiştirilmesi mümkün olabilen mantar yetiştiriciliği girişimcilerin gözde ürünlerinden biri haline geldi. Fazla masraf gerektirmeden üretilebilen mantar türlerinde geri dönüş amorti süreside oldukça kısa.

Sıfırdan bir mantar üretim tesisi kurmak amacındaysanız bu işi yapan hazır firmalar var. Onları tercih edebileceğiniz gibi her adımını kendiniz de organize edebilirsiniz. Biraz daha fazla meşakkatli olacak ancak masrafı da ona göre daha az olacaktır.

Öncelikle hangi mantar çeşidini yetiştireceğinize karar vermelisiniz. Buna karar verirken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç husus var. Bunlar Pazar araştırması, maliyet, üretim şartları, personel gibi birçok kalemi düşünmelisiniz. Eğer bize sorarsanız yaptığımız araştırmalar neticesinde istiridye mantarı hem fazla tercih edilen hem de pahalı bir ürün olduğu için getirisi fazla olacaktır diye düşünüyoruz. Elbette tercih sizin.

Mantar Kompostosu nedir?

İstiridye mantarı üretimi için lazım olan ana madde Kompost maddesidir.  Mantar Kompost, mantar ana toprağıdır diyebiliriz. Bu mantar kompostosunun içinde  saman, mısır koçanı, pamuk çekirdeği gövdeleri, çay atığı, pirinç kavuzu ve diğer doğal organik maddelerden gelen saman gibi tarımsal malzemeler bulunur. Mantarın doğada açık alanlarda ormanlarda bulunduğu yer kavak ve kayın ağacının oluştuğu ortamda Kompost denilen ortam oluşur.  İstiridye mantarı da uygun sıcaklık ve nem altında uygun koşullar sağlandığı taktirde mantar vermeye hazır hale gelir. Daha sonra yine uygun ortam şartları altında istiridye mantarı toplanacak boyutlara gelir.

Mantar Üretimi İçin Maliyet Ne Kadardır?

Devlet teşvikinden yararlanabilmek adına da en az 100 metrekarelik bir alanda üretim yapmalısınız. Bu sebeple maliyet hesabı yaparsak;

Yaklaşık 100 metrekarelik bir alanda 15 ton komposto bulunması gerekir. 15 ton komposto yaklaşık 12.000 TL’dir.

Bu alan için çadır gideriniz ise yaklaşık 9.000 TL’dir.

Isının yeterli olmadığı zamanlar için gerekli klima 7.650 TL

Fanlar, fıskiyeler, aydınlatma 3.000 TL

İşçilik 4.000 TL

Zemin betonu 2.000 TL

Ranza 7.000 TL dersek kabaca 45.000 TL ‘yi bulabiliyor.

Mantar Üretiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mantar üretilecek yerin iskân alanlarının dışında olması gerekiyor.

Devlet teşvikinden yararlanabilmek için en az 100 metrekarelik bir alanda üretim yapmalısınız.

Mantar üretim tesisinizde ulaşım, elektrik, su gibi tesisatlar olmalıdır.

Ortam ısısının yeterli gelmediği zamanlarda klimalarla ısı sağlanacaktır.

Üretim yerinde her zaman hazır bir personel bulunmalıdır.

Mantar üretimi için gerekli komposto da güvenilir kaliteli bir tedarikçiden tercih edilmelidir.

Ürünlerin stoku adına depo stok alanı da düşünülmelidir.

Devlet Desteği Ne Kadardır?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mantar üretimi için 30 bin lira geri ödemesiz hibe desteği sağlanıyor. Resmi Gazete’de kültür mantarı üretimi ile ilgili şartları ise şöyleydi;

‘’100 metre kare alanda, senede 15 veya 20 ton komposto ile 3 katlı ranza sistemi veya diğer sistemlerin uygulandığı bir sistem kurulması ve bu sistemin içinde Vantilatör, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre gibi malzemelerin alınması ve beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi desteklenir''.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygun görülen ve hibe desteği alan yatırımcılara Ziraat bankası aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar tarımsal kredisi vermektedir.

Fakat hibe alabilmeniz için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Konuyla ilgili İş-kur üzerinden ya da ticaret odasından bilgi alabilirsiniz.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ’da mantar yetiştiriciliği konusunda girişimcilere destek vermektedir. Mantar yetiştiriciliği konusunda kurum tarafından verilen destekleme tutarı maaliyetlerin %50 oranında olmaktadır. Verilecek olan destek tutarları 30 bin TL’dir. Destek verilecek olan iller ise;

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Yorumlar (0)