İkinci El Telefon Satmak

Döviz kurundaki istikrarsız yükseliş sebebiyle cep telefonu fiyatları da gitgide yükselişe geçti. Yüksek cep telefonu fiyatları sebebiyle de tüketici ikinci el cep telefonu piyasasına yöneldi. Sizde kendinizi bu durum karşısında 2. el telefonumuzu satmak isterken bulabiliriz. Belki de bu işten para kazanmak niyetinde de olabilirsiniz. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

İŞ FİKİRLERİ 02.02.2020, 15:32
67
İkinci El Telefon Satmak

Döviz kurundaki istikrarsız yükseliş sebebiyle cep telefonu fiyatları da gitgide yükselişe geçti. Yüksek cep telefonu fiyatları sebebiyle de tüketici ikinci el cep telefonu piyasasına yöneldi. Cep telefonu pazarının iyice büyümesiyle tüketicide yeni telefon alma isteği de artış gösterdi. Kendinizi bu durum karşısında 2. el telefonumuzu satmak isterken bulabiliriz. Belki de bu işten para kazanmak niyetinde de olabilirsiniz. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

1.Cep Telefonunuzu Yedekleyin

Eğer telefonunuzu satmak gibi bir düşünceniz varsa içindeki bilgilerinizi yedeklemeniz gerekiyor. İphone kullanıcısı iseniz İCloud adı verilen depolama bulut sistemiyle verilerinizi bu bulut hesabına yükleyerek saklayabilirsiniz. Android kullanıcısı iseniz de bilgisayarınıza bir klasör halinde aktarmanızda mümkün.

2. Cep Telefonunuzu Sıfırlayın

Tüm verilerinizi yedekledikten sonra telefonunuza tabiri caizse format atmalısınız. İçerisindeki tüm bilgileri sıfırlayıp fabrikadan çıkmışçasına temizlemelisiniz. Bunun için telefonunuzdaki ayarlar kısmından telefonu fabrika ayarlarına döndür ve tüm içerikleri sil demelisiniz. Telefonda kayıtlı tüm hesaplarınızı da kaldırmayı unutmayın.

3. Sim Kart ve SD Kartınızı Almayı Unutmayın

Telefonda size ait en önemli parça tartışmasız sim kartınızdır. Tüm rehberini, kişisel verilerinizin bulduğu kartınızı telefon unutmak gibi bir hataya düşmeyin. Zira bu çokça karşılaşılan bir durum olduğundan uyarmak gerektiğini düşündük.

4. Satış Tutanağı Düzenleyin

Sattığınız telefonun sizden sonraki kullanımından sorumlu olmamak adına bir satış tutanağı düzenlemelisiniz. Bu tutanağın içeriğinde telefonun İMEİ numarası satıcının ve alıcının imzası, tarih yer almalıdır. Bu tutanağı imzalayıp her iki tarafın elinde de bulunması herhangi bir suç teşkil edebilecek durumda size temize çıkaracak bir delil niteliğinde olduğunu unutmayın.

5. Aksesuar ve Kutusuyla Birlikte Teslim Edin

Cep telefonunuzu, yeni sahibine sıfırlanmış ve fabrikadan çıkmış edasıyla kutu ile teslim etmeniz en etik olanı olacaktır. Kutusu içerisinde bulunan tüm aksesuarları da teslim etmelisiniz. Alıcının güvenini kazanmak ve daha sonraki satışlarınız için şansınızı artıracak bir yöntem olacağı kesindir.

Yorumlar (0)