Balık Çiftliği Kurmak

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2019-2020 yılları içerisinde planlanan destek fonlarından bir tanesi de ''Balık Yetiştiriciliği''. Peki nasıl kurulur? Maliyeti ne kadardır?

İŞ FİKİRLERİ 30.01.2020, 13:46 30.01.2020, 15:40
335
Balık Çiftliği Kurmak

Ülkemiz fiziki konumu itibari ile 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Bunun da sonucu olarak balıkçılık sektörü oldukça gelişmiştir. Fakat deniz balıkçılığının yanı sıra artık tatlı su yetiştirme balıkları da rağbet görüyor. Ülkemizde Orkinos, Levrek, Alabalık, Sazan, Yayın Balığı, Tilapia ve Çipura balık üretim yetiştiriciliği çiftliği popüler balık türü çiftliklerindendir.

İstatistiklere de bakacak olursak ülkemizde yıllık 700 bin ton balık tüketiliyor. Bunun %36 sı ise tatlı su çiftliklerinden yetiştirilen balıkları kapsıyor.

Nasıl Balık Çiftliği Kurabilirim?

Öncelikle kurulmasını planladığı yeri belirlemelisiniz. Bunu belirlerken bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. Bunlar;

  • Tarım arazilerine yakın olmamalıdır. Herhangi bir ilaçlamada suyuna karışmaması için.
  • Yeraltı suyu olan bir alan tercih ederseniz bu sizin artınıza olacaktır.
  • İşin pazarlama ve tedarik için ulaşım açısından kolay ve ulaşılabilir bir konum seçmelisiniz.

Bu şartları göz önüne alarak çiftliği kuracağınız yeri belirlediyseniz Tarım ve Orman Bakanlığına dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Bakanlıktan görevlendirilen bir ekiple gerekli etütler yapılır ve raporlar tutulur.

Bakanlık tarafından girişiminiz oyalanırsa Su Ürünleri Yetiştirici Belgesi almanız gerekecek. Yetiştiricilik yapacağınız İl Müdürlüklerine başvurarak bu belgeyi alabilirsiniz.

Hangi balığı yetiştirmek istediğiniz de önemli bir konu. Maliyeti az ama karlı bir kazanç sağlayacağınız balık türlerini araştırarak iyi bir karar vermelisiniz.

İşin asıl konusu pazarlama. İyi bir balık yetiştirici olmuş olabilirsiniz fakat pazarlamanız yoksa bu bir hiçtir. Her ülkede bir balık talebi vardır fakat bağlantılar kurmalısınız. Marketler, balıkçılar, haller yada yurtdışı pazarı hangi alanda tedarikçi olmak istediğinizi belirleyip gerekli görüşmeler yapmalısınız.

Maliyeti Ne Kadardır?

Balık çiftliklerinde maliyet de aslında kurduğunuz çiftliğin büyüklüğü ile orantılıdır. 250 ton balık kapasiteli çiftlikler küçük, 250 – 500 orta, 1000 ton üzeri kapasiteli çiftlikler büyük tonajlı çiftlikler olarak isimlendirilir.

Küçük kapasiteli çiftlikler yaklaşık 900 bin lira, orta 1.4 milyon lira, büyük tonajlı çiftlikler ise ortalama 2 milyon lirayı bulmaktadır.

Balık Çiftliklerine Devlet Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı 2019-2020 yılları içerisinde planlanan destek fonlarından bir tanesi de su ürünleridir. Balık çiftlikleri de bu kapsama girmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı bu desteğinden yararlanmak içinde belirlenen şartlara uyum sağlamak gerekiyor. Bunlardan biri de Bakanlık tarafından belirlenen balık türlerinden birini yetiştiriyor olmalısınız. Bunlar alabalık, midye, karadeniz alası, kırmızı benekli alabalık, mersin, kalkan, fangri, sinagrit, lahoz, mercan, sivri burun karagöz, eşkine, minekop, mırmır, sargoz, sarıkuyruk, sarıağız, yayın, trança, karabalık, şabut, tilapya, yılan balığı, sülük, karides, kerevit türleridir.

Bu şartı sağladıktan sonra çiftliğinizde 25 bin kilogram ve üzerinde yapılan üretim yaptığınız taktirde kilogram başı 25 kuruş ile 1 TL’ye kadar destek verilmektedir.

Yorumlar (0)