Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi Sütü Üreticiliği

Anne sütüne en yakın, sindirimi ve besin değeri bakımından ideal bir besin kaynağı olan keçi sütü üretimi ve keçi yetiştiriciliğini sizler için araştırdık.

İŞ FİKİRLERİ 04.01.2020, 20:16 13.01.2020, 23:20
135
Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi Sütü Üreticiliği

Yaklaşık birkaç yıl öncesine göre 30’u geçmeyen keçi çiftliklerinin sayısı, bugün Türkiye genelinde artış göstererek küçüklü büyüklü işletme sayısı 300’e yaklaştı. Finans büyüklüğü de 1 milyar TL’ye yaklaşan keçi sütü ve keçi yetiştiriciliği sektörü, girişimcilerin en çok rağbet ettiği alanlardan biri olmaya başladı. Yeni girişimciler keçi üreticiliği ile keçi sütü, keçi sütü tozu gibi birçok alanda ürün üretmeye başladı.

Ülkemizdeki koyun-keçi sayısı da Dünya ve AB ülkeleri içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde son 20 yılda keçi varlığı %52, koyun sayısı ise %42 azalmıştır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun verdiği hibe programları ile bu sayısı günümüzde artış göstermeye başlamış.

2012 TÜİK verilerine göre toplam keçi varlığımız 7.277.953 baş olmuştur. Yıllar içinde buna bağlı olarak da süt üretimi de değişiklik göstermiştir.

Sağım yapılan 2.968.157 baş keçiden 318.273 ton süt ile tarımsal işletmelerde üretilen sütün %3,3, elde edilmektedir.

Halkımız önceki dönemlerde hayvancılığı az gelişmiş ülkelerde yapılır olarak hor görseler de günümüzde Türkiye’nin yükselen değerlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle de devlet destekleri bu sektörün tekrardan canlanmasına yardımcı olmuştur.

Keçi üreticiliğinde keçilerin hareketli olması nedeniyle yemi, ete ve süte çevirme oranı, koyun ve sığıra göre yaklaşık %25 oranında daha yüksektir.

Keçi Yetiştiriciliğinde Göz önüne Alınacak Hususlar

1) Süt/et ve tiftik (Ankara keçisi) gelirlerinden elde edilecek kazanç,

2) Pazar güvencesi ve istikrarı,

3) Mera özelliği ve mera otlatma kapasitesi,

4) İklim ve kaba yem kaynağı,

5) Bölgeye adapte olmuş ırktan kaliteli ve uygun damızlık temini,

6) İşgücü,

7) Hayvan hastalık ve zararlıları riski göz önünde bulundurulmalıdır.

Keçi Ağılı Yapılacak Yerin Seçiminde

  • Yol, su ve elektrik temini,
  • Meraya yakınlık,
  • Hizmet ulaşımına yakınlık,
  • Topoğrafya (eğim, kışın soğuk rüzgarlara kapalı olma gibi)
  • Drenaj, sel, çığ, heyelan tehlikesi,
  • Yabani hayvan saldırısı,
  • Yangından korunma,
  • İşletmenin ileriki yıllardaki büyüme potansiyeli gibi parametreler göz önünden bulundurulmalıdır.

Keçi Yetiştiriciliği Destekleri Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık destekleme konusunda koyun ve keçi başına 25 TL destekleme ödemesi yapmaktadır. Ancak destek verilecek olan hayvanların 15 ila 90 aylık ve dişi olmaları şartı vardır.

Ziraat Bankası da üretici destekleme adına keçi kredisi vermektedir. Bu krediyi alabilmek için en az 25 baş keçi almanız, ya da işletmenizde bulunan keçi sayısını bu rakama çıkarmanız gerekmektedir.

Hayvanların Koyun Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmiş olması,

Hayvanların 9 ile 24 aylık olması gerekmektedir.

Yatırım döneminde sıfır faizli keçi kredisi, işletme döneminde ise %75 faiz indirimi uygulanmaktadır. Üst limit 50.000.000 TL’dir.

Girişim Örnekleri

2014 yılında Adana Salbaş’ta kurulan Kuruçeşme Keçi Çiftliği yeni yatırımlardan biri. Ulusoy Tekstil firmasının sahiplerinden Murat Ulusoy’un çiftliğinde 300 anaç ve 100 yavru keçi bulunuyor. Günlük 300 litre, yıllık 108 ton süt üretme kapasitesine sahip olan çiftlik, yerel ve butik bir üretim gerçekleştiriyor. Yılda 12 ton peynir üretiliyor.

2012 yılında Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde üretime başlayan Beysan Alaybeyoğlu Çiftliği, ünlü Maraş dondurması için önemli üreticiler arasında yerini alıyor. Toplam  1750 hayvan kapasiteli olan çiftlikte, günde 500 kg süt üretimi gerçekleştiriliyor.

Hepimizin bildiği Mado markasıyla bilinen Yaşar Dondurma’nın da Kahramanmaraş’ta 58 dönüm üzerine kurduğu bir keçi çiftliği var. Çiftliğin asıl amacı yöredeki çiftçiyi desteklemek. Çiftlikte 1350 baş keçi bulunuyor. Günlük 1.2 ton keçi sütü üretimi gerçekleşiyor. Diğer üreticilerden yaklaşık 8 ton alım yapılıyor. Hatta proje kapsamında Mado’nun doğuma hazır keçilerinden Ziraat Bankası’ndan kredilendirilerek iki yıl ödemesiz beş yıl vadeli destekler veriliyor. Taksitleri ise Mado’ya ürün satışıyla ödeniyor.

Yorumlar (0)