150 Yıllık Ata Tohumu Kenevir Üreticiliği

Ülkemizde 2019 yılı irtibatı ile endüstriyel kenevir ekiminin 19 ilde serbest bırakılması ile birlikte ekim alanları da artmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üretim talimatı verdiği kenevirin, ülkemizde 1 milyar dolarlık pazar oluşturması da öngörülüyor. Bu pazarı sizin için araştırdık.

İŞ FİKİRLERİ 01.01.2020, 15:15 04.01.2020, 15:41
22
150 Yıllık Ata Tohumu Kenevir Üreticiliği

Kenevir, insanoğlunun var oluşundan beri kullandığı bir bitkidir. Bilimsel araştırmalara bakarsak var oluşunun M.Ö. 1500 yıllara dayandığını söyleyebiliriz. Bu bitkinin esrar ve uyuşturucu madde yapımında kullanılmasından dolayı küresel dünyada ve ülkemizde yetiştiriciliği de gitgide azalmıştır. Fakat son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan verdiği önemle de kenevir(kendir) üretimi desteklenerek popüler hale geldiğini söyleyebilirz.

Kenevir Kullanım Alanları

Giyim sektöründe hammadde olarak da oldukça dayanıklı olan kenevir tam bir cevher. Saplarından elde edilen lifler birçok tekstil hammaddesinde sağlam özellik gösteriyor. Bunun yanında halat, ip, urgan, balık ağı, çuval, yelken, çadır bezi, kese, araba örtüleri gibi ürünler kenevirin dayanıklılık özelliğinden yararlanılarak üretiliyor. Hatta banknot ve sigara kâğıdı üretimde de tercih ediliyor.

Özellikle yazın terletmemesi nedeniyle atlet ve iç çamaşırı gibi tekstil ürünlerinde kullanılıyor.

Bu kullanımları dışında inşaat sektöründe de yalıtım malzemesi olarak yararlanılırken, kenevirden çıkarılan yağ da birçok kozmetik ürünün hammaddesi diyebiliriz. Tohumları da ilaç sanayinde ilaç yapımının bir parçası.

Samsun Vezirköprü ilçesi Narlısaray mahallesinde 1950’den itibaren kenevir üretimi devam etmektedir. 44 yerleşkeden alınan tohum örneklerinde Vezirköprü kenevir tohumu en yüksek verimlilikte ve 150 yıllık Osmanlı tohumu olarak seçilmiştir. Bu ata tohumunu fark eden yabancı yatırımcılar ilçeye gelerek çiftçilere yüksek fiyatlar karşılığında satın alma talebinde bile bulunmuş. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hiçbir yabancı yatırımcıya tohum satışı yapılmaması gerektiği talimatı verilmiştir.

2019 yılında 166 dekar alanda Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kenevir tohumu ekimi için sözleşme imzalandı. 2019 yılı için 10 ton kenevir üretimi planlanıyor. Vezir ve narlı isimli kenevir tohumlarının tescil başvuru süreci başlatılmıştır.

Bu süreçle birlikte kenevir tohumun fiyatları oldukça yükselmiş durumda. Önceden kilosu 20-30 TL arasında değişirken şu an 1.000 TL ye kadar alıcı buluyor. Bu talepler karşısında çiftçinin kenevir üretime rağbeti de haliyle arttı. Kenevir üretiminin devlet desteği de var. Devlet destekli kenevir ekimi için İl Tarım Müdürlüklerine başvurarak gerekli evrakları teslim etmeleri gerekiyor. Dönüm başına 700 TL hibe destek sunuyor.

Hibe Devlet Desteği ve Kenevir Üreticiliği İçin Gerekli Evraklar Nedir?

  • Sicil kayı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkamet belgesi
  • ÇKS kaydı belgesi
  • Valilikten alınan kenevir ekiminin izin belgesi
  • Arsaya ait tapu
  • Keşif belgesi
  • Kenevir üretimi için izin verilen 19 ilde üretim yapmak

Kenevir Yatırımı İçin Vezirköprü Gözde İlçe

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ocak ayında belirttiği gibi Samsun'un Vezirköprü ilçesinde kenevir üretiminin yoğun bir şekilde devam ettireceklerini, ilçenin bu işin merkezi olacağını açıklamasının ardından ilçede kenevirle ilgili hareketlilik başladı.

Vezirköprü’ye kenevir yatırımcılarını beklediklerini belirten Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, “Vezirköprü’de kenevir hem istihdam hem imalat hem de üretim üzerine olsun hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz. Bu yıl tohum üretimi devam ediyor. 10 ton tohum üretmeyi hedefliyoruz. Bu üretim fitilin ateşlenmesi için yetiyor. İnşallah 2020-2021 yıllarında tohumu çoğaltarak, kenevirin ekim alanını artırmak istiyoruz. İmalat ile ilgili de yakın bir alanda Kenevir İhtisas Organize Alanı ilan ediyoruz. Altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre zarfında da kenevir yatırımcılarına Kenevir İhtisas Organize Alanında yatırım yapabilirsiniz diye kendilerine sunacağız. İşletme, yer ve ruhsat konusunda işlemlerimizi hızlı bir şekilde sürdüreceğiz. 2013 yılından 2019 yılına kadar kenevir ekimi ilçemizde 9 dönümlük alana kadar inmişti. Biz bırakmadık ve tohumumuza sahip çıktık. Keneviri ilçemize ve ülkemize kazandıracağız. Çünkü kenevir, kozmetik, ilaç, otomotiv, giyim, inşaat sektörü gibi birçok alanda kullanılıyor. Çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor” şeklinde konuştu.

Girişimciler için yeni bir iş fikri olarak kenevir ekimi de aklınızın bir köşesinde bulunsun istedik.

Yorumlar (0)