Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Geçtiğimiz 2019 yılıyla Torba Kanun tasarısı içinde bulunan Dijital Hizmet Vergisi’de hayatımıza girdi. Kimler bu vergiye mükellef? Kimler muaf? Detaylar yazımızda.

İNOVASYON 14.01.2020, 14:34 27.01.2020, 00:34
24
Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Ekim 2019 yılında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle bazı kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘nin, Dijital Hizmet Vergisi ile ilgili kanun maddeleri kabul edildi.

 Bu kanun maddesine göre dijital hizmet vergisinin ilgili bölümüne bakarsak; Türkiye’de, dijital ortamda dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri, sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı ile bu içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına veya elektronik cihazlara kaydedilmesine veya bu cihazlarda kullanılmasına yönelik dijital ortamda sunulan hizmetler ile kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi hizmetlerinden elde edilen hasılat, bu vergi kapsamına dahil oldu.

Kimler Dijital Hizmet Vergisi Mükellefidir?

Kanun maddesine göre, mükellefin Türkiye içinde ikametgâhının, iş yerinin, kanuni ve iş merkezlerinin bulunmaması hâlleri ile gerekli görülen diğer hâllerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanlar ile işleme ve ödemeye aracılık edenleri verginin ödenmesinden sorumlu tutabilir.

Kimler Dijital Hizmet Vergisinden Muaftır?

İlgili kanunun 1nci maddesine göre, Türkiye’de elde edilen hasılatı 20 milyon Türk lirasından veya dünya genelinde elde edilen hasılatı 750 milyon Euro’dan veya muadili yabancı para karşılığı Türk lirasından az olanlar dijital hizmet vergisinden muaftır.

Dijital Hizmet Oranı Nedir?

Dijital Hizmet Vergisi oranı yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir. Herhangi bir indirim söz konusu olamaz.

Hangi Şirketler Dijital Hizmet Vergisi Ödüyor?

  • Google, Facebook, İnstagram, Twitter Yandex gibi sosyal medya şirketleri,
  • Google Play, Apple Store, Apple Music, Spotify, Youtube Music gibi uygulama şirketleri,
  • Sahibinden, Gittigiyor, Letgo gibi alışveriş siteleri bu vergiyi ödeyen şirketlerden bazıları.
Yorumlar (0)