Evde Ceviz Kırma İşi

Evde yapılabilecek ek veya tam zamanlı işlerden birisi de ceviz kırma işidir.tatlılardan, pastalara, atıştırmalıktan yemeklere kadar birçok yerde kullanılan ceviz, kuruyemişçiler de kullanıma hazır olarak ayıklanmış haliyle de satılıyor. Çalışan kadınların sayısının artması,pratik olarak ayıklanmış cevize olan ilgiyi de arttırdı.kabuklu cevizin içinin nasıl çıkacağını bilmeyenlerde, biraz daha fark verip ayıklanmış ceviz almayı tercih ediyorlar.

İLGİNÇ İŞ FİKİRLERİ 28.02.2020, 23:38
22
Evde Ceviz Kırma İşi

Evde yapılabilecek ek veya tam zamanlı işlerden birisi de ceviz kırma işidir.tatlılardan, pastalara, atıştırmalıktan yemeklere kadar birçok yerde kullanılan ceviz,kuruyemişçilerde kullanıma hazır olarak ayıklanmış haliyle de satılıyor. Çalışan kadınların sayısının artması,pratik olarakayıklanmış cevize olan ilgiyi de arttırdı.kabuklu cevizin içinin nasıl çıkacağını bilmeyenlerde, birazdaha fark verip ayıklanmış ceviz almayı tercih ediyorlar.

Bu durumda da yeni bir iş fırsatı gelişti. Çeşitli nedenlerle evde çalışmak isteyen kişiler  tüccardan aldıkları cevizleri ev, balkon  veya bahçelerinde kıraaaarak para kazanma fırsatı yakalıyorlar. Kilogramı 1-2liradan evlerinde ceviz kırarak para kazanıyor bu işi yaşlılar, emekliler, erkekler ve evde oturarak çalışmak isteyen herkes yapabiliyor. Evde ceviz kırma işi yapan bir çalışan "Günde 15 kilo ceviz kırıyoruz. Günlük ortalama 1 liradan 15 lira olmak üzere aylık 450 lira kazanıyoruz. Bu işe 2 lira veren tüccarlar da var." diyor.

Aile ekonomisine katkı olsun diye ceviz kıranlar oturdukları bölgede bulunan kuruyemişçilerden ceviz kırma işi talep edebiliyor. Tüccar çuvallarla cevizi bırakıp, ertesi gün de iş tesliminde ücreti ödüyor. Eskiden ceviz kırma işi mevsimlikti, 3-4 ay ceviz kırma işi yapılırdı, günümüzde ise 12 ay ceviz kırma işine talep var.

Ürünü kabuğundan ayıkladıktan sonra tüccara yeniden teslim eden çalışanlar, hem para kazanıyor, hem de cevizin kabukları da kışın yakacak olarak kullanabiliyorlar.

Bu işi yapmak ya da yaptırmak isteyenler yorum bölümüne yaşadığı ili, semti ve isim, mail adresini bırakabilir. Ancak kötü amaçlı kullanımdan kaçınmak için telefon numarası yazılmamasını rica ediyoruz.

Yorumlar (0)