Teknolojinin Yapay Zeka ile Buluşması: Faladdin

Bugün 13 milyon kullanıcıya sahip Faladdin uygulamasının çıkış öyküsü size de ilham olacağına eminiz.

GİRİŞİMCİLİK 03.01.2020, 12:48 06.01.2020, 22:14
89
Teknolojinin Yapay Zeka ile Buluşması: Faladdin

Faladdin'in yaratıcısı Sertaç Taşdelen. Bilkent Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan ve Dubai E&Y şirketinde yönetim danışmanı olarak çalışmış. Singapur'da da tam üç yıl çalışan Taşdelen daha sonra hayallerini gerçekleştirmek için kurumsal hayatın onu tatmin etmediğini düşünerek 2012 yılında istifa etmiş.

Annesinin kahve falı hobisinden yola çıkan Taçdelen bir App ticareti yapmaya karar vermiş.Taşdelen arkadaşlarıyla bir gün otururken ‘’Binnaz teyze olsa da bize fal baksa’’ sorusuyla fincanın fotoğrafı çekip annesine göndermişler. Annesi de fotoğraftan falı yorumlamasıyla bu girişimcilik fikride ortaya çıkmış. Girişim ruhuna sahip Taşdelen bu fikirle bir internet sitesi kuruyor. Binnazabla.com adlı site. Günden güne artan kahve fallarına annesi yetişemeyecek kadar talep artmış. Ek yorumcular devreye girmiş. O dönemde talepler arttıkça yorumcu sayısı da 500’e kadar yükselmiş. Amerika’dan tutun Orta Doğu’ya kadar tüm dünya bu uygulamayı kullanıyordu. Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça farklı dil opsiyonlarında kahve, tarot ve astroloji falı hizmeti vermeye başlamış. Binnazabla git gide büyürken 2016 yılı sonunda artık nasıl günde 1 milyon fal bakabiliriz diye düşünceden yola çıkarak kahve falını yapay zeka teknolojisiyle birleştirip farklı bir konsept yapmak istemiş. O zamana kadar işin içinde yapay zeka dahil değilmiş. Bir algoritma yazarak uygulamayı oluşturmuşlar. Bu uygulamaya da Faladdin adını vermişler. Yani Faladdin, yapay zeka teknolojisini kullanan bir algoritmik yapay zeka uygulaması. Arka planda çalışan 20’ye yakın içerik editör grubu var ve sürekli olarak yeni içerik yazarak algoritmayı sürekli olarak geliştiriyorlarmış.

Uygulama kullanılırken girilen kişisel bilgiler ile kişinin yaşı, cinsiyeti, ilişki durumu gibi verdiği bilgilere göre algoritma bir fal üretiyor. Hatta fallar o kadar tutuyormuş ki insanlar Faladdin telefonları mı dinliyor diye bir söylenti bile çıkmış.

Faladdin uygulaması şu anda 13 milyon telefon tarafından indirilmiş. Günde 1 milyon tane fal bakılıyormuş. Gelirinin çoğu bölümünü reklam gelirleri oluşturuyor. Geri kalan %40’ını da günlük limitini kullanıp daha fazla fal baktırmak için kredi satın alan kullanıcılardan gelen kazanç oluyor. 2018 yılını 30 milyon TL ciroyla kapattıklarını ifade etmişler.

3 yıllık planlarına göre de ekibini 2 katına çıkararak 100 kişilik bir ekiple faaliyet verecekler. Buna bağlı olarak da 10 kat fazla kullanıcı sayısı 10 kat fazla gelir kaynağı demek.

Kahve ve tarot fallarının ardından üçüncü ürün olarak astroloji de eklenecekmiş. Uygulama üzerinde uygulanacak yeni güncelleme ile kullanıcılar arası iletişim özelliği de gelecek. İnsanlar uygulama üzerinden mesajlaşabileceklermiş.

Global hedefleri arasında yurtdışına açılmak var. Eğer gerekli yatırımcılara ulaşılırsa ABD, Hindistan ve Orta Doğu’ya yayılmaya niyetlenmişler bile. ABD, Hindistan ve Orta Doğu’da birer ülke direktörü atayıp çalışmalara başlamışlar.

Girişimcilere ilham verecek bir başarı öyküsünün kahramanı olan Taşdelen’in girişimcilere bir de tavsiyesi var ;

‘’Bu iş olmaz diyenlere inanmayın! Bana da dediler! İşi gücü bırakıp falcı mı olacaksın dediler, şimdi örnek gösteriyorlar (gülüyor). Maalesef insanlar yapmaya cesaret edemedikleri bir şeyi başkası yapınca -sen de yapama- istiyorlar. Kulağınızı tıkayın, çalışmaya devam!’’

Yorumlar (0)