StartUp Nedir? Nasıl Oluşur?

Amerika’dan ülkemize gelen akım olan yeni bir iş modelidir. Girişimcilerin fikirlerinin tüm global dünyaya ulaşılabilirliğini ve uygulanabilirliğini sağlamayı amaçlayan sistem için hangi yolları izlemelisiniz?

GİRİŞİMCİLİK 11.01.2020, 17:35 17.01.2020, 20:56
33
StartUp Nedir? Nasıl Oluşur?

Start-up dediğimizde herkesin aklına filmlerde gördüğümüz silikon vadisindeki cool çalışanlar, açık ofisler gibi özgür bir çalışma ortamı geliyor. Genç, dinamik insanların bulunduğu ileri teknoloji kullanılarak yapılan projeleri geliştirdikleri bir şirket hayal ediyoruz belki de. Peki, start-up ne demek? Herkesin kafasında hayal ettiği bir şeyler varken tam tanımı açıklayalım istedik.

Sözlük anlamıyla “sıfır noktasından işe başlayan bir şirket için kullanılan terim, başlangıç” olarak ifade ediliyor. Bazı kaynaklarda “yeni girişim” veya “girişim” olarak geçen “startup” kelimesini “yeni girişim” olarak Türkçe'de sıklıkla kullanıyoruz.

 İlk olarak ABD’de 2010 yılının başlarında ortaya çıkan bu terim, kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Birçok ülke de kelimeyi değiştirmeden kullanılmaya başlandı.

StartUp'ların yani yeni girişimlerin amacından bahsedecek olursak hem tüketicilere daha önceden sunulmamış olan bir şeyi sunmak hem de hızla büyümeyi hedeflemektir. Aklınıza gelen projeler hemen teknolojiyle bağdaştırmalı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. StartUp’ ınızın illa ki teknolojiyle alakalı bir proje olması gerekmez. Hayvancılık, tarım, gıda sektöründe de yapacağınız bir girişim StartUp alanında değerlendirilebilir.

StartUp’ların anavatanı diye tabir edebileceğimiz Silikon Vadisi, geçtiğimiz 30-40 yılda Google ve Apple gibi özgür ve teknolojik dünyanın içine alan başarılı şirketlerin doğuşuna tanıklık etti. Fakat gitgide pahalılaşan yaşam şartları ve teknoloji dışı işler yapanlara kötü bakışlar “ikinci sınıf insan muamelesi” de girişimcileri Silikon Vadi’sin den uzaklaştıran nedenlerden birkaçı oldu.

Aslında StartUp’ların tek çıkıp gelişebileceği alanın Silikon Vadisi olabileceği ön yargısından da kurtulması bu anlamda önemli. Dünya’nın dört bir yanında yeni şehirleri hedef merkezi yapma yolunda sunulan avantajlar ve yatırımcılar da mevcut halde.

Polonya’nın başkenti Varşova, örnek şehirlerden sadece biri. “Idea Motive” adlı yazılım şirketinin sponsorluğunda girişimlere yazılım çözümleri sağlama konusunda kolaylıklar sunuyor. Varşova, ucuz özel ulaşım alternatiflerinin yanı sıra yaşam şartları ve maliyet avantajı da sağlıyor. Şehirde 10’un üzerinde girişim sermayesi fonunun yanı sıra pek çok inkübatör, hızlandırıcı ve bir Google Kampüsü var. 4,2 milyon dolar yatırım çeken Growbots ve 1,1 milyon dolar yatırım çeken Prowly, Varşova’da kurulmuş start up’lara örnekler.

StartUp Nasıl Oluşur?

StartUp’nız için hayatınızda eksik veya sorun olarak gördüğünüz bir şeyi çözüme kavuşturmayı amaçlamakla başlamalısın. Yani bu girişim bir ihtiyaca hizmet etmeli.

StartUp’ınızı olabildiğince güncel hayatta uygulamasını görmek için prototipini oluşturunuz. Bakın ki gerçekten beklediğiniz sonuçları doğuruyor mu.

Gerekli finansman desteği için yatırımcı arayışına girip fon toplamalısınız. Eğer bir melek yatırımcı bulamazsanız devreye banka kredileri girecektir. Ülkemizde henüz yeni yeni Startup destek kredi verilse de bu imkanları kullanmakta fayda var.

Yorumlar (0)