İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

Sigortalı olarak çalışan kişiler işten çıkarılmaları takdirinde belirli bir süre boyunca işsizlik maaşı alma şartları hakkına sahip olmaktadırlar. Peki şartları neler?

GİRİŞİMCİLİK 12.02.2020, 15:25
25
İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

Sigortalı olarak çalışan kişiler işten çıkarılmaları takdirinde belirli bir süre boyunca işsizlik maaşı alma şartları hakkına sahip olmaktadırlar. Bu haklarından yararlanmaları adına başvuru işlemi yapmaları gerekmektedir. İşsizlik sigortası kanununda geçen şartlara bakacak olursak işten çıkarılmış olan kişilerin belirli bir süre kurum tarafından işsizlik maaşına tabi tutulması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu maaş ile kişiler belirli bir süre kendilerine uygun iş buldukları süre zarfınca geçimlerini sürdürebilmeleri için bir ödenek olmaktadır. Burada Sosyal Sigortalar Kurumu işsizlik maaşı ödeneklerini toplamak üzere yetkili olan kurum niteliğini göstermektedir. Bu kurum toplamış olduğu ödenekleri PTT şubelerine aktarmakta ve söz konusu işsizlik sigortasına sahip ve hak sahibi olan kişiler tarafından her ayın sonunda bu ödenekleri edinebilirler. Kısaca işsizlik maaşı nereden alınır sorusuna uygun olan cevap herhangi bir PTT şubesi olmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Neler?

İşsizlik maaşı almak adına işsizlik sigortası gerekli olmaktadır. Günümüzde sistemlerin kolaylaşması ve internet teknolojisinin gelişmiş olması avantajıyla bu sigorta türüne internet üzerinden kolaylıkla başvurmak mümkün olmaktadır. Bu sigortaya başvurunuzun kabul edilmesi ve işsizlik maaşı alabilmeniz adına bazı şartlar söz konusu olmaktadır. İşsizlik maaşı alma şartları durumuna bakılacak olursa,

  • Kendi beyanatları ya da kendilerinden dolayı oluşan herhangi bir olumsuzluktan dolayı işlerine son verilen kişiler
  • Hizmet akdi feshinden önce bulunan son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olma şartına uyanlar
  • Hizmet akdi feshinden sonra 30 gün içinde gerekli birime başvuruda bulunan ve yukarıdaki şartları sağlayan kişiler işsizlik maaşı hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İşsizlik maaşı uygulaması ile kişilerin hayatlarını bu olumsuz durumlarda devam ettirmeleri ve belirli bir sürede olsa da idare edebilmelerini amaçlayan bir uygulama olmaktadır.

Yorumlar (0)