Girişimcilik Mülakat Soruları

Günümüz şartlarında kendi işini kurup ticari faaliyetler gerçekleştirmek isteyen ancak; elinde finansal kaynağı bulunmayan bireylerin KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanabilmek adına KOSGEB kurumuna başvuru yaptıkları görülmekte. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında 60 saat süren bir eğitim sonunda yapılan mülakat soruları hakkında bilgi verelim istedik.

GİRİŞİMCİLİK 11.02.2020, 12:44
27
Girişimcilik Mülakat Soruları

Günümüz şartlarında kendi işini kurup ticari faaliyetler gerçekleştirmek isteyen ancak; elinde finansal kaynağı bulunmayan bireylerin KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanabilmek adına KOSGEB kurumuna başvuru yaptıkları görülmekte. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında 60 saat süren bir eğitime alınan başvuru sahiplerinin başarı oranlarına göre kredi ya da hibe imkanlarından yararlanıp yararlanamayacakları belirlenmekte. Bu tarz eğitimlere katılan adayların sınırlı sayılarda olması ancak; başvuru oranlarının çok ciddi seviyelerde olması birtakım testlere tabii tutulmalarına neden olmakta. Kısacası; halk arasında anlatıldığı gibi kimliğini getiren her başvuru sahibine verilmemekte.

Girişimcilik Testi

Başvuru esnasında yapılan girişimcilik testi kendinizle alakalı özlük bilgilerinizi doldururken 25 soruluk bir test ile karşınıza çıkıyor. Girişimcilik kavramı ile alakalı neler düşündüğünüzü, ne anladığınızı belirleyen sorular zinciri ile karşılaşıyorsunuz. Testin o kadar zor bir test olduğunu söylemek yanlış bir bilgi vermek olacaktır. Şu noktada zorluk çekmeniz mümkün. Soruların şıkları birbirlerine yakın ifadelerden oluşuyor. Bu anlamda soru tuzaklarına çekilme şansınız yüksek. Testte dikkatle hareket etmeniz gerekiyor. Çoğunlukla test bazen yazılı olarak sorulan soruların yazılı olan türünde internetten çalışma şansınız pek yok. Daha fazla çalışmanız gerekecektir. Genel anlamda yöneltilen sorular: Projenizle ilgili bir tanım, Projenizin amacı, Projenizi hayata geçirmek için gerekli sermaye tutarı, Projenizdeki harcama kalem tutarları, harcama kalem tutarlarına ayıracağınız sermaye miktarı gibi sorulara yanıt vermek durumundasınız.

Girişimcilik mülakat soruları vereceğiniz yanıtlara göre şekillenecek ve değerlendirme ekibi tarafından değerlendirmeye alınarak olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlandırılacak. Sınav esnasında dikkatli bir biçimde okuduğunuz soruları büyük bir özenle cevaplamanızı öneririz. İnsanların çok dikkate almadığı bu sınav türünde genelde başarısızlığa uğradığını ifade etmek isteriz.

Yorumlar (0)