Dünya’nın En Pahalı Baharatı: Safran Yetiştiriciliği

UNESCO Dünya mirası listesine giren Safran bitkisi üreticiliğini devlet desteği ile sizde yapabilirsiniz.

GİRİŞİMCİLİK 03.01.2020, 16:23
44
Dünya’nın En Pahalı Baharatı: Safran Yetiştiriciliği

Dünya’nın en pahalı baharatı olarak anılan Safran süsengiller familyasından çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisidir. Anavatanı Güneybatı Asya’dır. Yetiştiriciliğine ilk olarak Yunanistan civarında başlanmıştır. Türkiye’de ise safran Safranbolu’da üretilmektedir. Ilıman iklimi sevdiği için ülkemiz safran yetiştiriciliği için uygundur. Dünya’da İspanya, Fransa, İtalya ve İran'da yetiştirilirken Türkiye’de Safranbolu, İstanbul, İzmir, Adana ve Şanlıurfa’da yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Safran Yetiştirmek

Yaz aylarında dikilen safran soğanları sonbahar aylarında hasat ediliyor. Safran için ılımlı bir hava koşullu gerekse de yağmur ve güneşli havaya da ihtiyacı var. Safran, genel olarak sonbahar mevsimi ekim ayında çiçek açar ve çiçek açtıktan sonra çiçekleri toplayıp liflere ulaşıp hemen hasadını tamamlamalısınız. Soğanlı kök toprak altında yıllar geçtikçe parçalanır. Hasat yaparken bir kısım safran soğanlarını safran tohumu olarak ayırıp bir sonraki sene için stokunuzu oluşturabilirsiniz. Bir sonraki sene için bu soğanları ekebilirsiniz. Ayrıca soğan dikimi her yıl değil 3-4 yılda bir yapılıyor.

Safran hasat süreci de bir o kadar meşakkatli bir süreç. Narin safran çiçeklerini makinelerle değil insan iş gücü kullanarak toplamalısınız. Topladıktan sonra çiçeklerden lif bölümlerinin dikkatlice ayrılması için de iş gücüne ihtiyaç duyacaksınız. Toplanan liflerin son derece özenle kurutulması gerekiyor.

Yarım kg kuru safran elde etmek için 55.000–80.000 çiçek gerekir ki şöyle tarif edelim bu bir futbol sahası büyüklüğündeki bir alandan toplanır. 150.000 çiçeği toplayabilmek için kırk gün boyunca gece gündüz çalışmak gerekir. Bu iş güçleri de sizin için hem bir maliyet oluşturacak. Fiyat olarak pahalı olmasının nedeni de bunları gösterebiliriz. Safranın toptan ve perakende satış fiyatı kilogram başına 1100–11.000 dolar arasındadır.

Devlet Desteği Ne Kadardır?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı “Genç Çiftçi Projesi” ile 30.000 TL ye kadar hibe destek almanız mümkün. 2020 yılında da yaklaşık 3000 adet çiftçi 30 bin TL hibe desteğinden yararlandırılacak. Yani toplamda 67.500.000 TL destek verilecektir.

Hibe Başvuru Şartları Nedir?

 • Resmi Gazete’de yayınlanan 30370 sayılı tebliğe göre;
 • T.C. vatandaşı olmak
 • Okur yazar olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve 41 yaşını doldurmamış olmak
 • Başvuru yaptığı tarih itibari ile herhangi bir yükseköğretim kurumunda örgün olarak eğitim görmüyor olmak
 • Gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak
 • Herhangi bir kurumda ücretli olarak çalışmıyor olmak ve sosyal güvencesi olmamak (İş-Kur tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarına katılanlar hariç)
 • Denetimli serbestliği olmamak ve askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 • Bakanlık tarafından verilen diğer hibelerden yararlanmamış olmak
 • Eşlerin de örgün olarak öğrenci, çalışan, sigortalı, vergi mükellefi ve daha evvel verilen desteklerden yararlanmaması
 • Geçmiş yıllarda verilen hibeden yararlanmaya hak kazanmış ve sözleşmeyi imzalamamış ya da kurul tarafından sözleşmesi iptal edilmemiş olmak gerekmektedir.

Genç Çiftçi web sitesinden sisteme kayıt olarak projenizi yükleyip ön başvuru yapabiliyorsunuz. Sonrasında Başvuru Formu ve gerekli evrakları tamamlayıp İl/İlçe Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir. Eğer evrakları teslim etmezseniz başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Girişim Örnekleri

Bartın’da yaşayan Pembe Yıldız, 2014 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Bartın İl Özel İdaresinden, "Bartın Safran Üretimini Geliştirme Projesi" kapsamında edindiği 8 bin 500 liralık destek ile Karabük'ün Safranbolu ilçesinden 120 kilogram safran soğanı aldı. Aynı projeyle 2015'te de 150 kilogram safran dikmiş ve 360 kilogram safran elde etmiş. Gramını 50 TL’den satmış.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Elif Turhan Korkut 2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Genç Çiftçi projesi kapsamında 1,5 dönümlük araziye 160 kilogram safran soğanı ekmiş. 250 gram safran hasat eden Korkut bu proje sayesinde iş sahibi olmuş.

Genç Çiftçi projesin kapsamında üretici Bilgin Akyol’da Antalya'da 30.000 TL hibe alarak safran üretimine başlamış.

Yorumlar (0)