Bir Girişim Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?

Girişimciliğin başlama noktası olan iş fikriniz işletmeniz için de ilk adımdır aslında. Sizin bir bebeğiniz gibi doğacak zamanla büyüyecek ve nihayetinde sizin işletmeniz olacaktır. Bu zorlu ve heyecanlı serüvende size yol gösterecek ufkunuzu açacak birkaç önerimiz var. Girişimci adayı olarak sizde göz atmaya ne derseniz?

GİRİŞİMCİLİK 29.12.2019, 13:16 04.01.2020, 00:11
37
Bir Girişim Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?

Son zamanlara üzerinde oldukça fazla durulan konuların başında yer alan girişimcilik, girişim. Aslında hepimizin aklında çoğu zaman birçok fikir var. Kimimiz bu fikri somutlaştırmak için çabalarken bir kısmımızda üstünde pek durmuyor. Başarılı olmak isteyen girişimcinin elindeki en önemli cevher şüphesiz iş fikridir. Buradaki en önemli nokta da fikri hayata geçirebilmek. İşte tam da bu noktada size rehberlik edecek bu yazımız bir yol arkadaşı niteliğinde diyebiliriz.

1.Kişinin Kendini Analiz Etmesi

Her bir girişimcinin hikâyesinin kendi has olduğunu biliyoruz. Belki hayat, belki yaşam şartları belki de para kazanma isteği sizi buralara kadar getirdi. İlk adım, kişinin kendisinin girişimciliğe ne kadar uygun bir yapıda olduğunu ölçerek başlamalısınız. Ne istiyorum? Hangi sektör benim yeteneklerime ve becerilerime daha uygun? Bu riski alabilir miyim? vs. vs...Gibi birçok soruyu kendimize sormalıyız. Eğer cevaplarımız sonucunda her şey olumluysa bu serüvene hoş geldiniz.

2.İlgi Duyduğunuz Alan

Herkesin sevdiği, yapmaktan zevk aldığı, ilgi duyduğu alanlar bambaşkadır. Siz de kendi patronu olacağınız işi severek yapmak istersiniz diye düşünüyoruz. İlgi duyduğunuz konuları, sektörleri belirlemek oluşturacağınız iş fikri için çemberi oldukça daraltacak.

3.Girişimci Hikâyeleri Dinlemek

Evet, bu alanda bu hikayelere rastlamak oldukça mümkün. Hepsi birbirinden farklı, bağımsız ve yaratıcı. İlham aldıkları ve çıkış noktaları da bambaşka. Bu başarılı girişim hikayelerine şöyle bir göz gezdirmek, kulak vermek ufkunuzu oldukça açacaktır. Hatta motivasyonunuzu bile arttıracaktır.

4.Yurtdışından İlham Almak

Günümüz global dünyasında gelişen teknoloji ile çağa ayak uydurmak oldukça zor. Günden güne değişen alışkanlıklar ve ihtiyaçlar çağın getirisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda ülkemize bu yenilikleri getirmek girişimciler için de bir kapı yaratıyor. Orada çıkmış bir fikirden ilham alarak belki ülkemizdeki kültürel ve sosyal hayatı da göz önüne alarak ve revize ederek yaratıcı bir fikir neden çıkmasın.

5.Krizi Fırsata Çevirmek

Ülkedeki ekonomik kriz ya da olağanüstü durumlarda girişimcilik fikri için geniş bir saha oluşturuyor. Bu durumlardaki ihtiyacı belirleyip boşluk olan bir sektörle işe giriş yapmak karlı ve heyecan uyandırıcı olacaktır.

6.İnsan Beynini Tanımak

Bir şeyin yapılabilir olduğunu söylemek nasıl olmayacağını söylemekten daha zordur. İnsan beyni olumlamalardan çok olumsuzlara tepki verir. Bu düşünceden yola çıkarak fikirleri de katletmek yaşatmaktan daha kolaydır. Her düşünceyi hayatınıza almaya hazır olun. Belki beyninizin algıladığı kötü bir düşünce size yeni iş fikri sunabilir.

7.Keşifler ve Buluşları İncelemek

Bazen tarihe şöyle bir dönüp bakmak da size ilham kaynağı olabilir. Keşiflere ve buluşlara bir göz gezdirirseniz tarihin o tozlu yaprakları arasından kim bilir ne cevher çıkacaktır.

8.Hammadde Konusuna Göz Atmak

Ülkemiz yeraltı ve yerüstü kaynaklar bakımından oldukça zengin. Jeopolitik konum itibari ile de avantajlı. Sizde bu durumu fırsata çevirerek ülkemizdeki hammaddeyi kullanarak düşük maliyet ile bir fikir oluşturabilirsiniz. Bölgeleri, iklim şartlarını, deniz ve kara yolunu, hayvancılık ve tarım gibi konulara bir göz gezdirirseniz ufkunuzda yeni iş fikirler oluşacağına biz eminiz. 

Son olarak; kitaplarla aranız kötü ise bu yolda çok zorlanacağınızı üzülerek belirtmeliyiz. Kitap okuma alışkanlığı kazanılabilir bir davranış değişikliğidir ve tamamen sizin elinizdedir.

Yorumlar (0)