Oyun Sektörünün Devi: PUBG Mobile

Oyun sektörü yapılan yatırımlar ile her geçen gün daha büyük bir endüstri seviyesine ulaşmaya devam ediyor. PUBG de bunlardan biri. Peki nasıl hayatımıza girdi?

GİRİŞİM ÖRNEKLERİ 09.02.2020, 19:28 09.02.2020, 19:31
40
Oyun Sektörünün Devi: PUBG Mobile

Oyun sektörü yapılan yatırımlar ile her geçen gün daha büyük bir endüstri seviyesine ulaşmaya devam ediyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile mobil oyunda hayatımızda fazlasıyla yer edindi. Dünyanın önde gelen oyun şirketleri de mobil oyunlar konusunda süreki araştırma geliştirme yapmaktadır. Son yıllarda mobil oyunlar arasındaki en hızlı ve popüler yükseliş de PUBG oyunu olduğunu hepimiz farkındayız. Peki nasıl hayatımıza girdi?

Aslında hikâye İrlandalı bir fotoğrafçı olan Brendan Greene, Brezilya'da boşanma süreciyle başlıyor. 2 yıllık bir süreçten sonra evliliğini bitiren Brendan Greene, o süreçte hep Call of Duty ve Assassin's Creed oyunlarını oynadığını belirtiyor.

Bu oyun karşısında oldukça uzun saatler harcayan Greene bu oyundan çok da hoşlanmamış. Tasarımcı kişiliği ve program kod bilgisi ile bir oyun yazmaya başaldı. Bu oyun moduna "Battle Royale" adını verdi.

Bir grup insanın belirlenen bir alana, üzerlerinde yalnızca kıyafetle atılmasıyla oyun başlıyor. Yere iner inmez, hayatta kalmak için gerekli materyalleri arayıp bulmak gerekiyor. Bunlar; silah, mermi, çelik yelek, kask gibi materyaller. Oyunda verilen navigasyon ile harita üzerinden hayatta kalan tüm oyuncuları tek bir alana toplanmasını sağlıyor. Son hayatta kalan kişi ise oyunun galip geleni oluyor. Belirli bir zaman sonra bu oyun oldukça popüler hale geldi. Büyük bir hayran kitlesine ulaştı.

Bu başarıdan sonra Daybreak Games adlı şirketi, H1Z1 oyununa danışmanlık yapması için Brendan Greene'ye teklif götürdü. Daybreak Games şirketinin teklifini kabul eden Greene, artık profesyonel olarak oyun sektöründe yer alıyor ve para kazanıyor hale gelmişti.

PUBG oyununu yarattıktan sonra piyasaya sürmesi ortalığı sallaması bir oldu. Steam satışları bir anda patladı. Twitch yayınlarında, LOL ve Counter Strike gibi en tepede olan rakiplerini bile geride bıraktı. Oyun toplamda 30.000.000 adet satarak satış rekorları kırdı.

Sensor Tower 2020 yılının ocak ayına dair geliştiricisine en çok kazandıran oyunları açıkladı. PUBG Mobile listenin en zirvesinde yer alıyor. Oyunun elde edilen hasılatın çoğu Çin’deki kullanıcılardan sağladığı belirtiliyor. Daha sonrasında ise bu sırayı ABD ve Türkiye takip ediyor. Oyun geçtiğimiz yıldan bu yana 176,3 milyon dolar gelir elde etti. Bu gelirin yüzde 52,8’i Çin pazarından sağlandı.

Yorumlar (0)