Oyun Endüstrisinin Baş Yapıtı Metal Gear Serisi

Hideo Kojima ‘Metal Gear’ ile adını oyun endüstrisine altın harflerle yazdırmış nefes kesen bir oyun serisi.

GİRİŞİM ÖRNEKLERİ 09.01.2020, 17:16 17.01.2020, 19:57
21
Oyun Endüstrisinin Baş Yapıtı Metal Gear Serisi

Muhteşem oyun serisi Metal Gear yaratıcısı Hideo Kojima. 24 Ağustos 1963 yılında, ailesinin 3.çocuğu olarak Tokyo’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda babasını kaybetmiştir. Yalnız yaşama alışkın olduğunu söylese de hala tek başına kaldığında yalnızlık korkusu olduğunu da ifade ediyor.

Kojima Üniversitede Ekonomi Bölümünde okuyan Famicom ile tanışarak oyun dünyasına ilk adımını attı. Üniversitenin son yıllarında oyun tasarımcısı olmaya karar verdi. Kojima’ya en büyük desteği  annesi sağladı. Kojima’yı en çok etkisi altında bırakan oyunlardan biri Shigeru Miyamoto’nun yaratıcısı olduğu Super Mario' dur ve Kojima her röportajında bunu belirtir.

Mezun olduktan sonra her yeni mezun genç gibi bir çok kere reddedildi. 1986 yılında Konami’nin MSX isimli ev bilgisayarı bölümünde tasarımcı ve planlama müdürü olarak çalışmaya başladı.

Kojima üzerinde çalıştığı ilk oyun projesi olan Penguin Adventure’ı geliştirmeye başladı. Kojima, oyunun oynanış mekaniklerini geliştirerek aksiyon ve rol yapma öğelerini Penguin Adventure’a ekledi ve oyuna çoklu son özelliklerini de eklemiş oldu. Kojima’nın bu çalışmaları Konami’nin dikkatinden kaçmadı ve değerlendirmek istedi. İlk oyun projesi olan Lost Warld’ı tamamladı. Ancak bu oyun da maalesef ki Konami tarafından kabul görmedi.

Konami Metal Gear projesi üzerinde çalışıyordu. Kojima’nın fazlasıyla heyecanlandıran bu projede daha önce hiç kullanılmayan oyun tarzı kullanılıyordu.

Kojima, 2 adet MSX2 oyunu, Cyber-punk, Snatcher’in yeni oyunu SD Snatcher gibi oyunlar üzerinde çalışırken aklı hep Metal Gear 2:Solid Snake’deydi. Arta kalan tüm vaktini bu oyun için harcıyordu.

Metal Gear Solid’in PlayStation 1’e çıkmasıyla birlikte, Hideo Kojima dünya çapında tanına ünlü bir oyun geliştiricisi olarak anılmaya başlandı. Metal Gear oyunu ilk 3 boyutlu görsellere sahip olan MGS, seslendirme sanatçıları ile de sinema havasını anımsatan ilk oyunlardan biriydi. Metal Gear Solid oyunu genetik mühendisliği ve nükleer savaş konularına değinen, Solid Snake karakterini de tanınır yapmıştı.

Metal Gear Solid’in ikinci oyunu olan Sons of Liberty 2001 yılında, PlayStation 2 için piyasaya sürüldü. Oyun yüksek kalite görüntü, gelişmiş fizik motoru ve oynanışa sahip olarak en çok beğenilen oyunlar içinde yerini hemen almıştı. Oyunda işlenen konular da hem felsefi hem de nükleer savaşları, teknolojiyi ve insan yaşamının değerini ele almıştı.

Hideo Kojima yönetmen koltuğunu Shuyo Murata ile paylaştığı Metal Gear Solid IV: Guns of the Patriots’u 2008 yılında piyasaya sürmüştü.  Oyununda serüvenin bitiş hikayesi olarak sunulan Guns of the Patriots yayınlanmmasıyla beraber birçok hayranını göz yaşlarına boğmuştur.

Metal Gear Solid serisi dışında başka oyunlar da yapmak istediğini belirten Kojima, hatta ölüm tehditleri almış ve bu tehditlerin arkası bir türlü kesilmemiştir. Onunla birlikte ekibine yapılan tehtitleri kaldıramayan Kojima oyunu yönetmeye koyuldu. MTV’den ödülü sırasında Kojima ‘ Söylemem gerekirse, bunu yaptım diye emekliye ayrılmayacağım. Hayatta olduğum sürece oyun geliştirmeye devam edeceğim!’ diye belirtmiştir.

2011 yılında Konami’ye verdiği katkılardan dolayı Kojima, Konami Digital Entertainment’ın başkan yardımcısı pozisyonuna getirildi.

Metal Gear Solid:Peace Walker adlı oyun yine tepeden tırnağa Kojima imzası taşıyordu. MGS 4’ün romanlaştırılmasını sağlayan ancak Peace Walker’ın çıkışından bir yıl önce kanser sebebiyle vefat eden Satoshi Itō’ya ithaf edilmiştir.

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes  oyunu 2014 yılında piyasa sürüldü. Serinin diğer oyunlarında oynayıp bitirdikleri Ground Zeroes ile Big Boss geri döndü ve oynanabilir ana karakter olarak oyuncuların karşısına çıktı.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain  oyunu diğer seri oyunundan yaklaşık bir yıl sonra çıkmış ve 2 saat süren nefes kesici olarak serinin son oyunu olmuştur.

Kojima kariyeri boyunca oyun endüstrisini en çok etkileyen oyun tasarımcılarından biri olmayı başardı.

Yorumlar (0)