KOSGEB Destekli 10 Girişimci Hikayesi

50.000 TL ye kadar hibe ve 100.000 TL ye kadar geri ödemeli kredi olarak uygulanan destek 2019 revizesi ile imalat ve üretim yapmak isteyen girişimcilere 360.000 TL ye ,kadar diğer sektörlerde ise 60.000 TL’ye kadar destek sağlıyor.

GİRİŞİM ÖRNEKLERİ 20.12.2019, 20:51 05.01.2020, 14:25
102
KOSGEB Destekli 10 Girişimci Hikayesi

KOSGEB 2010 yıllından itbaren girişimcilerin talep ve istekleri doğrultusunda hibe veya kısmi hibeli kredi türünde destek veren programıdır. Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere ekonomik destek sağlar. 50.000 TL ye kadar hibe ve 100.000 TL ye kadar geri ödemeli kredi olarak uygulanan destek 2019 revizesi ile imalat ve üretim yapmak isteyen girişimcilere 360.000 TL ye ,kadar diğer sektörlerde ise 60.000 TL’ye kadar destek sağlıyor.

Bu destekten yararlanmak isteyen girişimci adayları 32 saatlik bir kurs eğitimi ile GİRİŞİMCİLİK sertifikası alıp bu işe ilk adımı atabilirler.Her ne kadar tüm başvuru şartlarını sağlamış olsanız da oldukça kapsamlı ve  iyi hazırlanılmış bir iş planı projesi de şart.Bu sebepten ötürü destek alacağınız iş fikrine tam anlamıyla hakim olamınızı tavsiye ederiz.

Şimdi KOSGEB onaylı Girişimcilik örneklerine bir göz atalım isterseniz;

1.Çelenk

İlkokul mezunu, Manisa'da yaşayan başarılı kadın girişimci Gülfer Kızılçay.15 yıldır yevmiye karşılığı samandan çelenk ,kapı süsü yaparak hayatını kazanmış.Artık kendi işinin patronu olmak isteyen Kızılçay,Kosgeb e başvurarak hayalini gerçekleştirmiş.2010 yılında Kosgeb destek programı ile kendi işini kurmuş.2 yılda Almanya ya ihracat yapacak düzeye de gelmiş.Bizden de tebrikler..

2.Çiçek Kasası

Zeynep Çakır,çiçek üretim merkezi olan Yalova nın kasa ihtiyacına yönelik üretim gerçekleştirecek iş fikri için Kosgeb destekli programlara katılarak işe başladı.Aldığı Kosgeb desteği ile kendi işini kurması da uzun sürmedi.Çiçeklerin nakliyesi için ihtiyaç olan bu plastik kasaların üretimini yapmaya başladı.Bir çok ile de gönderim yapmaya başlamış bile.Aile ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra 25 kişiye de istihdam sağlıyor.

3.Akıllı Çöp Sistemleri

Ankara da 4 mühendis girişimci tarafından ODTÜ Teknokent te geliştirildi.Sistemde çöp konteynerlerinin içine sensörler,atık toplama araçlarına tabletler yerleştiriliyor.Konteyner dolduğunda bu sensör merkezi uyarıyor.Çöp aracı doğrudan oraya yönlendiriliyor.Böylece hem zamandan hem yakıttan tasarruf sağlanıyor.Türkiye de 10 şehirde bu sistem kullanılıyor.5000 e yakın çöp konteynerı bu şekilde izleniyor.Ayrıca Kosgeb destekli bu proje yurtdışında da 6 ülkede uygulanmaya başlandı bile.

4.Kokulu Taş

15 yıldır Ankara da muhasebecilik yapan Funda Yelkovan Kosgeb den aldığı hibe kredi ile kokulu taş yapıp satmaya başladı.Küçük yaşlardan beri ilgisini çeken sanat iş hayatının stresi onu bugünlere getirmek de büyük rol oynuyor.İşyeri açmadan önce sosyal medyadan satış yapan Funda Hanım,gerekli maddi desteği de Kosgeb ile sağlayarak hayallerini gerçekleştirmiş.Kosgeb Hibe destek programı ile kuruluş,makine-teçhizat,iki sene kira desteği ve personel desteği almıştır.Sonraki süreçlerde de fuar ve katalog desteği alacağını belirtmiştir.

5.Yufkacılık-Yöresel Ürün Pazarı

Ankara da küçük tüp üzerinde yufka yaparak aile geçimine katkı sağlayan Mahi Öngün.Kosgeb Kadın Girişimci desteği ile şu an 3 şubeli bir marka haline geldi.Sadece iki yılda yufkacılıktan yöresel ürün pazarına da geçiş yapmış bulunmakta.10 çalışanı ile de gittikçe büyüyen bir marka haline gelmiştir.

6.Renk Değiştiren Çanta

2.500 TL ile yola çıkan moda tasarımcısı Feyza Aktulga.Bundan 4 yıl önce 60 girişimci kadından biri olarak seçildi.Aldığı eğitimler ve kişisel çabasıyla da şu an hayallerini gerçekleştiriyor.Vücut ısısına göre renk değiştiren deriden çantalar tasarlıyor,üretiyor.Kosgeb'den aldığı 50.000 TL destekle 7 m2 lik atölyeden yurtdışına ihracat yapmaya başladı.

7.Yerli Drone

Genç girişimci Zehra Banu Hacıoğlu,teknolojiye olan ilgisinin ve azminin sayesinde yerli drone üreten ilk Türk kadın girişimci oldu.Kastamonu Üniversitesi Fizik Anabilimdalında yüksek lisans yapan Zehra Hanım dünyada oldukça ilgi gören ve her sektörde kullanılan drone üretti.2015 yılınd Kosgeb destek programı ile kendi markasını kurdu.Ürettiği yerli drone 2 km menzile,50 kg. yük taşıma kapasiteli ve uzun süre uçuş kabiliyetine de sahip.Kosgeb programı sayesinde freeware tasarımlarını üretime uygulamıştır.Yerli üretime de katkı sağlayan Feyza Hanım gurur verici bir başarı öyküsüne sahip.

8.Detoks İçecek

İki genç kadım girişimci öyküsü yine.Biri siyaset bilimi diğeri ise edebiyat mezunu Işık Yargıcı,İpek Gülen Girgin.Maaşlı çalıştıkları kurumları bıraktılar ve kendi işlerinin patronu oldular.Kosgeb genç girişimci programı ile 50.000 tl hibe alarak başladılar.Sağlıklı meyve ve sebze sularından detoks içeceği hazırlıyorlar.Hem internet hem mağazadan satış yapıyorlar.Başka kafe ve spor salonlarında da satış reyonu koymayı hedefliyorlar.Daha 1 yıl olmadan %25 büyüme hedefini gerçekleştirmişler bile.

9.Yerli Tablet Bilgisayar

Elektrik elektronik mühendisi olan çift Şeniz ve Ufuk Tezcan.Uzun yıllar piyasa da çalıştıktan sonra tasarımı,elektronik kartı ve yazılımı onlara ait olan tablet bilgisayarı üretmişler.Kosgeb desteğ ile şirketlerini de kurmuşlar.Üretimini gerçekleştirdikleri tablet bilgisayarını da piyasadaki fiyatın yarı fiyatına satışa sunuyorlar.Bir de kosgeb desteği ile tanıtım filmi çekmişler.Bu tanıtım filminin pazarlamada oldukça olumlu etksi olmuş.Bugün aylık 5000 adet üretim kapasitesine sahipler.Bir imkansızı başararak global markalarla aynı masaya oturacak düzeye de ulaşmışlar.Bravoo..

10.Organik Çekirdekli Kara Üzüm Özü

Mehmet Murat Aytemur, 2009 yılında Kosgeb Yeni Girişimci programı ile işletmesini kurmuş.Ve aynı yıl organik kabuklu ve çekirdekli kara üzüm özünü Dünya'da ilk defa üretmeye başlamış.İnönü Üniversitesi ile ortak arge çalışması yapan Aytemur,bölgede var olan alıç meyvesini değerlendirmiş.Alıç meyvesi ve üzüm özünü birleştirerek üzüm özlü doğal alıç özünü piyasaya sürmüş.Bu ürünlerin diyabetik olanı da mevcut.Kurdukları işletmenin enerji ihtiyacını da güneşten karşılıyorlarmış.Daha çevreci kimlikli bir işletme olmuşlar.

Yorumlar (0)