Amerika’dan İzmir'e Taşınan Bir Kahve Hikayesi: Soulmate Coffee Bayilik Şartları

27 yılı aşkın süredir hem üreticiliğini yapıp hem kendi franchise sistemi oluşturan marka Soulmate Coffee’nin ailesinde Siz de olmak istemez misiniz?

GİRİŞİM ÖRNEKLERİ 29.12.2019, 17:54 04.01.2020, 00:35
317
Amerika’dan İzmir'e Taşınan Bir Kahve Hikayesi: Soulmate Coffee Bayilik Şartları

Kahvenin tarihçesine bakacak olursak hikaye Habeşistan’da (bugünkü Etiyopya) başlıyor. Ardından Mekke’ye doğru yola çıkıyor. Mekke o zamanların bir ticaret merkeziyken buradan Osmanlı sarayına kadar gelecek zamanı buluyor. Osmanlı’da Dünya’nın hiçbir yerinde olmayan kahvehane kültürü var. Kahvehaneler, yeniçerilerin ve vatandaşların ekonomi, siyasi konularda konuştukları bir mekân aslında. Bu sebeplerden ötürü kahvehanelere bir ara yasak bile getirilmiş. Osmanlı Viyana kuşatmasında kapılarda Viyana askerlerinin bıraktıkları yeşil kahveleri görerek kahveyle tanışma başlıyor. Osmanlı askerleri bu kahveleri deve yemi zannediyor. Ordu içindeki babası tüccar olup bu kahveyi tanıyan bir asker savaş ganimeti olarak Viyanalıların bıraktıkları bu yeşil kahvelere talip oluyor ve alıyor. O asker tarihteki ilk kafe olan Viyana’da ki ‘’Viyanist Kafe’’ yi kuruyor. Viyana’ya giderseniz halen açık olan o kafeyi ziyaret edebilirsiniz.

Dünya’nın en önemli sektörlerini sıralar isek;

1.Petrol

2.Kahve

3.Kakaodur.

Tüm bu hikâyeden sonra gelelim kahramanımıza.Kahve sektöründeki ışığı gören Alper Ulus, bundan 25 yıl önce Amerika'da Seattle sokaklarında kahve satarak bu işe başlamış. Tarihler 2000 yılını gösterdiğinde yaklaşık 10.000.kişinin arasından Amerika 80 Roaster Plide (kahve gurnesi) etkinliğinde başarı gösterip gurme olarak kahve sektöründe görev yapmaya başlamış.

Mini bir espresso standı ile başlayan kahve macerasını kahve tutkunlarının beğenilerini göz önüne alarak daha kaliteli, daha lezzetli sunumlarının alternatiflerini araştırmış. Tüm bu araştırmalar aslında şu anki Soulmate markası için bir arge niteliği taşımış diyebiliriz.

O zamanlar kahveyi satın aldıkları firmanın (Bean Collection) izni ile üretimde bizzat bulunarak kahvenin sahne arkası hikayesiyle de ilk defa böyle tanışmış. Hatta bir zamanlar tedarikçisi olduğu Bean Collection markasını satın alarak zincir mağazalar açmış.

Sayılı kahve tadım gurmeleri arasında adının yer alması müşterilerini gururlandırıp kahveye olan sevgilerini daha da arttırmış. Aldığı birçok ödül ile de bunları taçlandırmış.

Artan başarıları artık ona memleket özlemini hatırlatınca neden Türkiye’de bir şeyler yapmıyorum düşüncesini ortaya çıkarmış. 2004 yılında İzmir’e yerleşmiş.

  Bugün Türkiye ve Amerika’daki birçok marka için kahve üreten, danışmanlık hizmeti veren Ulus, Coffee Pacifica’yı kuruyor. Yaklaşık 5 yıl önce de ürettiği kahveleri pazarlamak için Soulmate kahve mağazalarını da açıyor.2019 yılı itibari ile 34 mağazası bulunuyor.

Franchise sistemiyle mağazalar açan Soulmate, 27 yılı aşkın süredir üretim yaptığı ve franchise sistemini kendi üretimiyle desteklediği bir marka haline geldi.

Soulmate Coffee&Bakery Yönetim Kurulu Başkam Alper Ulus, "Biz çekirdekten büyüdük ve büyümeye yine çekirdekten devam ediyoruz. Soulmate markamızın büyüme hedefi doğrultusunda önce fabrika binamıza yaptığımız yatırımlarla üretim kapasitemizi yüzde 300 artırdık" dedi.

Şartları Nelerdir?

Alper Ulus franchise verilirken bazı standartları da göz önünde bulundurduklarını belirtiyor “Altyapılarında mutlaka hizmet sektörü tecrübesi arıyoruz. Ayrıca istediğimiz birkaç testimiz var, mesela kişilik analizi bizim için önemli. Bunun yanında küçük bir IQ testimiz var. Bayilerimizin bu aşamalardan mutlaka geçmeleri gerekiyor. Bu isteklerimiz kesinlikle kişisel istekler değil çünkü Soulmate bir Türkiye markası” diyor.

Yatırım Bedeli Nedir?

Yine bir röportajında franchise bedeli ile ilgili “Mümkün mertebe en profesyonel ekipmanları kullanıyoruz. Mağaza büyüklüklerine göre 120 bin ila 140 bin TL arasında ekipman maliyetimiz var. Gene metrekareye göre inşaat maliyeti 300 bin ile 450 bin TL’yi bugünkü şartlarda buluyor” diye konuşuyor.

Kafenin belli bir işletme süreci ve sisteminin oturmasından sonra franchise aylık cirosu %25 net gelir görülüyor. Royalty bedeli olarak aylık cirodan %5 alınıyor.

Yorumlar (0)