Internet Of Things (IoT) Nedir?

Hayatımıza yeni giren bir kavram ‘’Internet of Things’’.Türkçe'de nesnelerin interneti diye anılan kavram 1999 yılında Kevin Ashton tarafından ortaya çıktı ve gelişen teknoloji ile günümüzde adından sıklıkla söz ettirmeye başladı. Internet of Thing sistemi ile hayatımıza da bir çok akıllı sistem dahil oldu. Peki bu ürünler nelerdir? Hadi bir bakalım.

GELECEĞİN İŞ FİKİRLERİ 22.12.2019, 20:05 05.01.2020, 18:10
36
Internet Of Things (IoT) Nedir?

Hayatımıza yeni giren bir kavram ‘’Internet of Things’’.Türkçe de nesnelerin interneti diye anılan kavram 1999 yılında Kevin Ashton tarafından ortaya çıktı ve gelişen teknoloji ile günümüzde adından sıklıkla söz ettirmeye başladı. Internet of Thing sistemi ile hayatımıza da bir çok akıllı sistem dahil oldu. Peki bu ürünler nelerdir? Hadi bir bakalım.

Internet of Things kavramı içinde gelişen ürünler öncelikle mobil cihazlar ve tabletlerde uyum gösteriyor. Her cihazın içinde bir uygulaması oluyor ve böylece bu uygulamayla birlikte cihaz bildirimleri uygulamalara aktarabiliyor.

1.Nest

 Google şirketi tarafından 2014 Ocak ayında 3,2 milyar dolara satın alınan akıllı ürün Nest, siz evde yokken evin sıcaklığını uygulama sayesinde ayarlayıp kontrol edebilmenizi sağlıyor. Hatta Nest’te herhangi bir yangın durumunda sensörleri sayesinde uygulama üzerinden size haber veriyor.

2.Micoach Top

Bir diğer örnekse Adidas markasının ürettiği bu akıllı top. Vuruş yaptığınızda kaç penaltının gol olduğunu, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu ve hatta hangi ayakla kaç tane gol attığınız gibi verileri bile bu uygulama ile ortaya çıkartmak mümkün. Hatta oynadığınız arkadaşlarınızla da verilerinizi karşılaştırabiliyorsunuz.

3.Edyn

Toprak ve bahçeler işleri için tasarlanmış ve üretilmiş bir akıllı ürün olan Edyn, toprağa saplamanız halinde bulunduğu toprağı analiz ederek sizi bilgilendiriyor. Ne ekmeniz gerektiğinde tutun nasıl ekmeniz ve toprağı hangi zaman aralıklarında sulamanız konusunda tavsiyelerde ve uyarılarda bulunuyor.

4.Mimo Monitörler

Mimo monitörler internet of things sistemini kullanılan önemli cihazlardan biri diyebiliriz. Bütçemiz için de oldukça makul fiyatlara sahip olan cihazlar gün geçtikçe fazla kullanıcı tarafından ediniliyor. Bu mimo monitörler bebeğinizin odasında yatarken siz yanında yokken bile vücut pozisyonunu, solunum seviyesini, vücut sıcaklığı gibi verileri sensörleri sayesinde sizlere aktarıyor. Aslında bu mimo monitör cihazların kullanım amacı SIDS yani Ani gelişen bebek ölüm sendromundan korunmak ve tedbir almak adına üretilmiş ve kullanılmıştır.

5.Ralph Lauren Polotech Gömlek

Ralph Lauren markası sporcular için The Polotech Shirt’i üretip giyim sektöründe de bu Iot teknolojisini kullanan markalardan biri. Bu tişört sayesinde sporcuların kalp ritimlerinden tutun yaktıkları kalorilerini, aktivite seviyelerini, solunum derinliklerini ve sporcuların fizyolojik tüm verilerini kaydedebiliyorsunuz. Sporcuların kendi performanslarını karşılaştırabilmesi için oldukça önemli bir ürün. Hatta bu tişört için Apple Watch veya iPhone’unuza kontak kurabilir tüm verilerini burdan kontrol edebilir ve kaydedebilirsiniz. Yani bu Polotech Tişört sizin için bir eğitmen.
 

Örneklerde de gördüğünüz üzere bu gelişen teknoloji ile değişiklik gösteren nesneler hayatımızda her yönden de tasarruf ve konfor sağlıyor. Ülkemizde de 4.5G gelişmesiyle bu akıllı nesneler hayatımızın her alanında göreceğiz demektir. Büyük şirketler şimdiden yatırımlara başladı. İşin mutfağı olan Ar-ge kısmına da oldukça paralar harcayan bu şirketler hızla yol almaktalar. Geleceğin sektörü olacağına bizimde hiç şüphemiz yok. Belki size bir fikir olur diye düşündük. Siz de bu sektörde neden olmayasınız ki...

Yorumlar (0)