Elektrikli Yerli Otomobil: TOGG ve Şarj İstasyonları

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan yerli elektrikli otomobilimiz TOGG ile girişimciler için de yeni bir iş fikri belirdi. Elektrik şarj istasyonları kurulum şartları ve maliyetler nedir tüm detaylar yazımızda.

GELECEĞİN İŞ FİKİRLERİ 31.12.2019, 12:55 04.01.2020, 19:20
25
Elektrikli Yerli Otomobil: TOGG ve Şarj İstasyonları

Dünya’da elektrikli araba sektörüne öncülük eden Elon Musk’un efsane Tesla markası ile başlayan bu maratona Ülkemiz de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türkiye’nin elektrikli ilk yerli otomobili geçtiğimiz günlerde bir lansmanla duyuruldu.Tamamıyla elektrik ile çalışan yerli otomobil, özelliklerinin yanı sıra görünüşüyle de herkesi büyüledi. Dizaynı ve yüksek teknolojik özellikleriyle kullanıcıların şimdiden beğenisini kazandı bile. TOGG marka yerli elektrik otomobilimizin 2020 yılında üretim fabrikası bitecek ve seri üretiminin tamamlanması 2022 yılıyla olacak. SUV ve Sedan olarak iki farklı model ve renk seçenekleri mevcut. Ayrıca TOGG 300 ve 500 kilometre menzile sahip 2 farklı seçenek ile sunulacak. 500 kilometre yol için 60 TL elektrik tüketecek ve kilometrede 12 kuruş yakacağı belirtiliyor. Yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir süre de şarj oluyor. Bu da demek oluyor ki diğer elektrikli otomobillere göre daha hızlı şarj oluyor.

Benzinli bir araçla kıyaslanırken 500 kilometre yol için 350 TL benzin almanız gerekiyordu. Bu elektrikli araçla gitgide artan benzin fiyatlarına yenik düşmeyeceğiz ve ceplerimiz de rahatlayacağa benziyor.

Peki ülkemiz için yeni bir sektör diyebileceğimiz elektrik şarj istasyonları sektörü nasıl şekillenecek?. Bu araçları nasıl ve nerelerde şarj edeceğiz? Aslında şu an ülkemizde bu elektrikli şarj istasyonları sayısı hiç de azımsanacak rakamlarda. Yurt çapında 600, İstanbul'da da 150'nin üzerinde istasyon bulunuyor. Tabi ki 2022 yılı ile hayatımızda daha çok yer alacak elektrikli otomobiller için bu sayı yeterli olmayacak.

Enerji Piyasası Etkileme Kurumu da konuyla ilgili çalışarak bir taslak oluşturdu ve taslağa göre Elektrikli Şarj istasyonlarında lisans aranmayacak. Ancak bu aşamada devletin herhangi bir teşviği ya da desteği yok. Sadece düşük ÖTV sunarak destek oluyor. Bunu da bir avantaj sayabiliriz.

EPDK’ın Elektrikli Şarj İstasyonu için İstediği Şartlar

  • Elektrikli şarj istasyonu kuracak olan şirketler ön lisans veya lisans şartına tabi tutulmayacak.
  • Üretim lisansı ve tedarik lisansı sahibi tüzel kişiler dışında kalan gerçek ve tüzel kişiler şarj istasyonu kurmak aracılığıyla kâr amaçlı olmamak üzere elektrik enerjisi satışı yapabilir ve bu kapsamda şarj hizmeti verebilir. Bu madde kapsamında ilgili işletmeci tarafından şarj istasyonunda verilen hizmet kapsamında faturada ayrı kalemler halinde belirtilmek kaydıyla elektrik enerjisi bedelinin yanında ilgilisinden Kurul düzenlemesine tabi olmayan ayrı bedeller alınabilir.
  • Üretim ve tedarik lisansı sahibi şirketler ise şarj istasyonları aracılığıyla ikili anlaşmalar üzerinden elektrik satabilir.
  • Şirketler istasyonla ilgili isim değişikliği, devir, kapatma gibi işlemleri dağıtım şirketine bildirmek zorundadırlar.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, “İstasyon tanımını değiştirmek ve bu işi fosil yakıttan kurtarmak istiyoruz. Çünkü fosil yakıtlar 10 yıllık dilimden sonra yerini diğer enerji türlerine bırakacak. CNG mesela şu anda ağır taşıtlarda kullanılmaya başlandı. İstanbul’dan Akdeniz’e kadar olan güzergahta 300- 350 km’lik aralıklarla kuruluyor” dedi ve sözlerine ekledi ‘’LPG nasıl benzin pazarını büyük oranda eline geçirdiyse, LPG pazarının yüzde 50’sinin de şarja döneceğini öngörüyoruz. LPG’yi kullanan kesim ucuzu tercih eden kesim ve bunlar şarjı tercih edecektir.” 

İstasyon Kurma Maliyeti Nedir?

İstasyon kurma maliyetinin arsa payı hariç 500 bin dolar olduğunu söyleyen EPGİS Başkanı Aktaş, yeni nesil istasyonların da 1 milyon dolara mal olacağını belirtti.

Yeni Nesil İstasyonların adının da Enerji Market adıyla tanımlanabilir. İstasyon içerisinde vakit geçirebileceğiniz alanlar ve sınırsız internet mevcut olacak.

Yorumlar (0)