Üniversite Öğrencilerinin Yapabileceği Ek İşler

Hem eğitiminize devam edip hem de çalışarak paranızı kazanmanız mümkün. Üniversitede okurken yapabileceğiniz işleri bu yazımızda sizler için derledik.

EK İŞ FİKİRLERİ 01.01.2020, 19:38 04.01.2020, 16:31
25
Üniversite Öğrencilerinin Yapabileceği Ek İşler

En özel ve en güzel yıllarınız ne diye sorsak üniversite eğitimi almış istisnasız herkes den üniversite yıllarım lafını işitiriz herhalde. Her ne kadar unutulmaz yıllar olsa da en sıkıntılı yanı tabi ki para. Çoğu öğrenci anne ve babasından gelen paralarla ayı zor tamamlıyor. Hal böyle olunca part-time işler öğrenciler için gözde bir meslek grubu.

Eğitim hayatınıza engel olmadan sürdürülebilecek bu işlerle siz de kendi paranızı kazanabilir ya da ailenizin bütçesine katkıda bulunabilirsiniz.

1.Özel Ders Vermek

Üniversitede okuduğunuz bölümle ilişkili olarak iyi bildiğiniz bir konuda ilköğretim yada lise öğrencilerine haftada, ayda olmak üzere dersinizin olmadığı zamanları ayarlayarak özel ders verebilirsiniz. Saat bazında ücret alabilirsiniz.

2.Part-Time Çalışmak

Genelde vardiya cinsinden yapılan işlerden oluşan sektörlerde (garsonluk, mağaza elemanlığı) part-time eleman oldukça aranıyor. Saatlik, günlük, haftalık olarak çalıştığınız zamanların ücretini alarak hem okulu aksatmayıp hem de ek gelir elde edebilirsiniz.

3.Kurye-Teslimat Elemanı Olmak

Burger King, Getir, Domino’s Pizza gibi hizmet sektörünün elemanı olarak kuryecilik yapabilirsiniz. Part time çalışacağın bu sektörü  denemekte fayda var.

4.Makale Yazarlığı Yapmak

Eğer okumayı, araştırmayı, yazılar yazmayı seviyorsanız bu iş tam size göre. Evinizde oturduğunuz yerden belirtilen konularda kriterlere uygun makale yazıp para kazanabilirsiniz. Zihinsel olarak yorucu bir iş gözükse de zamanla alışacağınızdan hiç şüphemiz yok.

5.Anketörlük Yapmak

Birçok anket firması günü birlik işler için anketör arayışı içinde. Sizde ilan sitelerine göz atarak anketörlük yapıp para kazanabilirsiniz.

6.Blog Açmak

İlgi duyduğunuz, hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuz bir alanda yazılar yazarak bloğunuzda paylaşım yapabilirsiniz. Yazılarınız okuyucular tarafından beğenilirse buradan oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Sadece sabırlı olun ve kaleminize güvenin.

7.Not Satmak

Üniversitede en ön sırada oturup dersi hocadan birebir dinleyerek ağzından çıkanları tek solukta yazanlarda mısınız? Eğer cevabınız evet ise bu notlarınız birer sermaye niteliğinde diyebiliriz. Sınav haftaları herkesin tutuştuğu not arayışını fırsata çevirerek tuttuğunuz notlarınızı satarak para kazanabilirsiniz.

8.Web Sitesi Kurmak

Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi bir bölümde okuyorsanız bu iş sizin için çocuk oyuncağı. İstediğiniz herhangi tarzda siteyi kurarak kendiniz uğraşarak para kazanacağınız gibi bir başkası için de web sitesi kurarak bir gelir elde edebilirsiniz.

9.E-ticaret Yapmak

Günümüzün popüler iş grupları arasında yerini almış durumda. Elinde hazır bulunan ürünleri ya da el emeğiniz ürünleri internet üzerinden online 7/24 satarak para kazanabilirsiniz.

10.Kitap Satmak

İşinize yaramayan kitaplarınızı yada arkadaşlarınızdan topladığınız kitapları çok ucuz fiyatlara satın alarak bir alt dönemdeki arkadaşlarınıza satıp bir kazanç elde edebilirsiniz.

Yorumlar (0)