Üniversiteli Öğrencilere Kariyer ve Girişimcilik Eğitimi!

Şimdi üniversite öğrencilerine bir fırsattan söz etmek istiyoruz. Eğer siz de kariyer hayatıma akademisyenlik dışında bir iş ile devam etmek istiyorum diyorsanız "KARİYER YÖNETİMİ" ile ilgili her şey ücretsiz bir eğitim ile veriliyor. Bu eğitim özgüveni yüksek, kariyer planları yapan, nitelikli donanıma sahip, gençleri yetiştirmek için düzenleniyor. KariyerİST adlı projeyle gençlerin beceri ve gelecek planlamalarında ışık tutacak.

DESTEKLER 27.02.2020, 22:33
15
Üniversiteli Öğrencilere Kariyer ve Girişimcilik Eğitimi!

Üniversiteli gençler okul hayatı bitmeden iş hayatının endişelerini taşıyor. İşsizlik oranının yüksel olduğu ülkemizde üniversite mezunları bile iş bulamıyor. Çünkü eleman arayan kurumlar iş tecrübesi olan adaylarla çalışmayı tercih ediyor. İş tecrübesi olmayan adayların ise etkili bir CV sahibi olmaları gerekmektedir. Etkili CV örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

CV’de en çok dikkat edilen bölümlerden birisi mezun olunan okul, diğeri ise katıldığınız seminerler, eğitimler ve kurslardır. Çeşitli sektörlerle ilgili sertifika sahibi gençler iyi bir kariyer fırsatını herkesten bir adım önde yakalar.

Şimdi üniversite öğrencilerine bir fırsattan söz etmek istiyoruz. Eğer siz de kariyer hayatıma akademisyenlik dışında bir iş ile devam etmek istiyorum diyorsanız "KARİYER YÖNETİMİ" ile ilgili her şey ücretsiz bir eğitim ile veriliyor. Bu eğitim özgüveni yüksek, kariyer planları yapan, nitelikli donanıma sahip, gençleri yetiştirmek için düzenleniyor. KariyerİST adlı projeyle gençlerin beceri ve gelecek planlamalarında ışık tutacak. Öğrencilere girişimcilik eğitimlerinin verileceği “Kariyer ve Girişim Merkezi” kuruldu. Geleceğini planlamak için isteyen yaklaşık 400 genç bu projeye şimdiden başvuru yaptı. Haftaya seçmeler başlıyor.

KariyerİST Nedir?

KariyerİST Kariyer ve Girişimcilik Merkezi, İstanbul Mülkiyeliler Vakfı, Kültür Üniversitesi, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında yürütülen İstanbul Kalkınma Ajansı Projesi olarak hazırlandı.

Katılımcılara ne sağlayacak?

İstanbul Kalkınma Ajansının " Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı" çerçevesinde başarılı projeler arasında seçilerek onaylanan ve diğer 61 proje ile birlikte hibeye layık bulunan “KariyerİST Kariyer ve Girişimcilik Merkezi Projesi" 18 Aralık’ta yapılan Proje Lansmanı ile başladı.

Projeden katılımcılar nasıl yararlanacaklar? Nasıl başvuru yapılabilir?

Projenin hedef kitlesini İstanbul’daki üniversitelerin, özellikle 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile yeni mezunları oluşturuyor. Projeden yararlanmak için ilk aşamada projenin www. kariyerist.org web sitesinin ilk sayfasından ulaşabilecekleri basit bir başvuru formunu doldurarak online başvuru yapılıyor.

Seçme ve Değerlendirme Kurulu başvuruları değerlendirerek 500’e yakın katılımcının, projeden yararlanmasını sağlayacak. Başvurular konusunda buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Projeye katılanların ne gibi avantajları olacak?

Seçme ve Değerlendirme Kurulu’nca seçilerek,  projeye katılma hakkı kazanan katılımcılar  Ocak - Haziran 2013 aylarında aşamalı olarak yapılacak toplam 76 saatlik eğitimlere katılma hakkını elde edecekler.

Kendilerine kariyer planlama konusunda ciddi bir sıçrama sağlayacak bu eğitimleri İstanbul Kalkınma Ajansının desteği sayesinde katılımcılar ÜCRETSİZ olarak edinme imkanına kavuşmuş olacaklar. Eğitimlerle ilgili  buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu proje içerisinde yer almak istiyorsanız www.kariyerist.org sitesinden online başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kariyer Gelişim Döngüsü Eğitimleri katılımcılara neler sağlayacak?

Üç kademeli olarak yapılacak eğitimlerde,birinci kademede öğrenciler ve yeni mezunların hayata ve gelecek hayatlarına bakış açılarında bir farklılaşma yaratılmaya çalışılacak. Bu kademede katılımcıların vizyon sahibi olan, kendini konumlandırabilen ve gelecek odaklı düşünebilen, bu şekilde kendisini farklılaştırma yollarını öğrenmiş, teknolojik odaklı girişimciliği görmüş, sorunları birer proje mantığı içinde görebilen ve proje üretme mantığına sahip , projelerini bir değer haline getirebilen ve sonuç olarak kişisel gelecek ve  kişisel marka olmanın  önemine sahip bireyler haline gelmesi amaçlanmakta.

Katılımcılar, ikinci kademede   kendilerini kişisel olarak geliştirebilecekleri kişisel gelişim eğitimleri alacaklar. Bu eğitimler aynı zamanda  toplumsal farkındalığı artırmak amaçlı olacak.

Birinci ve ikinci kademede temel eğitimleri alan katılımcılar üçüncü kademede mesleklerle tanıştırılacak. Bu kademede 25 adet meslek istasyonu bulunacak ve her istasyonda o meslekten bir uzman  ya da ilgili bölümden bir akademisyen katılımcılara interaktif bir ortamda o mesleği tanıtacak.

Eğitimlerin yanı sıra üniversiteli gençlere ilham vermesi açısından sektörde başarılı olan yöneticiler ve uzmanlar ile merkezdeki gençlerin deneyim paylaşımı gerçekleştirebilecekleri “Mesleki Tanışma ve Deneyim Paylaşım Forumları” gerçekleştirilecek. Bu toplantılarda gençler, başarılı bir kariyere sahip kişilerle deneyim paylaşımı yapmış olacaklar.

Eğitimleri tamamlayanları neler bekliyor?

Eğitimleri tamamlandığında  “Kariyer Gelişim Döngüsü Eğitimi Sertifikası” alarak, kendi kariyer projeleri ile “ Kariyer Proje Yarışması”na katılma hakkını elde edilecek.

Kariyer Projelerini başarıyla tamamlayan ve yarışmaya katılan tüm katılımcılar, projede iştirakçi ve destekçi  olarak  yer alan ilgili kamu, özel sektör ve kurumların insan kaynakları başta olmak üzere yetkililerine seçtikleri alanlara gore  tanıtılacak ve böylece bu kurumlarda staj yapmak  ve gelecekte önemli pozisyonlarda çalışmak için ciddi bir fırsat yakalayacaklar.

Seçme ve Değerlendirme kurulunca başarılı bulunan proje sahipleri projede iştirakçı ve destekçi olarak yer alan özel sektör ve sivil toplum kuruluşları tarafından ödüllendirilecek.  3. ve 4. sınıf üniversite öğrencileri başta olmak üzere tüm takipçilerimizin ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorumlar (0)