Girişimci Kredisi Veren Bankalar

Yeni iş kurmak için finansman arayışında mısınız? Acil nakit desteğine mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Bankaların girişimciler için sundukları özel kredi desteklerini sizin için bu yazımızda toparladık.

DESTEKLER 24.12.2019, 18:06 05.01.2020, 18:27
26
Girişimci Kredisi Veren Bankalar

Girişimcilerin yeni iş kurmalarını ve ekonomik hayata katılmalarını sağlamak için birçok banka kredi programları hazırlayarak girişimcilere destek olmaktadır. Farklı deneyim ve sektörlere ait her branşta iş fikri olan girişimcileri kapsayan krediler için bankalar avantajlı ödeme seçenekleri sunuyor. İş kurma esnasında birçok masrafı karşılamak ve alınacak bazı malların teminatını sağlamak amacıyla girişimcilere destek kredileri sunulmaktadır. Bu hizmet kapsamında girişimciler belirli alanlarda düşük faizli krediler alabilirler.

Bankalar oldukça cazip krediler sunarken almadan önce ödeme planınızı oluşturup ona göre davranmak da fayda var. Aksi takdirde yeni bir iş kurarken borç batağına girip iflas etme olasılığınız da oldukça yüksek. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına geri ödeme planınızı uzun vadede tutmanızda yarar var. Şimdi bu bankalara bir göz atalım.

1.Halkbank

Kendi işini kurmak isteyen deneyimsiz üniversite mezunu ''Genç'' girişimciler için Halkbank 50 bin TL’ye kadar destek sağlıyor. Sertifikası bulunan, deneyimli ve kendi iş yerini açmak isteyen ''Usta'' girişimciler de 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor.

Halkbank ayrıca girişimciler için de Genç Girişimci Kredisi, Cesur Girişimci Kredisi, Usta Girişimci Kredisi ve Mucit Girişimci Kredisi sağlamaktadır. Yeni bir iş fikri hayata geçirmek isteyen girişimciler ise 75’er bin TL’ye kadar krediden yararlanabiliyor. Herhangi bir kurumdan destek hibe almış girişimciler de bu krediden faydalanabiliyor. 48 aya kadar vadeyle kullandırılan kredinin geri ödemesi de aylık eşit taksitli olarak gerçekleştiriliyor.

2.Yapıkredi

Sadece %51 ve üzeri hissesi kadın ortağa sahip olması gereken firmalara özel olarak sunulan Kadın girişimci kredisi ile kısa ve orta vadeli işletme sermayesi ihtiyacını, kredi dosya masrafında %50 indirim imkânı ile sunuyorlar.

Yapı Kredi'de kredi uygulamalarında geçerli teminatlar kapsamında, eşit taksitler halinde

  • Ayda bir
  • 3 ayda bir
  • 6 ayda bir
  • 3 aya kadar ödemesiz seçenekleriyle Kadın Girişimci Kredisi kullanımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Kadın Girişimci Kredisi, 36 aya kadar vadelendirebileceğiniz bir kredi türüdür ve kredi üst limiti bulunmamaktadır. Her kullanımda güncel kredi dosya masrafları üzerinden %50 indirim gerçekleştirilecektir.

3.Finansbank

Bir çok banka gibi Finansbank da kadın girişimciler için pozitif ayrımcılık yaparak destek kredi imkanı sunuyor. İhracat yapan kadın girişimciler için hazırlanan programda banka aracılığıyla Eximbank Sevk Öncesi İhracat Kredisine başvurduklarında ayrıcalık kazanabilecek.

  • Her bir Kadın Girişimci en fazla 100.000 TL ve 500.000 EUR/USD kredi kullanabilir. Kullanılabilecek kredinin üst limiti firmanın kredi değerlendirme sonucuna göre belirlenir ve belirtilen üst sınırı aşamaz.
  • Kredi faiz oranları ve komisyonlar Türk Eximbank internet sayfasında ilan edilen SÖİK faiz oranı/komisyonlarıdır. YP kredilerde ilan edilen faiz oranı üzerinden 0,25 puan indirim fırsatı sunulacaktır.

4.TEB

TEB, yeni iş kurmak isteyen girişimciler için oldukça fazla kategoride kredi paketleri hazırlamış. Her ihtiyaca uygun çeşitli kredilerle size uygun paketi seçebilirsiniz. Bu paketlere bir göz atalım.

Yatırım Kredisi

Girişimcinin yatırım finansmanına çözüm olarak kullanabileceği kredidir.

Tutar: En fazla 75.000 TL’ye kadar
Vade: 36 aya varan vade
Ödemesiz Dönem: 3-6-9-12 aya varan geri ödemesiz dönem ile

Kaynak Hesap

Girişimcinin günlük nakit akış ihtiyaçları için kullanabileceği kredidir.

Tutar: En fazla 10.000 TL’ye kadar

İlk Adım Kredisi

Girişimcinin işletmesinin kurulum aşamasında ihtiyaç duyacağı, makine, dekorasyon, ruhsat, lisans gibi ihtiyaçlarının finansmanı için fatura tutarının en fazla %90’ına kadar kullanabileceği kredidir.

Tutar: En fazla 50.000 TL’ye kadar
Vade: 12 aya varan

Sıfır Faizli Kaynak Hesap

Sadece devlet kurumlarından (KOSGEB, TÜBİTAK, Teknogirişim gibi) birinden ilk desteğini alacak girişimcinin yapması gereken harcamalarına yönelik finansman ihtiyacını gidermesi için kullanabileceği kredidir.

Sıfır Faiz sadece ilk ay için uygulanacaktır. İlk aydan sonra bankanın ilan ettiği mevcut faiz oranı uygulanacaktır.

Tutar: En fazla 10.000 TL’ye kadar

Eş Finansman ve Köprü Finansmanı Kredisi

Sadece devlet kurumlarından (KOSGEB, TÜBİTAK, Teknogirişim gibi) birinden hibe/destek alacak olan girişimcinin projesinin finansaman ihtiyacını gidermesi için kullanabileceği kredidir.

Tutar: En Fazla 150.000 TL’ye kadar (Belgelenen Devlet Desteğinin %55’ine kadar)
Vade: 12 aya varan vade

Teminat Mektubu

Girişimcinin, Devlet kurumlarından alacağı hibe/destek için devlet kurumlarına veya Franchising almak için ana firmaya verilmek için kullanabileceği kredidir.

Tutar: En fazla 100.000 TL’ye kadar
Vade: 12 aya varan

 

5.Ziraatbank

Devletin kamu bankası olması sebebiyle de girişimcilere en çok destek veren bankadır diyebiliriz. Oluşturdukları birçok destek paket kredileri ile nakdi ve gayrinakdi olmak üzere kredilere başvurmak için en yakın Ziraat Bankası şubesine uğramanız yeterli.

Yorumlar (0)