Çalışan Annelere Bakıcı Parası

Türkiye’de sene içerisinde birçok kişi anne olmaktadır. Bu yüzden bazen iş sektörlerinde gerileme veya sarkmalar meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise çalışan anne işine kısa sürede dönemiyor olmasıdır. Bu yüzden de bazı sektörlerde birçok farklılıklar meydana gelmektedir.Yapılan son çalışmalarda ise bu durumu ortadan kaldıracak bir yeniliğe imza atılmış ve annelere artık bakıcı parası verilmeye başlanmıştır.

DESTEKLER 17.02.2020, 21:37
20
Çalışan Annelere Bakıcı Parası

Çalışan Annelere Bakıcı Parası Alma Şartları

Türkiye’de sene içerisinde birçok kişi anne olmaktadır. Bu yüzden bazen iş sektörlerinde gerileme veya sarkmalar meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise çalışan anne işine kısa sürede dönemiyor olmasıdır. Bu yüzden de bazı sektörlerde birçok farklılıklar meydana gelmektedir.

Sene içerisinde doğum yapan ve annelik duygusunu tadan bayanların belli bir oranı ise geniş iş sektörlerinin çeşitli dallarında çalışmaktadır. Hal böyle olunca bazen bazı dallarda doğum anın yaklaşması ile birlikte gerilemeler ve sarkmalar oluşmaktadır. Çünkü annelik duygusu ile çocuğuna bakan yâda maddi durumu el vermediği için bakıcı tutan insanların işlerine beklenen tarihten daha geç dönmesidir. Yapılan son çalışmalarda ise bu durumu ortadan kaldıracak bir yeniliğe imza atılmış ve annelere artık bakıcı parası verilmeye başlanmıştır.

Devlet Destekli Bakıcı Yardımları

Gelecek seneden itibaren uygulamaya geçilecek yasa hakkında yapılan çalışmalar olumlu sonuçlanmıştır. Bu sayede birçok anne artık çocukları için arzu ettikleri bakıcı ve büyütme ortamını kolaylıkla sağlayacaklardır.

Yasanın yürürlüğe geçmesi ile birlikte çalışan ve sektörlerin içerisinde aktif bir rol oynayan anneler talep ettikleri tarihte işlerini geri dönecektir. Fakat eski dönemlerde işe dönüş tarihleri biraz uzun oluyordu yâda doğum yapmasından ötürü bazen iş sahipleri güvenilir, çalışkan elemanlarını kaçırıyordu. Bu sistemin böyle olmaması için bakıcı para yardımı artık devlet tarafından yapılacaktır. Tabiki bu yardımdan faydalanmak için belirlenen kriterlere uyum sağlamanız gerekmektedir.

Çocuk Bakıcı Yardım Parası Şartları

Bu sistem içerisinde yararlanmak için çalışıyor olmanız yada anne olmanız yetmemektedir. Çocuk bakıcı parası alırken öncelikle çalıştığın kurum içerisinde sigortalı olmalısınız. Bebeğinizin bu paradan yararlanması için en az yirmi dört aydan küçük olması gerekmektedir. Bakıcının akraba olmamsı veya aynı şehirde ikamet etmiyor olması da belirtilen kriterler arasındadır. Eğer sizde bu durumları karşılıyor iseniz kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Yorumlar (0)