Steven Paul Jobs Kimdir?

Steven Paul Jobs, Apple Computer, Inc.'ın kurucu ortaklarından... Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları'nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

BİYOGRAFİ 18.01.2020, 19:08 27.01.2020, 00:45
27
Steven Paul Jobs Kimdir?

Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955’te San Francisco’da doğdu. O dönemde üniversite öğrencisi olan anne ve babası Joanne Schieble ve Abdulfattah  ‘John’ Jandali, evli olmadıkları gerekçesiyle bebeklerini evlatlık vermek zorunda kalmışlardı.İstenmeyen bebeği evlat edinen ve ona Steve adını veren Paul ve Clara Jobs, San Francisco da yaşayan işçi bir çiftti.1972’de Portland, Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne giren Jobs, akademik hayata adapte olamadığı için birinci dönemin sonunda okulu bıraktı. Video oyunları üzerine kurulmuş olan ‘Atari’ isimli şirkette teknisyen olarak çalışmaya başlayan Steve, aynı dönemde Homebrew Computer Club ile tanıştı. Wozniak’ın Steve Jobs’un ailesinin garajında yarattığı anakart, bilgisayar klavyesinde basılan harfin monitörde belirmesini sağlıyordu. Bu devrim niteliğinde bir buluştu!

‘’Eğer bir şey yaptıysanız ve mükemmel bir şey olduğu ortaya çıktıysa, ona takılmadan bir sonraki mükemmel şeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum.’’  -Steve Jobs

1 Nisan 1976’da Apple kuruldu. Wozniak’ın yarattığı Apple I, o yaz 666.66 dolardan satışa sunuldu. Jobs’un görevi ise üretim için kaynak yaratmak ve ürünün pazarlamasını sağlamaktı. Renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu olan kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya sürüldü..1980 yılında Apple, topladığı 110 milyon dolar ile o güne kadarki en yüksek halka arzlardan birini gerçekleştirdi ve 1982 yılında şirketin geliri 1 milyar dolara kadar yükseldi. Jobs, NeXT isimli donanım ve yazılım geliştirme şirketini kurdu.1989’da ilk NeXT bilgisayarı 6,500 dolar etiket fiyatıyla piyasaya sürüldü. Yazılımı, bugünkü Mac bilgisayarların ve iPhone’larının temellerini attı. İnsanların internetle muhatap olmaya başladığı günlerde eve bilgisayar alma fikri yayılmaya başlamıştı. Günümüze dek Apple’ın birbiri ardına gelen yenilikçi ürünlerini ve durdurulamaz yükselişini izledik hep beraber.2007’de ise iPhone girdi hayatımıza, sanki hiç çıkamayacakmışçasına. iPhone cep telefonlarına bakış açımızı değiştirdi ve diğer akıllı telefon üreticilerine de öncülük etmekle birlikte en büyük rakipleri oldu.2008’de hayatımıza giren MacBook Air hafifliği ve hızıyla herkesin hayranlığını kazandı. Sunum anında bilgisayarın inceliğini anlatmak için zarftan çıkarmış olması ise Jobs’u sunum eğitimlerinin vazgeçilmez kahramanı yaptı.2010’da tanıştığımız iPad ise şıklığı ve kullanışlılığı ile tablet bilgisayarların talihini değiştirdi.

1990’lı yılların ortasında iflasın eşiğinden dönen Apple’ı Ağustos 2011’de “dünyanın en değerli şirketi” unvanına kavuşturan Steve Jobs, son yedi yıldır pankreas kanseriyle savaşmaktaydı.2008’de “şirketten ayrılmayı düşünmediğini” söyleyen CEO, 2009 yılı başında bir süre izin almak durumunda kaldı ve karaciğer nakli oldu. Haziran’da görevinin başına geri döndü. 2011 başında tekrar izne çıkan Jobs günlük işleri bırakacağını ancak hala CEO’luğa devam ettiğini, önemli kararları kendisinin vereceğini açıkladı. 24 Ağustos’ta istifa eden Jobs, iPhone 4S lansmanından bir gün sonra aramızdan ayrıldı.

Bizlere ise başarılarla dolu bir hayat öyküsü ve teknolojiye yön veren Apple’ı bıraktı gerisinde.

Yorumlar (0)