E-Ticaret Devi Alibaba Kurucusu: Jack Ma

Dünya’nın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba şirketinin kurucusu Jack Ma’nın ilham verici hayat hikayesini siz de merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

BİYOGRAFİ 26.12.2019, 16:51 06.01.2020, 22:08
25
E-Ticaret Devi Alibaba Kurucusu: Jack Ma

Jack Ma, 10 Eylül 1964 yılında Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da Yun Ma adıyla doğdu. Üç kardeşlerdi. Kendisinden büyük bir erkek bir de küçük kız kardeşi vardı. Ma, 12 yaşında ingilizce öğrenmeye ilgi duydu ve Hangzhou’daki otellere gelen turistlere rehber olarak şehri gezdirmeye başladı. Dokuz yıl boyunca ücretsiz bir şekilde bu işi yapan Ma, Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve ailenin daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret etti. Hatta bir röportajında Ma, ”Bu turistler hayatımı değiştirdiler çünkü 9 yıl boyunca bana anlattıkları her şey okulda ve ailemden öğrendiklerimden çok farklıydı. Artık bir alışkanlığım var. Her ne okur ya da duyarsam, aklımı kullanıyorum, 2 dakika üzerine düşünüyorum.” diye söyler.

Jack Ma okul hayatı da pek parlak olduğu söylenemez. İlkokulda sınavında 2, ortaokul sınavında 3 defa başarısız olmuş. Devamında üniversite sınavında da 3. defa girdiğinde kazanabilmiş. Jack, Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nün İngiliz dili bölümüne hak kazanmış. Eğitim hayatındaki şanssızlığı iş hayatında da peşini bırakmıyor. Mezun olduktan sonra 30 iş başvurusundan ret cevabı alıyor.

Hatta Ma, Harvard Üniversitesinden de 10 kere ret cevabı almış.

Polis olmak için başvurduğu pozisyonda  5 kişinin başvurduğu pozisyona 4 kişi alınıyor. Yine ret cevabı alan o oluyor. Aynı şekilde başvurduğu KFC firmasına alınan 23 kişiden 1 ret cevabı ona dönüyor.

1995 yılında çeşitli Çinli firmalara çevirmenlik yapmak için gittiği Seattle'a Ma, interneti ilk defa USA Bank adı verilen bir binada deniyor. Arkadaşının küçük bir ofisinde bilgisayarları görüp interneti ilk defa orada kullanıyor. İlk arattığı kelime bira oluyor. Çin diye aramaya yaptığında ise hiçbir veri çıkmıyor ve neden Çin hakkında bir şeyler yapmıyoruz diye düşünüyor. Bunun üzerine İngilizce tercüme üzerine bir web sitesi açıyor ve geri dönüşlere oldukça şaşırıyor. İnternetin önemini kavrayarak ülkesine dönünce internet girişimlerine ilgisi artarak o konuya yöneliyor.

Yeni kuracağı sitenin ismi hakkında düşünmeye başlayan Jack Ma San Francisco da bir restoranda otururken birden aklına Ali baba gelir ve garsona “Ali Babayı biliyor musun?” diye sorar, garson ”Biliyorum, açıl susam açıl.” der. Jack hemen dışarı çıkarak önüne gelen insanlara “Ali Baba ismini daha önce duydunuz mu?” diye sormaya başlar. İnsanların Ali Baba ismi hakkında bir fikirleri olması Jack’i mutlu eder ve site için doğru bir isim olduğunu anlar. Jack,“Üstelik A ile başlıyordu, kim ne ararsa arasın ilk başta biz çıkacaktık” diyor ve isimden emin oluyor.

Şirket neredeyse ilk 3 yılda hiç para kazanmıyor. Hatta bir gün bir restoranda gittiğinde yediği yemek için ödeme yapacağı sırada garson hesabın ödendiğini ve bir not bırakıldığını söylüyor. Notta: “Ben sizin platformunuzun kullanıcısıyım. Sizin sayenizde çok para kazanıyorum. Sizin de hiç para kazanmadığınızı biliyorum. Bu yüzden yemeğiniz benden” yazıyor.

Böyle bir dönemden geçerken yasal prosedürler onların önünde hep bir engelken, yeni bir vizyon kazanmak için Davos’a geliyor. Davos Zirvesi’nde bir Liderlik oturumuna katılıyor. Bu paneli dinledikten sonra telefonla ofisindeki arkadaşlarını arayıp acilen aksiyon almalarını istiyor. İşte bu konuşma sonrası “Ali Pay” ödeme sisteminin temeli atılıyor. Bu ödeme sistemi hayata geçtiğinde çok aptalca bir fikir olduğunu söylüyorlar. Ama bugün bu sistemin 800 milyon üyesi var.

  • Forbes dergisinin anlık olarak yayınladığı dünyanın en zenginleri listesinde Jack Ma 19.sırada bulunuyor. Çin’in ise en zengin 2.kişisi unvanını elinde bulunduran Jack’in kişisel serveti 41.3 milyar dolar olarak açıklanmıştır.
  • Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamıdır.
  • Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri 227 milyar dolara çıktı ve Facebook’u bile geride bıraktı.
  • Siteyi günde 100 milyon kişi ziyaret ediyor.
  • Çin’de direk ve indirekt olmak üzere 14 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.

Yorumlar (0)