Dizayn Vip Kurucusu: Erbakan Malkoç

Ardahan'ın Dengeli köyünden Amerika’ya ihracat yapan dizayn Vip Kurucusu Erbakan Malkoç’un girişimcilere örnek olacak hikayesini sizler için araştırdık.

BİYOGRAFİ 30.12.2019, 17:48 04.01.2020, 13:33
22
Dizayn Vip Kurucusu: Erbakan Malkoç

Erbakan Malkoç Ardahan’ın Dengeli Köyü’nde doğmuş. 6 erkek 5 kız kardeş olan11 çocuklu çiftçi bir ailenin ferdi. Doğu Anadolu zor yaşam şartlarında daha 1.sınıftayken öğretmenlerinin istekleriyle 4. Ve 5. Sınıflarla bir arada eğitim almaya başlamasını gerektiğini düşünmüşler. 2.sınıfta Malkoç’un babasıyla konuşarak sınıf atlatma sınavlarına girmesini sağlayarak 5.sınıfa geçirdiler. Fakat babası bu duruma karşı çıkınca tekrar imtihana giren Malkoç’u 4.sınıfa geçirdiler. Malkoç, 1 yıl daha okuyup ilköğretim mezunu olmuştur. Ortaokul yatılı sınavına girerek de 17.000 öğrenci içinden 1. Olmuştur. Ortaöğrenimini de başarıyla bitiren Malkoç yaklaşık 1 ay sonra annesini ondan 2 ay sonrada babasını kaybetmiştir. Ortaokul mezunu Malkoç Ardahan’ın bir köyünde küçük yaşlarda hem yetim hem öksüz kalmış. İstanbul’da yaşayan abileri Malkoç ve kız kardeşini de yanlarına almışlar.

 Yokluk içinde büyüyen Malkoç’un en ilgisi çeken şey arabalardı. Bu isteğine kayıtsız kalamayan abisi İstanbul Yeşilturt’ta dönemin lüks araçlarının tamir eden bir oto tamirciye çırak olarak vermiş. 12 ustanın yanında çıraklık yapan Malkoç meslek öğrenirken hiçbir ücret almadı. Gelen araçları tamir ederken o dönem ki araçların eksikliklerini fark edip bunlarla ilgili icatlar yapmaya başlamıştı. Kendini silecek motorundan otomatik cam, cıvadan alarm üretirken bulmuş.

Tanıdık bir abisinin 20 metrekare atölyesini ona vermesiyle kendi hikayesi de başladı aslında. Çırak olarak girdiği atölyede edindiği müşteri çevrisi artık Erbakan’ı arar olmuştu. Yaptığı her işte farkını ortaya koyuyordu. 1994 yılında yaptığı bir otomobile 50-55 bin dolarlık müzik sistemi koymuştu. Galeriden sıfır olarak gelen araçları A dan Z ye her şeyi tekrardan dizayn ederek kullanıcısının beğenisi kazanıyordu.

1997 yılında askerden dönen Malkoç abilerine emanet ettiği dükkânı sıfır olarak buluyor ve o gün sıfırdan tekrardan başlıyor. Canla başla çalışarak tekrardan müşterilerini toplayan Malkoç’u o dönem kapısında 34 tane araç sıra bekler hale gelmiş. Hayalleri gitgide artıyordu. Özel otomotiv üretmek isteyen Malkoç Alman otomobilini alıp tekrardan dizayn edip 4-5 kat fiyat farkıyla geri satacağını her fırsatta dile getiriyordu. Yaptığı iş onu tatmin edemez hale gelmişti.

Bağcılar da yeni bir atölye kurup aldığı Mercedes Vito otomobili içini dizayn edebilmek adına dört buçuk ay içinde uyumuş. Kimseden destek görmediği o günlerde hayallerini gerçekleştirmek için asla vazgeçmemiş. Bu tasarladığı Mercedes ile yurtdışında bir fuara katılan Malkoç aldığı siparişler karşısında cevap yazmaktan dahi yorulmuştu.

2009 yılında hedefine tam anlamıyla ulaştı. Avrupa standartlarına sahip olan tek şirket unvanı ile Dizayn VIP markasını kurdu. Dizayn VIP markasıyla Avrupa standartlarında tadilat yapan ve Tip Onay Belgeli bir şirket olan Dizayn VIP araç tasarımları dünyanın en zengin iş adamları, kralları, sporcuları, siyasetçileri ve sanatçıları tarafından tercih ediliyor.

Şu anda 10.000 metrekare üretim tesisi ve yüzlerce çalışanı ile hizmet veriyor. Avrupa’nın en iyi otomobil tasarımcısı ödülünü alan Malkoç, ‘2014 Avrupa Rekabet Kalite Ödülü’nün de sahibi.

Erbakan Malkoç'un hikayesi girişimcilere de ilham olacak cinsten. Hiçbir şey imkansız değildir asla unutmayın!

Yorumlar (0)