Bu Yüzyılın Dahisi Elon Musk

Dünya’ya her 100 yılda bir insanlığın kaderini kökten değiştirecek bir kişi gönderilirmiş derler. Eğer biz de buna inanırsak yaşadığımız bu yüzyılın dâhisi Elon Musk diyebiliriz. Bugün onun sıra dışı icatlarını akıl almaz projelerde ismi oldukça duyuyoruz. İşte tam da böyle bir dâhinin yaşam öyküsüne değinelim dedik.

BİYOGRAFİ 25.12.2019, 16:39 06.01.2020, 21:24
43
Bu Yüzyılın Dahisi Elon Musk

Elon Musk 28 Haziran 1971 yılında Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babadan dünyaya gelmiştir. Annesi ünlü bir diyetisyen babası ise başarılı bir elektronik mühendisi, pilot ve denizcidir. 1979 yılında boşanmış bu çift başka evlilik yaparak çocuk sahibi olurlar. Elon, küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye meraklı bir çocuktur. Çocukluğundan beri günde ortalama 10 saat kitap okuduğu bile söyleniyor. Hatta artık okuyacak kitap kalmadığından Britannica ansiklopedi serisini bile bitirmiştir. Ailesi tarafından alınan ilk bilgisayarı ile kitap haricinde bir tutkusu da ortaya çıkmıştır. Bilgisayarın yanında gelen programlama nasıl yapılır kitapçığını da bir kaç gün içerisinde bitirir. Kendi çabasıyla programlamayı öğrenir ve henüz 12 yaşında Blaster adında bir bilgisayar oyunu yazar. Bu yazdığı oyunu bir bilgisayar dergisine 500 dolara satarak ilk parasını da kazanmış olur.

1988 yılında askerlik görevini yapmamak için Amerika Birleşmiş Devletlerine yerleşmek durumunda kalır. Annesinin vatandaşlığı sayesinde tekrar Kanada’ya yerleşir. Douglas Adams’a ait ‘’Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi’’ adlı kitabından da ilham alarak kendisine bir yol haritası oluşturur. Bu haritanın konu başlıklarında internet, yenilebilir enerji, uzay ve evrenin keşfi, yapay zeka, Dünya dışı yaşam alanları, gen programlama gibi konular bulunur. Queen’s Üniversitesinde 2 yılın ardından Pennsylvania Üniversitesinden burs almaya hak kazanarak ABD’ye yeniden geçiş yapmıştır.

İlk girişimcilik adımına da burada başlamıştır. Arkadaşıyla 10 odalık bir ev kiralayıp onu gece kulübüne çevirmiştir. 1995 yılında internetin hayatımıza girmesiyle asıl ilgi duyduğu işe yönelmiştir.

1995 yılında Elon, Stanford Üniversitesi’nde doktoraya başlamıştı. Ancak o iş hayatında olmak istiyordu.Kardeşi Kimbal, ona Zip2 projesine başlama teklifinde bulundu. Üstüne bir de henüz doktoraya başlayalı iki gün olmuştu.Elon, sarı sayfalar dönemine son verecek olan çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı Zip2 Corporation adında web bilişim kurmasıyla doktorayı da bırakmış oldu. Gece gündüz çalışan iki kardeş kısa zamanda New York Times ve Chicago Tribune gazetelerinin web sitelerine içerik üretmeye başladılar. 1999’da projelerini dönemin devlerinden biri olan Compaq’ın AltaVista birimi, 370 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi ödemesi karşılığında sattılar. Atılan bu adımlarda başarılı olmuşlardı. Mart 1999 yılında, bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğuna soyundu. Ertesi yıl da iki şirketin ortaklığıyla oluşan bu proje, Paypal’ı oluşturacaktı. Bunu 50/50 birleşme anlaşmasına dayanan bir açık arttırma sistemi Confinity’i bünyesine katarak yapmıştı.

Musk, 2002 yılında da eBay şirketi PayPal’ı 1,5 milyar dolara sattı ve hissesine 180 milyon dolar daha kazandırdı. Çocukluğundan beri uzaya merakı olan Musk, roket teknoloji alanında ilk adımı atarak bir uzay şirketi olan SpaceX i kurdu. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecek olan yükler için bu şirketle ortak oldu. Kullanılmayan Sovyet füzelerini almak için Rusya’ya giden Musk, verdikleri afaki rakamla roketi daha uygun bir maliyetle kendi üretebileceğini düşünerek 2003 te Martin Eberhand ve Marc Tarpenning Tesla’nın adını verdikleri Tesla Motor ile otomotiv sektöründe de yerini aldı.

Tesla Motors’un ilk olarak ürettiği araba Tesla Roadster idi. Elektrikle çalışıyordu ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet satıldı. Global Green 2006 ödüllerinde tasarım ödülüne layık görüldü. Hatta Elon. Mercedes ve Toyota’ya elektrik motorları ve güç aktarım organları üreterek bünyesine kazandırmayı da başarmıştı.

Girdiği sektörler ona yetmiyordu. Gün geçtikçe daha çok çalışıp daha neler yapabilirim diye düşünüyordu ki kuzeni  Lyndon Rive’yi CEO’su ve ortak kurucusu olarak seçtiği şirket SolarCity kurdu. Bu şirketi kurmaktaki asıl amacı ise, küresel ısınma ile savaşmaktı.

2012’de Tesla Motors ve SolarCity’nin çatısındaki güneş panellerinin elektrik şebekesine etkisini yumuşatmak için çevreci ve daha ucuz maliyetli olan elektrikli araç bataryalarını kullanmaya karar verdiğini açıkladı ve iş ortaklıkları başladı.

SpaceX şirketi şu aralar uzaya insanların seyahatini gerçekleştirecek uzay aracının test ve geliştirme aşamasında. 2012 yılında uzaya fırlatılan Falcon 9 aracı ile SpaceX yeni bir başarıya imza attı.

SpaceX 2018 yılında yeni bir başarı ile gurur yaşadı. Falcon 9 roketleriyle güçlendirilmiş Falcon Heavy, zorlu uzay yolculukları için üretilmiş bir uzay gemisi. Güneşin yörüngesindeki planlı yolculuğu 24 saat izleyebilmek adına bir çok kamera kullanıldı. SpaceX Falcon Heavy başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı. Uzaya çıkarılan tesla roadster aracını 0’dan 100 kilometreye sadece 3.7 saniyede çıkabilen lityum iyon bataryası ile ortalama 400 kilometre yol alan Tesla motor, 2010 yılında halka arz ederek 226 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca Tesla S model aracıda piyasada oldukça başarılı bir yer edinirken birçok dev otomotiv markası da taklit etmeye başladı bile.

2019 yılında üretilmeye başlanan tırın da, batarya ve motorunun 1,5 milyon kilometre yol yapabileceği ve Roadster’ın yeni modelinin de 2020 de çıkacağı duyuruldu. 100 kilometre hıza 1,9 saniyede çıkabilecek olan araç dünyanın en hızlı aracı unvanına da sahip olacak.

Yapay zekâ konusunda çalışmalara başlayan Musk 2017 yılı öncesinde bir konuşmasında Mars’a koloni kurmak istediğini söyledi. İki uzay gemisini en geç 2022 yılına kadar Kızıl gezegene göndermeyi hedeflediklerini söyledi.2024 yılında da ikisi insanlı 4 uzay gemisini ve Mars’a sentetik yakıt fabrikası inşa ederek Dünya’ya dönüşü kolaylaştıracaklarını dile getirdi.

Elon Musk, Kasım 2017 tarihinde Türkiye’ye de gelmişti hatırlarsanız. Bu gelişinin nedeni ise TÜRKSAT 5A ve 5B uydularıyla ilgili bir anlaşma yapmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme yapmaktı.

Evet bu dahi adamı sizleri anlattık. Çoğu kişiye ilham olduğunu düşünerek son olarak bir sözü ile bitirelim istedik.

‘’Bir şeyin mümkün olduğuna inandığınız zaman ihtimaller belirmeye başlar.’’

                                                                                                                                     ELON MUSK

Yorumlar (0)