19 Milyar Dolarlık Şirket: Whatsapp

19 Milyar dolara Mark Zuckerberg’in aldığı Whatsapp’ın dünden bugüne hikayesini sizde merak ediyor musunuz?

BİYOGRAFİ 12.01.2020, 15:07 17.01.2020, 21:22
51
19 Milyar Dolarlık Şirket: Whatsapp

Jan Koum, 1976 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kentinde doğdu. Sovyetler Birliği döneminde Yahudi bir köylü ailenin çocuğu olmak oldukça zordu. Kış mevsiminde hava sıcaklığının -20 derecenin üstüne hiç çıkmadığı bir yerde, elektrik ve suyun olmadığı bir evde yaşadı. Maddi ve manevi zorluk içinde yaşıyordu.

Bu duruma son vermek için ailece ABD’ye göç etmeye karar verdiler. Jan Koum, annesi ve anneannesi 1992 yılında Kaliforniya’ya taşındılar.

Zor şartlar altında bitirdiği liseden sonra San Jose Devlet Üniversitesi’ne giren Jan Koum, Ernst & Young’da da güvenlik denetçisi olarak part-time yazılımcı olarak çalışmaya başladı. Ernst&Young’da 6 ay çalıştıktan sonra Yahoo’da altyapı mühendisi olarak işe başladı. Jan Koum burada daha sonraları WhatsUp kurucu ortağı olan Brian Acton’la tanıştı.

Jan Koum, 1997 yılında babasını 2000 yılında annesini kaybettikten sonra bir başına kalmıştı. Tam bu noktada Brian Acton onun her an yanında oldu. Birlikte Yahoo’da 9 yıl çalıştılar. İkili 2007 yılında şirketten ayrıldılar. Belirli bir birikimleri olmuştu fakat yine de işe ihtiyaçları vardı. Facebook ve Twitter’a yaptıkları başvurudan da ret cevabı aldılar.

2009 Ocak ayında Koum bir iphone satın aldı ve App Store da ki eksiklikleri fark etti. Bu fikri arkadaşları Alex Fishman’a bahsettiler. Onun vasıtasıyla da Jan’ı RentACoder.com sitesinden bulduğu Igor Solomenkov adlı bir yazılımcıyla tanıştırdı. Böylece whatsapp kurulmuş oldu fakat yazılımsal çöküşler yaşanıyordu.

Whatsapp’ın ilk ofisi ufak bir depoydu. Oldukça zorlu koşullar altında çalışmak zorunda kaldılar. Jan Koum’un çalışma prensibinde hiçbir zaman reklam yapmak için insanların konum bilgilerini kullanmaya  izin yoktu. Şirketin en önemli prensibi özel verilerin mahremiyetiydi.

Ürünlerinde reklam kullanmadığı için kullanıcılarının kişisel verilerine ihtiyaç duymuyordu. Bu şekilde bile WhatsApp PR, reklam ve pazarlamaya ihtiyaç duymaksızın hızlı bir büyüme sağladı.

Kasım 2009 yılında App Store’da sadece iPhone’lara yönelik piyasaya sürüldü. Daha sonra ise Chris Peiffer adında bir yazılımcı sayesinde Android versiyonu da geliştirildi. Jim Goetz adlı bir yatırımcı uygulamaya reklam konmaması şartıyla Nisan 2011 yılında Sequoia Capital adına 8 milyon dolar yatırım yaptı. 2013 yılında 50 çalışanı ve 200 milyon kullanıcıya sahip olmuştu bile fakat nakdi destek lazımdı. Yine aynı yatırımcı Sequoia’dan 50 milyon dolar yatırım alındı ve şirketin değeri 1.5 milyar dolar oldu.

Whatsapp 2013 yılına gelindiğinde 400 milyon kullanıcı, 2014’te 600 milyon kullanıcıya sahipti.

Mark Zuckerberg Nisan 2014 yılında ise Whatsapp’ı satın alarak Facebook bünyesine kattı. Satış fiyatı tamı tamına 19 milyar dolardı! Paranın 4 milyar doları nakit olarak 12 milyar doları Facebook hissesi, 3 milyar doları kısıtlı hisse senedi olarak verildi.

Koum bu paranın 556 milyon dolarını Silikon Vadisine, 1 milyon dolarına FreeBSD şirketine bağışta bulundu.

Yorumlar (0)